Материалдар / Ашық сабақ Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем еңбек, 6 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қырқүйек 2020
490
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3 Бөлім: Дизайн және технология

Мектеп: М.Ә. Сужиков атындағы №6 орта мектеп

Күні: 14.01.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Керимова М.С.

Сынып: 6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.5.1

Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау


Сабақ мақсаттары

  • Матадан жасалған қуыршақтардың ерекшеліктерін зерттеу

  • Алғашқы ақпарат көздерін қолданып, нобай ойластырады.

Жетістік критерийлері

  • Тоқыма материалдарының қасиеттері менерекшеліктерін сипаттайды

  • Авторлық қуыршақтың нобайын дайындайды.

Тілдік мақсаттар


Тақырыптық терминдер

Трикотаж, синтетика, капрон, кәдесый қуыршағы, тильда, киіз қуыршақ, амулет, маска, шайнектегі қуыршақ, жастық қуыршақ, кәдесый және т.б.

Көптілділік:

Тоқыма – текстиль – textile

Ойыншық – игрушка – toy

Қуыршақ – кукла - doll


Тілдік мақсатқа байланысты сұхбатқа арналған сұрақтар мен түйінді сөзорамдары

Синтетикалық/табиғи матаның қандай қасиеттері бар?

Табиғи матаны ............ үшін пайдаланады, себебі ................... .

Синтетикалық матаны ............... үшін пайдаланады, себебі ........... .

Шығармашылық ойын еркін жеткізе алады.


Құндылықтарға баулу

  • Рухани адамгершілік мәдениетін дамытуға, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, өз мәдени мұрамызды дәріптеу.

  • Оқушылардың бір-бірін тыңдай біліп, басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап ойын жеткізе білу.

  • Жұптық және топтық жұмыс жасаауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея ұсынады


Пәнаралық байланыстар

Тарих, жаратылыстану, сызу

АКТ қолдану дағдылары

Видеороликтер мен презентациялар арқылы

Бастапқы білім


Тоқыма материалдарының жіктемесі мен сипаттамасын біледі. Тоқыма материалдарының қасиеттерін біледі. Тоқыма материалдарды өңдеуге арналған құрал-жабдықтарды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин





  1. 1. Ұйымдастыру кезеңі.

«Кинеметафора» әдісі

Бейнематериал көру


- Экранда не көрсетіледі?

- Қуыршақ деген не?

- Тоқыма материалдарынан басқа қандай бұйым дайындауға болады деп ойлайсыз?


Сабақ мақсаттарын анықтау

Суреттер арқылы оқушыларды екі топқа бөлу.

І топ «Қуыршақтар»

ІІ топ «Дамытатын ойыншықтар»




Қуыршақтар туралы бейнематериал

https://www.youtube.com/watch?v=5r7yPzJ7owo


Сабақтың ортасы


3 мин










10 мин



















5 мин












10 мин










2 мин

Жаңа сабақ

Қуыршақтар ертеректе саздан, ағаштан, тас мүсіндерден жасалынған қарапайым адамдар мен адам кейіпкерлері түрінде жасалып, олардың қорғауын сұраған.

Әртүрлі елдерде қуыршақтар, зияннан құтқарылып, бақыт әкелген тұмарлар бар еді. Адамдар зұлым күштерді алаңдатып, өз шеберлерін қорғайтындығына сенді. Қазіргі уақытта әрбір ұлт ұлттық ойыншық ғана емес, сондай-ақ сувенирлік символдың өзіндік дәстүрлі қуыршағы бар.


І тапсырма

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

(АКТ құралдарын пайдалану)

Дәптермен жұмыс.

І топ тапсырмалары:

  1. Қуыршақ түрлері

  2. Қуыршақ дайындауға қандай материалдар пайдаланады?

  3. Авторлық қуыршақ

ІІ топ тапсырмалары

  1. Дамытатын ойыншықтар түрлері

  2. Дамыту ойыншықтарын дайындауда қандай материалдар пайдаланады?

  3. Дамытатын ойыншықтың пайдасы

Оқушылар берілген тапсырма бойынша өздеріне мағлұмат жинайды., жұптарымен бөліседі. Топтарында талқыылайды.


ІІ тапсырма

«Постер»

Оқушылар алған мәліметтеріне сүйене отырып, постер жасап, қорғайды.

Топтар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арұылы бағалайды


ІІІ тапсырма

«Жас модельер» әдісі

Әр оқушы өзінің болашақ қуыршағы не ойыншығының нобайын салады

Дискрепторлар:

  1. Өз идеясы бойынша нобай салу

  2. Композиция заңдылықтарына сүйеніп симметрия, силует, пропорциясын ескеру

  3. Түстер үйлесімділігін дұрыс пайдалану


«Галереяға саяхат» әдісі

Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында ұсынады. Әр оқушы өз даусын (жұлдызша) бір ғана жұмысқа беріледі.



Электрондық

презентация






























А3 формат, түрлі-түсті бояу қаламдар




















Қима қағаздар, жұлдызшалар

Сабақтың соңы



5 мин

Кері байланыс:

« + / - / қызық » әдісі


+

-

қызық

Не үйрендім

Нені істей алмадым

Мені қызықтырғаны







Таратпа парақтар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілеттері ескеріледі. Оқу материалдары мен ресурстарды таңдауда оқушыларға жеке қолдау көрсету.

Барлық оқушылар бірдей тапсырма орындаса да, нәтижелері әртүрлі болады. Тапсырма орындау барысында жұмыс сапасын бақылау және қолдау көрсету қажет.

Қ

Оқушылар үнемі бағаланып отырады, осылайща қажеттіліктеріне қарай түзетіліп отырады

Әр тапсырма сайын қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

Бірін-бірі бағалау:

  • «Екі жұлдыз, бір тілек»

  • «Галереяға саяхат» әдістері арқылы;

Сабақ соңында білім алушылардың материалды каншалықты игергендігін бақылау үшін; «+ / - / қызық» әдісімен кері байланыс жасалады

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!