Материалдар / Ашық сабақ Қазақтың бас ақыны Бала Абай . Мұхтар Әуезов 3-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Қазақтың бас ақыны Бала Абай . Мұхтар Әуезов 3-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақтың бас ақыны Бала Абай . Мұхтар Әуезов Әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды.Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2022
554
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Авторы:Тажибаева Гульзира Жолдасовна

Түркістан облысы ,Түлкібас ауданы .Майтөбе ауылы

Ю.Гагарин атындағы жалпы орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі

Пәні:әдебиеттік оқу


Күні:


Сынып: 3



Ортақ тақырып:

«Атақты тұлғалар»

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтың бас ақыны

Бала Абай . Мұхтар Әуезов

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

3.1.4.2 Сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фото қолдану;

3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру

Сабақ мақсаты

Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады;

Әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды;

Вербалды емес тілдік құралдарды қолданады;

Бағалау критерийлері

1. Сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фото қолданады;

2. Қолдануға, бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді;

Тілдік мақсат

Атақты тұлға-известные личности- celebrities;

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.
Кішіпейіл,әділетті,мейірімді, тілалғыш

  1. Талқылауға арналған сұрақтар:
    Не себепті......деп ойлайсыз
    1.Қазақтың билерін атаңдар
    2.Төле би туралы неше жасынын бастап ел билеу ісіне араласқан?
    3.Қаздауысты Қазбек би қайда дүниеге келген?
    4.Әйтеке би медреседе қай тілдерді үйренді?


Алдыңғы оқу

Алғашқы ұстаз

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі



Басы










Психологиялық ахуал

«Еркін әңгіме» коммуникативті дағдынын қалыптастыру мақсатында 1 минуттық еркін әңгіме айдарын ұсынамын. Алдыңғы білімдерін бекіту мақсатында «Эпицентр» әдісін қолданамын.

Балаларды сабақ мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын. Білім а алушыларды 4 топқа бөлемін.

Топтарға ат қою:

ІІ топ : «Күйшілер»

ІІ топ: «Суретшілер»

ІІІ топ:«Әншілер»

ІV топ: «Бишілер»
Жаңа тақырып туралы видеоматериал ұсына отырып, сабақтың мақсатын ашуға мүмкіндік беремін. Балалар көріп , естігендерінен тұжырым жасайды. Өз пікірлерін ортаға салады. Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың 175 жыл мерей тойы туралы мәлімет беріп өтемін.

1-тапсырма. «Түсініп оқы» ҰЖ








Дескриптор:
1. Мәтінді түсініп оқиды;
2.Берілген үлгі бойынша жауап береді;
3.Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды;
3.Бір-бірін тыңдап, толықтырады;
Кері байланыс: «Житондар
ҚБ
« Жұлдызшалар»

Ресурстар

Сары ,қызыл,
жасыл , житондар




Видеоматериал білім ленд

«Абай Құнанбаев»


Тыңдалым











Ортасы



























2-тапсырма: «Түсіндір!»ӨЖ

Дескриптор:

1.Мәтінді тізбектеп, дауыстап оқиды;

2. Қолдануға, бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді;
Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

Сергіту сәті

3

Мұхтар Әуезов (1897-1961) қазіргі Шығыс Қазақстан облысы абай ауданында туған. Балаларға арнап «Көк серек» т.б шығармалар жазған

-тапсырма: «Автор туралы әңгімеле» ЖЖ

Дескриптор:
1.Автор туралы мәліметпен танысады;

2. Мұхтар Әуезовтың шығармашылығы туралы әңгімелейді;

3.Шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды және жауап береді;

4. Бір-бірін тыңдап толықтырады, бағалайды;
Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

4-тапсырма: «Тауып жаз» ӨЖ

Дескриптор:

1. Абайдың аналарының аттарын тауып жазады;

2. Бір-бірін тыңдап толықтырады, қателерін түзейді;
Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»

5-тапсырма: «Балалар философиясы»ТЖ


Дескриптор:

1.Сөйлеу барысында иллюстрацияларды пайдаланады;

2.. Суреттегі кейіпкерлер туралы айтады;

3.Мәтінге сүйеніп, әжесі мен Абай арасында диалог құрастырады;
4. Бір-бірін тыңдап, толықтырады,бағалайды;

Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»


6-тапсырма: «Сөзжұмбақты шеш» ТЖ

Дескриптор:

1. Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап береді;

2. Торкөздердегі сөз тіркесін дауыстап оқиды;

3. «Абай жолын» жазған авторды анықтайды;

4. Бір-бірін тыңдап, толықтырады, бағалайды;
Кері байланыс: «житондар»
ҚБ «жұлдызшалар»


Оқылым




Айтылым





Абай Құнанбаевтың 175 мерейтойына орай «Желсіз түнде жарқ ай» әнін балалар хормен айтады;



























Жазылым





Тілдік мақсатты жүзеге асырамын.

Балалар жұмыс барысында негізгі сөзді үш тілде қайталап өтеді

Атақты тұлға-известные личности- celebrities;



















А4 парақтары маркерлер

Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы: Өлеңнің мазмұнына байланысты өз ойын жазып келу.

Кері байланыс: «Жеміс ағашы»

Білім ағашы парақ

шасы стикер

Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыға қосымша карточкалар беремін. Барлық оқушылар орындай алады:Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды;

Кейбір оқушылар орындай алады:Вербалды емес тілдік құралдарды қолданады;

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұптық, топтық, өздік жұмыста жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Мадақтау, марапаттау арқылы бағалауды жүзеге асырамын.




























Пәнаралық байланыс-өмір қауіпсіздік негізі. Музыка . АКТ мен байланыс
Құндылықтармен байланыс: Рухани-жаңғыру бағдарламасы: «Бәсекеге қабілеттілік» «Сананың ашықтығы »

(тәрбие элементі)



Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.












Қабілетті оқушыларға карточкалар:



1.Туған тілім-бабам тілі деп жырлаған қай ақын? Жауабын жаз.

1.



2. Мұқағали Мақатаев туралы мәлімет жаз.

2.












1.Туған тілім-бабам тілі деп жырлаған қай ақын? Жауабын жаз.

1.



2. Мұқағали Мақатаев туралы мәлімет жаз.

2.











1.Туған тілім-бабам тілі деп жырлаған қай ақын? Жауабын жаз.

1.



2. Мұқағали Мақатаев туралы мәлімет жаз.

2.














Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!