Материалдар / ашық сабақ Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқа
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқа

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау 11 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қазан 2022
709
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Биосфера, экожүйе, популяция


Мектеп: 51 Гимназия

Күні: 25.09.2020.

Мұғалімнің аты-жөні: Телимова Камшат Исаевна

Сынып: 11


Сабақтың тақырыбы

Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау


Осы сабақта қол жеткізіледі оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1.1 – экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату

Сабақтың мақсаты

1. экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланыcын талдау

2.биоалуантүрлілік конвенция қажеттілігін дәлелдеу


Бағалау критерийі


- экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланыcын талдайды

-биоалуантүрлілік конвенция қажеттілігін дәлелдейді


Тілдік мақсаттар


Түрлердің биоалуантүрлілігі.биоалуантүрлілік туралы конвенция, тепе-теңдік принципі, Харди-Вайнберг заңы, криобиология, таксономиялық алуантүрлілік


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» – зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

География, экология, тарих, зоология.


Алдыңғы білім




Қоректік тізбек: 7 сынып.

Биосфера, экожүйе, популяция: 8 сынып

Ағзалардың алуан түрлілігі: 9-10 сынып


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут






















1. Психологиялық ахуал

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Ынтымақтастық орта қалыптастыру

видео көрсету арқылы жағымды ахуал тудыру

2. Мақсатты тұжырымдау. Сабақ оқу мақсатыннан бастаған дұрыс. Біз бұрын 10-сыныпта өткен ағзалардың алуан түрлілігі тақырыбымен байланыстыра отырып, экожүйенің биоалуан түрлілігі дегенді қалай түсінеміз? деп сұрақ қойып барлық оқушыларды ойға шақырамыз

3. «Миға шабуыл».

- экожүйенің биоалуан түрлілігінің тұрақтылығы арасындағы өзара қандай байланыс бар деп ойлайсыңдар?

-конвенцияның қандай қажеттілігі бар?

Сұрақ қойып, ой қозғату арқылы тақырыпты ашамын.

Мадақтау сөздермен қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын.




https://www.youtube.com/watch?v=mHa5-kzVwkY















Презентация


Сабақтың ортасы







32минут






























































3 топқа жауап беру мүмкіндігіне қарай біріктіру.


Мәтінмен жұмыс.

(Тж) «Маңыздылық аймағы» әдіс. Оқушылар берілген мәтінмен танысып болғаннан кейін, оның ішіндегі негізгі идеяларды бөліп алып, шеңбердің ішіне маңыздылық жағынан орналастырулары қажет. Маңыздылығы жоғары идея шеңбердің дәл ортасына, қажетті ақпарат болса, ортаңғы шеңбердің ішіне жазылады, маңыздылығы төмен болса, сыртқы шеңберлерге жазылады.



Овал 35 Овал 36 Прямая соединительная линия 40 Прямая соединительная линия 41 Ең маңызды ақпарат

Овал 38 Прямая соединительная линия 42 Прямая соединительная линия 43 Қажетті ақпарат

Прямая соединительная линия 44 Прямая соединительная линия 45 Маңыздылығы төмен





Қалыптастырушы бағалау:

1топты «Бас бармақ»;

2 топты «Жапондық бағалау»;

3 топты «Алақан, жұдырық» әдістерімен бағалаймын.


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

1 тапсырма (Жж)

Экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы тәуелділікті «Кілттік сөздер» арқылы анықтаңдар,әрі талдаңдар.


Түрлердің биоалуантүрлілігі

Харди-Вайнберг заңының шарттары

криобиология

таксономиялық алуантүрлілік

Бағалау критерийі

Дескриптор



экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланыcын талдау


-экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығын сипаттайды

-экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығын арасындағы байланысын жазады

- Харди-Вайнберг заңының қандай шарттарын түсіндіреді

-биологияның жаңа саласын талдайды

-таксономиялық алуантүрліліктің ерекшелігін атайды





Оқушылар бір-бірін Түрлі-түсті таяқшалар арқылы бағалайды


Тапсырма №2 (ҚЖ) Идиографиктік әдіс.

Б иоалуантүрлілік конвенция қажеттілігін анықтамасын сызбанұсқа арқылы суреттеп, дәлелмен түсіндіреді.



себебі өзгеруі

қажеттілігі



Бағалау критерийі

Дескриптор

-биоалуантүрлілік конвенция қажеттілігін дәлелдейді


-биоалуантүрлілікті сақтаудың қажетттілігінің сабебін сипаттайды

-биоалуантүрліліктің азаюы мен өзгеруін талдайды

- биоалуантүрлілік конвенция қажеттілігін дәлелдейді

Ең үздік жауап берген оқушы «Бриллиант» бойынша бағаланады











Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманттарлық бағыттағы 11 сыныбына арналған «Биология»оқулығы «Атамұра» баспасы авторлары:А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева

196-200беттер




























Түрлі-түсті таяқшалар


















Сабақтың соңы

3 минут

«Рефлексия пирамидасы»

1.Есте сақтау керек маңызды бір нәрсе...

2.Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе...

3.Сіз бұған дейін білген үш нәрсе...

4.Сіз үйренген төрт нәрсе...

Оқушылар стикерлерге жазып,пирамидаға жабыстырады...


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сабақ мақсаты оқу мақсатына сәйкес сараланып, сабақ үдерісінде сараланған тапсырма-

лар беріледі.

1-тапсырма. ТЖ «Маңыздылық аймағы»

Әдісі арқылы шеңбердің ортасына ең маңызды, ортааңғы бөлігіне аса маңызды ақпаратты, шеңбердің соңғы бөлігіне қажетсіз ақпараттарды жазады. Берілген тапсырма бойынша мәтінмен жұмыс жасайды,кейін топ ішінде талқылайды және берілген флипчартқа постер жасайды, қорғайды.

Тиімділігі: жеке,

жұптық,топтық жұмыс орын-

далады.Тапсырманы жұмыла орындайды, дерекөздерді тиімді пайдалану нәтижесінде оқушылардың деңгейі көрінеді.

2-тапсырма (ЖЖ) «Кілттік сөздер» әдісі арқылы оқушылар термин сөздерді сипаттайды.

Тиімділігі: оқушылардың көпшілігі термин сөздердің мағынасын түсініп, ерекшеліктерін талдайды

3-тапсырма (ҚЖ) «Идиографиктік әдіс» арқылы

Қабілетті оқушылар сызбанұсқа дайындап, тапсырманы дәлелдеу арқылы білімдерін шыңдайды




Сабақтың барлық кезеңдерінде ҚБ жүргізілді.

Сабақтың ортасында ТЖ кезінде топ мүшелерінің материалды қаншалықты меңгергенін анықтау үшін топ бірін- бірі «Бас бармақ» арқылы бағалайды.

ЖЖ тапсырмасы «кілттік сөздер» әдісі кезінде жұптар бір-бірін түрлі –түсті таяқшалар арқылы бағалайды;

ҚЖ жұмыс тапсырмасына

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!