Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: Қоспаларды бөлу әдістері. №2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ тақырыбы: Қоспаларды бөлу әдістері. №2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту»

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ тақырыбы: Қоспаларды бөлу әдістері. №2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2022
394
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар

Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №204 орта мектеп


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Өтеналиева Жаңагүл

Сынып:7

Қатысқандар :

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Қоспаларды бөлу әдістері.

2 зертханалық тәжірибе «Ластанған ас тұзын тазарту»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.5-қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;

7.4.1.6-қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Таза заттар мен қоспаларды жіктей алады.

  • Қоспалардың түрлерін ажыратады.

  • Қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Біртекті және әртекті қоспаларды бөлу әдістерін көрсетеді.

Кейбір оқушылар:

  • Қоспаларды бөлуге қатысты тәжірибенің неге негізделгенін түсіндіреді.

Бағалау критерийі

  1. Қоспалар мен таза заттарды ажыратады.

  2. Қоспалардың түрлерін анықтап, бөлу әдістерін көрсетеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Ластанған ас тұзын тазартуға жүргізген тәжірибелерінің бақылауларын жазады және түсіндіреді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Таза зат, қоспа, біртекті қоспа, әртекті қоспа, сүзу, тұндыру, буландыру, айдау штатив, шыны стакан, таяқша, фарфор ыдыс, сүзгі қағаз, спирт шамы. т.б.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Қоспа және таза зат дегеніміз......

Қоспаны бөлу әдістері...........

Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады?

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, жауапкершілік, өмір бойы білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Заттардың жіктелуі. Жаратылыстану 5 сынып

Алдыңғы оқу


5.3.2.1 Қоспалардан таза заттарды ажырату

5.3.2.2 Қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

8 мин

1мин



1 мин






4 мин









2 мин












І.Ұйымдастыру кезеңі (Сәлемдесу, түгелдеу. Оқушылардың назарын өзіне аудару)


ІІ.Топқа бөлу (топ аттары жазылған түрлі түсті қиықтар арқылы)

І топ: Сүзу

ІІ топ: Айдау

ІІІ топ: Тұндыру


ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Жылдам сұрақ» әдісі

  1. Бір заттан жасалатын нәрселерге мысалдар келтір?

  2. Таза зат дегеніміз не?

  3. Ауа таза затқа жата ма?

  4. Қоспалар нешеге бөлінеді?

  5. Қоспаларды тазарту әдістерін ата?

Мұғалімнің мадақтау ретінде бағалауы


IV. Миға шабуыл. «Дауыс беру» әдісі

«Дауыс беру» әдісінде оқушылар тек ИӘ немесе ЖОҚ деп қана жауап береді.

  1. Ауа таза зат

  2. Шай қоспа

  3. Қалайы таза зат

  4. Темір таза зат

  5. Оттегі қоспа

  6. Қант таза зат

  7. Мыс қоспа

  8. Минералды су таза зат

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау




Қағаз қиынды -

лары


















Сабақтың ортасы

35 мин


8 мин



















8 мин




















































1 мин






3 мин








15 мин



Тапсырма 1. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс»

Кестеде берілген қоспаның түрін жазыңыз және себебін негіздеңіз.

Қоспа

Қоспаның түрі

Қоспаны бөлу әдісі

Ағаш және темір ұнтақтары



Шай



Қанттың судағы ерітіндісі



Күкірт пен темір



Су мен құм




Дескриптор Білім алушы

  • Қоспалардың біртекті, әртекті түрлерін жазады;

  • Қоспаларды бөлу әдісін сипаттайды.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір – бірін бағалайды

Тапсырма 2. Кестені толтыру (Жұптық жұмыс) «Серіктесті оқыту» әдісі

Суретте берілген қоспаны бөлу әдістерінің қолданылуын жазыңыз.

Қоспаны бөлу әдістері

Қолданылуы



1





Тұндыру









2




Кристалдандыру








3






Магниттеу











4


Сүзу



578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!