Материалдар / Ашық сабақ "Қыс қызығы"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Қыс қызығы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырыбы: «Қыс мезгілін сипаттау» Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі және оның ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту. Қысқы табиғат көрінісі, қысқы ойын түрлерін атау.Өз ой − пікірлерін айтып, қуанышымен бөлісуге үйрету. Балаларды мүсіндеу іскерлік дағдыларына машықтандыру, мүсіндеуді меңгерту.Ұсақ қол моторикасын дамыту. Қолданылатын әдіс – тәсілдер: Түсіндіру, сұрақ – жауап, көрсету, ойындар, әңгімелесу, мадақтау. Көрнекті құралдар:суреттер, ноутбук, тұзды қамыр
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Мамыр 2019
2879
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 27.01.2018 ж

Тақырыбы: «Қыс мезгілін сипаттау»

Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі және оның ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту. Қысқы табиғат көрінісі, қысқы ойын түрлерін атау.Өз ой − пікірлерін айтып, қуанышымен бөлісуге үйрету. Балаларды мүсіндеу іскерлік дағдыларына машықтандыру, мүсіндеуді меңгерту.Ұсақ қол моторикасын дамыту.

Қолданылатын әдіс – тәсілдер: Түсіндіру, сұрақ – жауап, көрсету, ойындар, әңгімелесу, мадақтау.

Көрнекті құралдар:суреттер, ноутбук, тұзды қамыр

Іс – әрекеттер кезеңі

Тәрбйешінің іс- әрекеті

Балалардың іс-әрекеті



Мотивациялық кезең

-Балалар, маған қараңдаршы менің қолымдағы не?

-Қардың түсі қандай ?

-Қар қатты ма, әлде жұмсақ па?

-Балалар бүгінгі көңіл – күйлерің осы қардай аппақ болсын. Көрдіңдер ме балалар?





-Жылы сөздер айтып едік қолымыздың жылуынан қарда еріп кетті.Енді бізге қонаққа апайлар келіп отыр, барлығымыз амандасайық.

-қар


- аппақ

-қар жұмсақ

балалар бір – бірлеріне ақ тілектерін ұлпақарды беріп тұрып айтады-Денсаулығымыз мықты болсын- білімді болайық- аспанымыз ашық болсын- барлығымыз тату – тәтті болайық.

Ұйымдастырушылық кезең.



-Бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінде «Қыс мезгілін сипаттау» деген тақырыпты өтеміз.-Балалар жылдың неше мезгілі бар?-Жыл мезгілдерін атайық?-Қазір жылдың қай мезгілі?- Қыс мезгілінде неше ай бар?Желтоқсанда қандай үлкен және ең сүйікті мереке тойлаймыз?

-Жаңа жылда бізге кім келді?- не әкеліп береді?- қыста қандай өзгерістер болады, қандай ойындар ойнаймыз?





- балалар қыста біздер қалай киініп жүреміз?- сырт киімдерді атайық?

Ойын
:«Мынау кімдікі?-дидактикалық ойын. 
Шарты: 
киімдердің қайсысы ер баланікі,қайсысы қыз балаға кигізу керек?
   

    

балалар қыс мезгілі сендерге ұнай ма?-қыс туралы қандай тақпақ білеміз?Енді мен сендерге жұмбақтар жасырайын.

1.Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тоңады.2. Көсеуді бесеуге тықтым.3.Шелек қалпақ басында, Сәбіз екен танауы Қыста қардан тұрады, Танып көрші сен оны4.Қысы- жазы бір түсте(шыршаның түбінде қонжық оянып тұрады)-Балалар қараңыздар мынау не?Қонжық: мен осы шыршаның астында інімде жатыр едім, сендердің дауыстарыңды естіп, оянып, біраз сендермен бой сергітсем деймін.-Бәріміз қонжықты ортаға алып сергіту жаттығуын жасайық.

-Балалар , қонжық сендерге рахмет айтып жатыр. «Сәбилер, мен ешқашан аққала, оны қалай мүсіндеу керек көрген жоқ» - деген айтып тұр. Бізді аққала қалай жасау сұрап тұр. Қонжыққа аққала қалай жасау керек көрсетеміз? -Барлығымыз үстелге отырамыз, біріншіден саусақ гимнастика істейміз.-Аққала түсі қандай-Неден жасайды?-Аққала неше бөліктен тұрады?-Қандай пішіндерге ұқсайды?-Мұрнын, қолын неден жасайды?-Өз қолымызбен аққаланы қамырдан жасайық

-жылдың төрт мезгілі бар-қыс, көктем, жаз, күз-қыс мезгілі

-3 айы бар, желтоқсан, қантар, ақпан- Жаңа жыл мерекесін тойлаймыз.

- Аяз ата келді

- сыйлық әкелді

- қар жауып жердің беті ақ болады, шанамен сырғанаймыз,шаңғы тебеміз, аққала жасаймыз.- жылы киініп жүреміз

- малақай,тон, етік, қолғап, шәлі.- балалар ойын барысында қолғаптың, етіктің түр – түсіне, ондағы өрнектердің орналасуына қарай сыңарын табады.Балалар жауап береді

Тақпақты айтады. 



