|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
|
|
Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушыларда ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшектерді көбейту дағдысын қалыптастырады; Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдай алды; Есеп шығаруда ережені қолдана біледі. |
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 5минут |
Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң оқушыларды түгендеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақтың мақсатын таныстырамын |
Сәлемдесу. Қораптан қарамай таңдап алған кәмпит атымен аталған топқа жайғасу. Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады. Сабақтың мақсатымен танысады;. |
Бағалау парақтарына «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды |
Тәттілер; Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары |
|
Сабақтың басы 10минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойып, ондық бөлшектерді оқытамын Сұрақтар:
Слайдта ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың мысалдарын көрсетіп еске түсіреміз |
Сұрақтарға жауап береді; Ондық бөлшектерді кезекпен оқиды 3,6 11,5 21,13 15,2 2,03 5,12 16,125 2,1256 2,0215 15,00105 21,00002 5,0016 Мысалдар:
|
Дұрыс жауап берген оқушыларға мотивация беру үшін ауызша бағалайды. «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. 1 балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру үшін тез орындалатын тапсырмамен тексеріп көремін. Түсінбеген оқушыларға көмек беремін Бұл дайын шығарылған есепте тек үтірдің қай орынға қойылатынын анықтау керек Жеке тапсырманы «Дәл мерген» ұлттық ойыны арқылы ойната отырып, шығартамын
|
Оқушылар слайдтағы тапсырмаға ауызша жауап береді. Үтірдің қай таңбалар арасына түсетінін немесе қай орынға қойылатынын анықтайды
Дұрыс жауаптары:
|
Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы; Және бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау Дескриптор: -көбейтіндінің дұрыстығын тексереді; -үтірді тиісті орынға қояды ҚБ «Смайликтер» 1 балл |
Слайд; Оқу құралдары; Бағалау парағы. Бағалау сайликтері Слайд ; бағалау парақтары, дәптер |
|
|
||||
|
2-тапсырма Арқан тартыс ойыны арқылы оқулықтағы тапсырмаларды орындатамын
|
1) Матаның бағасы 450тг\м тұрады. Тура осындай матаның 6,5 м-і қанша тұрады? 2) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (13,8+14,9)×11= 3) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (27,2-18,7)×13= 4) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (104,5-96,5)×23,1= 5) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (0,175+4,825)×61,2 6) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (83,3+6,7)×(17,1-16,134)= 7) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (200,15-189,15)×(0,405+1,265)= 8) Егер ұзындығы 11см, ені 5,7см , биіктігі 3см болса, онда тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар 9) Бір орамда 11,5м түсқағаз бар. Тура сондай 20 орамда қанша метр түсқағаз бар? |
ҚБ: Дескриптор: Жалпы - 3 балл -Ондық бөлшекті ондык болшекке қосады -Ондық бөлшекті азайтады. -Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді. |
Слайд; Есептеу парақтары; Қалам; Бағалау парақтары |
|
|
Жұппен жұмыс Тәрелкеге бургер бейнесінде жасалған тапсырмалар саламын. Жұптық жұмыс ретінде екеу ара бір бургер тапсырмасын таратып беремін. Бургер жеу үшін есептерін шығару керектігін айтамын
Есепті қалай шығаруды сұраймын. Жауап жоқ болса,уақыт ұстамау үшін астындағы күлгіннен бастап шығару керегін түсіндіремін |
3-Тапсырма. «Бургер» жұптық тапсырмасы
Оқушылар дұрыс шығарса осылай шығады
Оқушылар дайын слайдтағы жауаппен басқа жұптың тапсырмасын тексереді. |
Барлық жұптың тапсырмалары Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі «светофор» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, 1 қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған Және де әр оқушы бағалау парағына алған ұпайын жазып отырады 2 балл |
Бургер тапсырмалары, слайд,
оқу құралдары |
|
|
Әр топ басшысын шығарып, топ басышаларына тақтада тұрған жұмыртқалардан 1-еуден алуды ұсынамын. «жұмыртқа ашу» әдісімен берілген фигураның ауданын табады топпен шығарады. Үш топқа үш түрлі фигура бердім. Қиналса көмек ретінде екі тіктөртбұрыштың аудандарын тауып, қосу керектігін айтуға болады Оқушылар: тапсырмаларды топпен орындайды, тапсырманы бірінші болған топ қоңырау басу арқылы белгі береді. Мұғалім есептерінің дұрыстығына көз жүгіртеді. Барлық топтар болған соң, топбасшылар «ЕЛШІ» әдісімен келесі топқа барып өз тапсырмаларын түсіндіріп шығады |
