Материалдар / Ашық сабақ: Сызықтық функция және оның қасиеттері 7 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: Сызықтық функция және оның қасиеттері 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: Сызықтық функция және оның қасиеттері 7 сынып 7.4.1.5 y=kx+b түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау; 7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2022
337
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Функция. Функцияның графигі

Мектеп: Шәкәрім атындағы орта мектебі

Педагогтың аты – жөні: Нуркеева Марал Бакытжановна

Күні: 16.11.2022 ж

Сынып: 7 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сызықтың функция және оның графигі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.4.1.5

түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.6

сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Сызықтық функция және оның  графигін сала білуге, сызықтық функцияның графигі бойынша оны формула мен жазуды біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Сабақта үйренген сөздер қатарын өзара тілдесу кезінде еркін қолдана алады,үйренген сөздерге сұрақты дұрыс қоя алады.

Кейбір оқушылар:

Білімдерін тереңдете отырып топпен жұмыс жасау арқылы білімдері тереңдейді

-графигін сала алады.

-график бойынша формула жаза алады

-коэффициентін анықтайды, таба алады.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

10 мин

Сәлемдесу, сыныпты түгендеу

Психологиялық ахуал




«Сыр сандық» арқылы екі топқа бөлу (қызыл, жасыл түс)

І топ – Абсцисса тобы

ІІ топ – Аргумент тобы



«Қол шатыр» әдісі арқылы оқушыларға жақсы көңіл күй сыйлау

«Сыр сандықта» берілген түстерге байланысты екі топқа бөлінеді

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпты постер қорғау арқылы қайталау

Абсцисса тобы – функция ұғымы

Аргумент тобы – график ұғымы

Ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Үй тапсырмасы – 1 б

«Сыр сандық»

Жасырын сөз





Постер


Ортасы


«Джиксо» әдісі арқылы Жаңа тақырыпты ашу:

Топ мүшелерін ауыстыру

Абсцисса тобы – у=кх+в формуласының графигін қалай салуға болады? Графиктің орналасуы к және в мәндеріне қалай тәуелді болады?

Аргумент тобы – Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті?


Мұғалім түсіндірмесі – Қандай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті?














Сергіту сәті:































Жеке жұмыс беру.

Оқушылардың жеке қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында

Саралау тәсілдері қолданылады


Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін топтық тапсырма «Тарссия» әдісі бойынша







«Серіктесті оқыту» әдісі арқылы жұптық тапсырма беру:

«Сиқырлы шаршы» арқылы жұптар тапсырма алады

https://wordwall.net/ru/resource/34767190

Оқулық бойынша жұмыс атқару мақсатында

22.4 жұптар арасында бір – бірден беру

22.6 есеп 1 – І жұп; 2 – ІІ жұп;

22.8 есеп А,В,С нүк. – ІІІ жұп

С, Д,Е нүк – 4 жұп

22.10 есеп – 5 жұп

22.11 есеп – 6 жұп

22.14 есеп (1,2)– 7 жұп


«Көңілді микрафон» әдісі арқылы логикалық сұрақтар қою:

  1. Астанадан Қарағандыға жету үшін 2 сағат 30 минут қажет. Ал Қарағандыдан Астанаға қайтуға 150 минут керек. Неге олай?

  2. Ол сізге тиесілі, бірақ адамдар оны сізден жиі қолданады?

  3. Автобус ауылға жүріп келе жатыр. Ол қарама-қарсы бағытта келе жатқан 3 автокөлікті көрді. Ауылға неше көлік бара жатыр?

  4. Оқушы мектепке 15 минутта жетеді. Ал 3 оқушы бұл жолды қанша уақытта өтеді?

  5. Саябақтың ішінде 6 орындық тұр. Оның екеуін бояп қойды. Саябақта неше орындық қалды?

«Quiz» арқылы тесттік жұмыс

  1. P=2(a+b), S=ab түрінде берілген теңдіктерді қалай атаймыз?

А) формула в) функция С) аргумент д) кесте е) түзу

2. Координаталық жазықтықтағы горизонталь ось қалай аталады?

А) абцисса в) аргумент с) функция

Д) перпендикуляр е) сәуле

3. Координаталық жазықтықты құрайтын түзулер өзара қалай орналасады?

А) параллель в) перпендикуляр

С) кесінді д) түзу е) сәуле

4. Берілген графиктер арасынан сызықтық функция графиктерін айқындаңдар

  1. с)

  2. d)

5. Берілген фунциялардың графиктерін салмай олардың Ох осімен және Оу осімен қиылысу нүктесін табыңдар. ; х=3

А) (3;2) в) (-2; 3) с) (3; -2)

Д) (4:2) е) (3; 4)

6. Егер у= функциясының графигі А (1;-4) нүктесінен өтсе к коэффициентінің мәнін табыңыз?

А) 1 в) 4 с) -4 д) 3 е) -1

7. функциясының абцисса осьімен қиылысу нүктесін табыңыз?

А) в) (21;0) с) (-21;0)

Д) (;0) е) (12;0)

8. Егер у= функциясының графигі А (2;-3) нүктесінен өтсе к коэффициентінің мәнін табыңыз?

А) 6 в) -6 с)2 д) -3 е) -1

9. функциясының абцисса осьімен қиылысу нүктесін табыңыз?

А) в) (12;0) с) (15;0)

Д) (;0) е) (-15;0)


10. Графиктері өз ара параллель болатын функцияларды тап

А)

в)

С)

Д)

Е)


Дескриптор:

  • у=кх+в функ. анықтамасын біледі;

  • у=кх фунц. анықтамасын біледі;

  • координ-лық жазықтық ширектерін ажырата алады


Дескриптор:

  • у=кх+в функ. графигін салады;

  • функцияның графигіне тиісті нүктелерді табады;

  • у=кх+в функ.-ғы в – ның және к – ның мәнін табады.

  • Тақтаға орындайды

























Дескриптор:

  • 10 дұрыс жауап – 2б

  • 6-7 дұрыс жауап – 1б


Қима қағаз

7 сыныпқа арналған алгебра оқулығы









7 сыныпқа арналған алгебра оқулығы

















































Қосымша ақпарат

Соңы

Кері байланыс алады

Үйге тапсырма: №

«Сыр сандық» әдісі

Бағалау: «Жеміс ағашы» әдісі арқылы

Қол шапалақ




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!