Жұмбақтарды шешеді.

-қар

-қолғап, аққала



шырша

-қонжық 







Сергіту сәтті видео бойынша жасайды.

-Иә, көрсетеміз!

Үстелге отырып, саусақ гимнастиканы істейді.



-ақ-қардан-Үш бөліктен тұрады.

-дөнгелек

- Сәбізден, ағаштың бұтақтардан жасайды.Балалар қонжыққа отырғызып аққала мүсіндейді.

РефлектіКоррекциялау

Балалар сендер бүгінгі ашық ұйымдастырылған оқу іс - әрекетіне жақсықатыстыңдар.Сендерге қонжық бой сергіткені, аққала үшін рахметін айтып сыйлық әкеліпті.

- балалар мәз болып сыйлықтарын алады.

Күтілетін нәтиже:Қыс мезгілі туралы мәліметтер жаңғыртады. Жұмбақтар шешуді, тақпақтар айтуды , ойын шарты түсінеді. Аққаланы жасау тұзды камырды және қылқаламды қолданады.







































Күні: 27.12.2018

Сабақ тақырыбы: Қыс мезгілі

Сабақ мақсаты:Оқушылардың өз ойларын еркін айтуға, сөйлем құрауға дағдыландыру.

Қолданатын көрнекі құралдар: сюжетті суреттер, сөздер, үлестірмелі суретттер, кесте толтыру.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушы назарын сабаққа аудару.

Жұмбақты шешіңдер

Таудан түссем, тоқтауды білмейді,

Тауға қарай тартсам да, жүрмейді. (шана)



Табаныма байладым,

Қос таяқпен айдадым. ( шаңғы)

ІІІ. Ұсақ моторикасын дамытуға арналған тапсырмалар

1.Саусақтардың басымен алма-кезек үстелді соғу.

2.«Пианино». Пианино клавиштерін саусақпен басқандай әрекет ету.

3.«Жұмылдыру және жүзік». Бір қолдың саусақтарын жұмылдыру, ал екінші қолдың саусақтарын алма кезек жүзік тәрізді көрсету.

ІV.Диалогты оқып, өзара сөйлесіңдер.

-Қай жыл мезгілі басталды?

-Қыс келді.

-Қыс айлары қай айлар?

-Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан.

-Қыста ауа райы қандай болады?

-Ауа райы салқындайды, боран соғады, қар жауады.

-Қыста қандай мереке болады?

-Қыста Жаңа жыл мерекесі болады.





V.Артикуляциялық жаттығуды орындау.

«Күрекше»

К іп-кішкентай күрекпін

Күнде саған керекпін

Күре қарын ауланың

Қопсыт түбін теректің...

Еңбек сүйгіш күрекпін,

Елгезекке керекпін.

Жаттығудың дұрыс орындалу тәсілі: жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып, 10-15 сек. ұстап тұру крек.



VІ .Кесте бойынша әңгіме құрастыр.

Жыл мезгілі

Айлар

Күндер

Түндер

Ауа райы

Қыс

Желтоқсан

Қаңтар

ақпан



қысқа



ұзақ

Күн суытады, қар жауады, боран соғады, аяз болады.





VІІ . Дидактикалық тапсырма "Кім жылдам?" ойынын ойнату.

"Қыс мезгіліне" келетін сөздерді маған кім жылдам, көбірек тауып айтады. Қар, боран, аяз, салқын, Өте жақсы, балалар. Осы тапқан сөздерінді буынға бөліп айтып көрейікші.





VІ. Сабақты қорытындылау.











Күні: 27.12.2018

Сабақтың тақырыбы: Сурет бойынша әңгіме «Қыс мезгілін сипаттау».

Сабақтың мақсаты:

1.  Балаларды қыс мезгілінің ерекшелігімен таныстыру.

Сөйлеу тілінің дыбыстық ерекшеліктерін меңгерту арқылы сөздегі дыбыстарды айқын естіп, дұрыс айтуға үйрету.

2.  Балалардың сөйлеу тілін жетілдіру, сөздік қорын байыту. Жалпы ой-өрісін дамыту.

3.  Балаларға табиғат өзгерісін байқата отырып, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: сурет, оқулык, қима буындар.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру

Балалардың назарын сабаққа аудару. Сабаққа даярлықтарын тексеру.

II.  Өткен сабақты қайталау.

III.  Жаңа сабақ.

Ал, балалар, суреттен не көріп отырсыңдар?

—  Қыс мезгілін сипаттаңдар

—  Тағы не көріп отырсыңдар?

—  Қызды және баланы.













ІІІ.Ойын ойнату. "Бөтен буынды тап" ойыны.

іV. Дәптермен жұмыс.

Балаларды мадақтап сабақты қорыту.



«А.Тихоненко атындағы орта жалпы білім беретін мектебі»КММ







Picture 1 Тақырыбы: «Қыс мезгілін сипаттау»

























Өткізген : логопед – мұғалім А.Каймулдиева















2018 – 2019 оқу жылы

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!