4-тапсырма. Топтық жұмыс «Жұмыртқа ашу» тапсырмалары
|
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Өте жақсы түсіндірді
Орташа түсіндік
Түсіндіре алмайды Дескриптор: Жалпы - 2 балл -Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді. -Ондық бөлшекті ондык болшекке қосады. -Фигураның ауданын табады 2 балл |
Жұмыртқа ашу тапсырмасы Постерлер, маркер, оқу құралдары, тақта |
|
|
Сабақтың соңы 10минут Қорытынды |
Ал енді тамаққа тойып болған соң қалайша телефон қарап ойнамаймыз? Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсрмаларын орындайды |
Тест тапсырмаларынан жинаған ұпай сан бойынша бағалау парағына балл қою 1-4 дұрыс жауап -1 ұпай; 5-7 дұрыс жауап 2 ұпай; 8-9 дұрыс жауап 3 ұпай learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. 2 балл |
https://learningapps.org/view18824371 |
|
Рефлексия Оқушыларға алдын ала парталарына дайындап қойған үш түрлі асықтың бірін таңдап білім қоржынына ілулерін сұраймын. Білім қоржыны арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
Оқушылар білім қоржынына асықтарды іледі Сары түс- орташа түсіндім Қызыл түс-толық түсіндім Жасыл түс-білмеген, түсінбегенім көп болды
Үйге тапсырма: № 560 562 есеп |
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Алма ағашы Бағалау парағы |
Өзін өзі бағалау парағы
|
Оқушының аты-жөні:___________________________ Үй тапсырмасы орындалды. Қоятын балыңыз: __/___балл Орындалмаса 0 балл |
|
Ондық бөлшектерді оқи аламын Ия 1 балл Жоқ- 0 балл |
|
Ондық бөлшектерді көбейту. Жеке тапсырма Өзім орындадым, түсіндім: 2 балл Досымның көмегіне жүгіндім: 1 балл Орындай алмадым 0 балл |
|
Жұптық тапсырма Мен жұптық тапсырманы орындауда көбірек жұмыс жасадым : 2 балл Досыммен бірге орындадым: 1 балл Орындай алмадық 0 балл |
|
Топтық тапсырма Мен топта белсенді болдым,барлық есепті шығара алдым-2балл Топқа көмегім тиді-1балл Топтық жұмысты түсінбедім- 0 балл |
|
learningapps.org платформасындағы тест жұмысынан толық жауап бердім: 2 балл жартылай жауап бердім: 1 балл қателерім көп: 0 балл |
|
Қосымша тапсырма орындауға тақтаға шықтым
И |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту. 5 сынып
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
|
|
Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушыларда ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшектерді көбейту дағдысын қалыптастырады; Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдай алды; Есеп шығаруда ережені қолдана біледі. |
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 5минут |
Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң оқушыларды түгендеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақтың мақсатын таныстырамын |
Сәлемдесу. Қораптан қарамай таңдап алған кәмпит атымен аталған топқа жайғасу. Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады. Сабақтың мақсатымен танысады;. |
Бағалау парақтарына «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды |
Тәттілер; Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары |
|
Сабақтың басы 10минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойып, ондық бөлшектерді оқытамын Сұрақтар:
Слайдта ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың мысалдарын көрсетіп еске түсіреміз |
Сұрақтарға жауап береді; Ондық бөлшектерді кезекпен оқиды 3,6 11,5 21,13 15,2 2,03 5,12 16,125 2,1256 2,0215 15,00105 21,00002 5,0016 Мысалдар:
|
Дұрыс жауап берген оқушыларға мотивация беру үшін ауызша бағалайды. «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. 1 балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру үшін тез орындалатын тапсырмамен тексеріп көремін. Түсінбеген оқушыларға көмек беремін Бұл дайын шығарылған есепте тек үтірдің қай орынға қойылатынын анықтау керек Жеке тапсырманы «Дәл мерген» ұлттық ойыны арқылы ойната отырып, шығартамын
|
Оқушылар слайдтағы тапсырмаға ауызша жауап береді. Үтірдің қай таңбалар арасына түсетінін немесе қай орынға қойылатынын анықтайды
Дұрыс жауаптары:
|
Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы; Және бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау Дескриптор: -көбейтіндінің дұрыстығын тексереді; -үтірді тиісті орынға қояды ҚБ «Смайликтер» 1 балл |
Слайд; Оқу құралдары; Бағалау парағы. Бағалау сайликтері Слайд ; бағалау парақтары, дәптер |
|
|
||||
|
2-тапсырма Арқан тартыс ойыны арқылы оқулықтағы тапсырмаларды орындатамын
