Материалдар / Ашық сабақ "Толқындық қозғалыс" 9 - сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Толқындық қозғалыс" 9 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Толқындық қозғалыс" тақырыбына инновациялық технологияларды қолдана отырып жаңартылған оқу бағдарламасымен жасалған ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қазан 2022
377
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4.А Бөлім Толқындық

қозғалыс


Мектеп: ШҚО ББ Риддер қаласы бойынша

«№14 орта мектебі» КММ

Күні: 28.04.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Ғатиатова Н.Б.

Сынып: 9 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтақырыбы

Толқындық қозғалыс.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану; 


9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру


Сабақ мақсаттары

Толқындық қозғалыс туралы мағлұматтар беру;

Толқындық қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамалармен таныстыру;

Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану.


Бағалау критерийлері

Оқушылар біледі:

Білу: көлденең және бойлық толқындардың анықтамасын біледі.



Түсіну:көлденең және бойлық толқындарды салыстырады.



Қолдану:толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады.





Тілдік мақсаттар

  

Пәндік лексика және терминология:

Көлденең, бойлық, толқындық қозғалыс, перпендикуляр, параллель, толқын бағыты, тербеліс, вибрация, серіппе, дыбыс, толқын


Диалогқа/жазуғақажеттісөз

Тіркестері:

………не болады.

………арасында қандай айырмашылық бар?

………….су қозғалады.

……..қай үлгімен қозғалады?


Құндылықтарды дарыту



Оқушылар сабақ барысында топпен жұмыс істейді.

Жұмыс барысында жауапкершілік және өзара құрмет құндылықтарын дамытады. Академиялық адалдық

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті, Математика-есептер шығаруда

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану, Kahoot.it қосымшасы, Padlet тақтасы

Бастапқы білім


Толқындар.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин









Жаңа сабақ

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.Психологиялық ахуалды қалыптастыру.


Үй тапсырмасын қайталау. Оқушылар «Домино» ойыны арқылы өткен сабақты еске түсіріп формулаларды қайталайды.



Жаңа сабақ:

Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды.


Мақсаты:Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту.

Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау.


Әр топқа тапсырмалар үлестіріледі.

Осы өлең жолдары сізге таныс па? Қазақ әдебиеті сабағынан өздері оқыған өлең туралы еске түсіріп айтады.


Өлеңнің авторы кім? Ол ақын туралы не білесіңдер? М. Жұмабаевтың өмір баяны мен шығармашылығынан қысқаша мәлімет береді.


«Толқын» өлеңінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Осы өлең жолдарының өмірлік мағынасын қалай түсінетіндіктерін жеткізеді.


Кері байланыс: сындарлы кері байланыс.


Демонстрация. Ой қозғау.

Мұғалім саусағымен су бетінде шағын діріл жасай алады және біріншіден әрі қарай басқа орында басқа дірілді бастай алады.

Оқушылар байқаған құбылысқа сәйкес өз ойларын білдіреді.


Тербелістердің ортада таралу процесі толқын деп аталады. Толқын таралып жатқан орта тұтас орта деп аталады. Толқын таралғанда зат тасымалы болмайды, толқынмен бірге тербеліс энергиясы таралады.

Егер ортаның бөлшектерінің тербеліс бағыты толқынның таралу бағытына перпендикуляр болса, бұл көлденең толқындар деп аталады.

Егер ортаның бөлшектерінің тербеліс бағыты толқынның таралу бағытының бойымен тербеліп тұрса, бұл көлденең толқындар деп аталады.

Механикалық толқындардың бір мысалы – дыбыс.

Тербелісті сипаттайтын шамалар уақыт өтуімен синусоидалы немесе косинусоидалы заңдылықтары бойынша өзгеретін тербеліс гармониялық тербеліс деп атайды.

Тербеліс периодына тең уақыт аралығында толқынның таралу қашықтығына тең шама толқын ұзындығы деп аталады.








«Домино» қағаз қиындылары



М.Жұмабаев «Толқын» бейнебаян

https://www.youtube.com/watch?v=Wnk8oJ6xRkA.











Толқындар туралы интерактивті бейнебаян:















Бекіту кезеңі

Топтық жұмыс. Жұмыс парақтары беріледі.

Әр топқа толқындардың түрлерін сипаттауға байланысты суреттер беріледі. Оқушылар топта талдап критерийлерге сәйкес өздерін бағалайды


Топтық жұмыс. Есептер шығару.


Мақсаты: Теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру.


Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға есептер жазылған парақты таратады. Есеп шартын оқушылармен бірге талқылайды. Бағалау критерийлерін құрады.


Оқушы іс-әрекеті: тапсырмаларды жұпта орындайды.


Бағалау: оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Қолдану:

Толқын ұзындығы және жылдамдығы формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.


  1. Есептің берілгенін дұрыс жазады. (ХБЖ айналдыру)

  1. Қажетті формуланы дұрыс қолданады.

  1. Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді.

  1. Жауабын дұрыс жазады.



Өз-өздерін бағалау парағы №1

Күні: -----------------------

Пәні: Физика

Сыныбы: 9 «А»

Оқушының аты-жөні:­­­­­­­­­­­­ --------------------------------------------

Тапсырма: карточкадағы есептерді шығару.

Мақсаты: толқын ұзындығы, таралу жылдамдығын қолданып, есепті шығару, тест тапсырмасын орындау.

Күтілетін нәтиже:

А. №1. Толқын анықтамасын және түрлерін біледі.

В. №2. Формуланы біледі және тиімді қолдана алады

С. №3. Есепті шығарады

Д. №4. Уақытқа сай жұмыстанады.

E.№5. Тест тапсырмаларын орындайды


Kahoot.it сайтында тақырыпқа сәйкес тест тапсырмасын орындайды.


Рефлексия

Мұғалім Padlet тақтасына сілтеме жібереді. Оқушылар Не ұнады? Не үйрендім? Нені істей алмадым? сұрақтарына сүйеніп өз ойларын жазады.


Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы


Мұғалім іс-әрекеті: сабақты қорытындылайды.



Қосымша 1




Презентация





































https://kahoot.it/





https://padlet.com/gatiatova2020/elbmojyw7mtquiz0

Сабақтың соңы

2 минут


3 минут

Не ? Қалай? Неліктен? Не үйрендім?

Нені істей алмадым?

Сұрақтары арқылы күтілетін нәтижені бекіту.


Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша қайталау




Р. Башарұлы 9-сынып оқулығы





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін қалайтексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақ барысында берілген тапсырмалар оқушылардың

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!