Материалдар / Ашық сабақ құрама есептер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ құрама есептер

Материал туралы қысқаша түсінік
әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару; үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау; барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Сәуір 2022
660
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

21


Бөлім:

4(В) - бөлім. ЕСЕПТЕР. Ортақ тақырып: «Ғарышқа саяхат»

Педагогтің аты-жөні

Сембекова Гүлханым

Күні:

29.04.2022 ж

Сынып: 4 «ғ»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құрама есептер. / «Байқоңыр» ғарышайлағы


Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

4.5.1.6 әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;

4.5.1.7 үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау;

4.5.1.8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу

Сабақтың мақсаты

әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;

үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау;

барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу


Сабақтыңбарысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Зейінін шоғырландыру»

1. Көлден ұшты 50 қаз,

Қайтып қонды 20 қаз

Қонбады оның нешеуі,

Қане кім тез шешеді? (30 қаз)

2. Аулада 60 үйрек,

Қорада 20 үйрек,

10 үйрек тығылды

10 үйрек жығылды,

Қалғаны неше үйрек? (70 үйрек)

Мұғалім оқушылармен «Байқоңыр» ғарышайлағы туралы

диалог құрады.

Байқоңыр ғарыш айлағы – әлемдегі тұңғыш және ірі ғарыш айлағы. Қазақстан аумағында, Қызылорда облысында Қазалы қаласы мен Жосалы кентінің аралығында, Төретам кентіне жақын жерде орналасқан. Осы кентке жақын орналасуына байланысты ғарыш айлағы халықаралық ғарыш анықтамалықтарында «Tyuratam Missile and Space Complex» (TTMTR) деп белгіленеді. 6717 км2 ауданды алып жатыр.

Оқушыларға видеоролик көрсетуге болады.

Өзектендіру. №2

 «Байқоңыр» – әлемдегі тұңғыш және ірі ғарышайлақ. Қызылорда облысындағы Қазалы қаласы мен Жосалы кентінің арасында, Төретам ауылына жақын орналасқан. Осы ауылға жақын орналасқандықтан, халықаралық жер серігі анықтамалығында «Tyuratam Missile and Space Complex» (TTMTR) деп белгіленген. Ол 6 717 км2 жерді алып жатыр. Ауданды гектармен және армен өрнекте.

6 717 км2 = 6 717 000 000 м2

6 717 км2 = 671 700 га

6 717 км2 = 67 170 000 ар

Мақсат қою (мәселелі жағдаят).

Бүгін біз өз білімімізді нақтылаймыз, әрқайсыңызда туындаған қандай да бір қиындықты тауып, оны түзейміз.







Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады.


ҚБ: 1-10 балдық жүйе



































ҚБ: 1-10 балдық жүйе



Психологиялық ахуал.


Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.




































Оқылым, жазылым тапсырмалары.





Сабақтың ортасы

Өзіндік жұмыс Қиындықтарды түзету№3

  Ғарышайлақтың қызметкерлеріне аумақты қарау үшін 60 км жол жүру керек еді. Олар 15 км/сағ жылдамдықпен 2 сағат жүрді. Олар әлі қанша километр жол жүруі тиіс?

Шешуі: 15*2+х=60

30+х=60

х=60-30

х=30 Жауабы:30км жүруі тиіс



Өткенмен жұмыс. Өзіндік жұмыс №4 Сызба бойынша берілген сандардан өрнек құр жә­не олардың мәнін тап.

1 290 * 309 + 2725 * 204 = 954510

1 290 * 309 + 2 725 * 309 = (1290+2725)*309 =1240635

5 Тапсырманы орында.

 а) Периметрі 24 мм, 48 мм, 20 см, 12 см-ге тең шаршылар сыз

ә) Ұзындығы – 5 см, ал периметрі 14 см болатын тіктөртбұрыш сыз. Осы тіктөртбұрыштың ауданын тап.

Ұзындығы мен ені белгілі тіктөртбұрышты дәптеріне сызады және ауданын табады.


Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы іске асады.

Кейбір оқушыға қосымша сұрақтар беріледі.


Дескриптор: Мен:

әртүрлі құрама есептерді шығара аламын;

әртүрлі құрама есептерді құрастыра аламын;

әртүрлі құрама есептерді салыстыра аламын

Дескриптор:Сызба бойынша өрнек құрып,мәнін таба алады









ҚБ: 1-10 балдық жүйе.

















Оқылым, жазылым тапсырмалары.







6 Теңдеуді шеш

Математика күнделікті өмірде

7

 Қалада ғарыш туралы фильм жүріп жатыр. Кинотеатр касса­сында бір күнде 4 000 билет сатылды. Оның таңертеңгі сеансына 350 билет, ал күндізгі сеансына таңертеңге қараған­да 3 есе артық билет сатылды. Ал қалғаны кешкі сеансқа са­тыл­ды. Кешкі сеансқа қанша билет сатылды?

Шешуі:

Есептің шешуін өрнек түрінде жазады.

4 000 – (350 + 350 ∙3) = 2 600 (б.) – кешкі сеансқа сатылған билет.

Сен зерттеушісің8

 Егер фигураларды үш түрлі түспен бояйтын болсақ, қанша нұсқа алуға болады? Түстер қайталанбайды.



«Таңдап алу» тәсілін қолданып, нұсқалар қайталанбайтындай және қалып кетпейтіндей етіп орындайды.

а) түстер қайталанбайды;

ҚЖС, ҚСЖ, ЖҚС, ЖСҚ, СҚЖ, СЖҚ.

Жауабы: 6 нұсқа.

Дескриптор: Күрделі теңдеулерді шеше алады




ҚБ: 1-10 балдық жүйе













ҚБ: 1-10 балдық жүйе







ҚБ: 1-10 балдық жүйе






Оқылым, жазылым тапсырмалары.






Кері байланыс

«Себет» стратегиясын . Себеттің суреті алдын-ала ілінеді. Сабақтың соңында оқушылар мұғалімге қоятын сұрақтарын стикер түрінде жапсыра алады. Осылайша мұғалім оқушылармен кері байланыс жасайды.



Тағы да не білгім келеді?

Үй жұмысы: №10






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!