|
1) Матаның бағасы 450тг\м тұрады. Тура осындай матаның 6,5 м-і қанша тұрады? 2) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (13,8+14,9)×11= 3) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (27,2-18,7)×13= 4) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (104,5-96,5)×23,1= 5) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (0,175+4,825)×61,2 6) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (83,3+6,7)×(17,1-16,134)= 7) Көбейтіндінің мәнін табыңдар: (200,15-189,15)×(0,405+1,265)= 8) Егер ұзындығы 11см, ені 5,7см , биіктігі 3см болса, онда тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар 9) Бір орамда 11,5м түсқағаз бар. Тура сондай 20 орамда қанша метр түсқағаз бар? |
ҚБ: Дескриптор: Жалпы - 3 балл -Ондық бөлшекті ондык болшекке қосады -Ондық бөлшекті азайтады. -Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді. |
Слайд; Есептеу парақтары; Қалам; Бағалау парақтары |
|
|
Жұппен жұмыс Тәрелкеге бургер бейнесінде жасалған тапсырмалар саламын. Жұптық жұмыс ретінде екеу ара бір бургер тапсырмасын таратып беремін. Бургер жеу үшін есептерін шығару керектігін айтамын
Есепті қалай шығаруды сұраймын. Жауап жоқ болса,уақыт ұстамау үшін астындағы күлгіннен бастап шығару керегін түсіндіремін |
3-Тапсырма. «Бургер» жұптық тапсырмасы
Оқушылар дұрыс шығарса осылай шығады
Оқушылар дайын слайдтағы жауаппен басқа жұптың тапсырмасын тексереді. |
Барлық жұптың тапсырмалары Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі «светофор» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, 1 қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған Және де әр оқушы бағалау парағына алған ұпайын жазып отырады 2 балл |
Бургер тапсырмалары, слайд,
оқу құралдары |
|
|
Әр топ басшысын шығарып, топ басышаларына тақтада тұрған жұмыртқалардан 1-еуден алуды ұсынамын. «жұмыртқа ашу» әдісімен берілген фигураның ауданын табады топпен шығарады. Үш топқа үш түрлі фигура бердім. Қиналса көмек ретінде екі тіктөртбұрыштың аудандарын тауып, қосу керектігін айтуға болады Оқушылар: тапсырмаларды топпен орындайды, тапсырманы бірінші болған топ қоңырау басу арқылы белгі береді. Мұғалім есептерінің дұрыстығына көз жүгіртеді. Барлық топтар болған соң, топбасшылар «ЕЛШІ» әдісімен келесі топқа барып өз тапсырмаларын түсіндіріп шығады |
4-тапсырма. Топтық жұмыс «Жұмыртқа ашу» тапсырмалары
|
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Өте жақсы түсіндірді
Орташа түсіндік
Түсіндіре алмайды Дескриптор: Жалпы - 2 балл -Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді. -Ондық бөлшекті ондык болшекке қосады. -Фигураның ауданын табады 2 балл |
Жұмыртқа ашу тапсырмасы Постерлер, маркер, оқу құралдары, тақта |
|
|
Сабақтың соңы 10минут Қорытынды |
Ал енді тамаққа тойып болған соң қалайша телефон қарап ойнамаймыз? Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсрмаларын орындайды |
Тест тапсырмаларынан жинаған ұпай сан бойынша бағалау парағына балл қою 1-4 дұрыс жауап -1 ұпай; 5-7 дұрыс жауап 2 ұпай; 8-9 дұрыс жауап 3 ұпай learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. 2 балл |
https://learningapps.org/view18824371 |
|
Рефлексия Оқушыларға алдын ала парталарына дайындап қойған үш түрлі асықтың бірін таңдап білім қоржынына ілулерін сұраймын. Білім қоржыны арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
Оқушылар білім қоржынына асықтарды іледі Сары түс- орташа түсіндім Қызыл түс-толық түсіндім Жасыл түс-білмеген, түсінбегенім көп болды
Үйге тапсырма: № 560 562 есеп |
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Алма ағашы Бағалау парағы |
Өзін өзі бағалау парағы
|
Оқушының аты-жөні:___________________________ Үй тапсырмасы орындалды. Қоятын балыңыз: __/___балл Орындалмаса 0 балл |
|
Ондық бөлшектерді оқи аламын Ия 1 балл Жоқ- 0 балл |
|
Ондық бөлшектерді көбейту. Жеке тапсырма Өзім орындадым, түсіндім: 2 балл Досымның көмегіне жүгіндім: 1 балл Орындай алмадым 0 балл |
|
Жұптық тапсырма Мен жұптық тапсырманы орындауда көбірек жұмыс жасадым : 2 балл Досыммен бірге орындадым: 1 балл Орындай алмадық 0 балл |
|
Топтық тапсырма Мен топта белсенді болдым,барлық есепті шығара алдым-2балл Топқа көмегім тиді-1балл Топтық жұмысты түсінбедім- 0 балл |
|
learningapps.org платформасындағы тест жұмысынан толық жауап бердім: 2 балл жартылай жауап бердім: 1 балл қателерім көп: 0 балл |
|
Қосымша тапсырма орындауға тақтаға шықтым
И |
шағым қалдыра аласыз















