Материалдар / Ашық сабақ Тың игеру 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Тың игеру 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстанда «тың игеру»кезінде (1954-59 шаруашылықтың дамуындағы ерекшеліктерін жіктейді. -Тың игеру жылдарындағы Қазақстанның демографиялық өзгерістерінің себеп-салдарын талдау арқылы қортындылайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Маусым 2022
424
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Әл-Фараби атындағы мамандандырылған №21 гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Төреев М.Қ.

Сынып: 9 «в»

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тың игеру жылдарындағы

Қазақстан

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;

9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру

Сабақтың мақсаты

-Қазақстанда «тың игеру»кезінде (1954-59 шаруашылықтың дамуындағы ерекшеліктерін жіктейді.

-Тың игеру жылдарындағы Қазақстанның демографиялық өзгерістерінің себеп-салдарын талдау арқылы қортындылайды

Бағалау критерийі

Тың игеру кезіндегі жалпы Қазақстанға сипаттама жасау, қайшылықтарын ашу, маңызын шығару.

Тың игеру салдарын айқындау, түсіндіру.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану,жоғары деңгейдегі талаптар

Тарихи концепт

Ұқсастық пен айырмашылық;

Тілдік мақсаттар


Айтылым оқылым бойынша ұсыныстар:мәтінді оқи отырып,әртоп сабаққа белсене қатысады.

Тыңдалым бойынша ұсыныстар: Бейнероликті тыңдай отырып, зерттеу сұрақтарына жауап береді. Бейнероликке анализ жасайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар: керек мәліметтерді жазады және салыстырады

Пәнге қатысты лексика мен терминология: «Тың», «тыңайған жерлер», экология, экстенсивті даму, интенсивті даму, бюрократия, демография,эрозия

Құндылықтарға баулу

Ұлттық құндылықтар. Қоғамдағы ұлттық бірлікті сақтау

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

АКТ қолдану

ноутбук, интербелсенді тақта,

Алдыңғы білім

«Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут

5 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Шаттық шеңберін құру арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.

Топтарға бөлу.

Топтастыру:

Үй тапсырмасын сұрау:

Кофе таяқшасы арқылы өткен сабақтарға шолу

1946ж,1947ж,1949ж,1950ж.1952ж,1953ж,1954 ж.

1.Не себепті «жылымық» кезеңі деп аталды?

2. Қазақстандағы жылымыұ кезең» қай жылдар болды?

3.31-беттегі кестедегі кезеңнің сталиндік кезеңнен айырмашылығы барма?

Смайликтермен бағалау


Сабақтың

ортасы

3 минут








7 минут






5 минут














3 минут

5 минут









5 минут





















2 минут


Бүгін өтетін жаңа тақырыпқа көшейік.

Видео

1 топ. 1950 жылдардың ортасындағы жер игеру саясаты не деп аталады?

2 топқа. Тың және тыңайған жерлерді игеру дегеніміз не? Және не үшін осы шараны ұйымдастырды?

1 топ. 1.Қазақстанның қай жерлері тың және тыңайған жерді игерді оған облыстар жатты?

2 топ.1. Қанша жер аумағы жыртылу керек болды?

Жалпы сұрақ; Қазақстанға қай жерлерден тың игерушілерді көшіріп әкелінді,оларға қандай жағдай жасалды?

Бағалау: «Екі жұлдыз-бір тілек» әдісі арқылы

Мәтінмен жұмыс (оқулық)

мұғалім.«Қазақстан үшін тың игеру – пайдалы ма, зиянды ма?»

Қазақстан үшін тың игеру – пайдалы, пайдасын ашу.

I.Тың игерудің пайдасы
1. Қазақстан –КСРО-ның негізгі астықты аймағына айналды. 
2. Экономикалық басқа салаларының дамуына әсер етті. 
3. Қазақстан – көп ұлтты республика болды. 
4. Еңбекшілер еңбек ерлігінің үлгісін көрсетті. 
5. Жаңа жолдар мен елді мекендер көбейді. 
6. 15 қала, 86 қала типтес поселкелер салынды.

II.Тың игерудің зияны:
1. Экологиялық жағдай ауырлады. 
2. Мал шаруашылығы төмендеді. 
3. Тың игеру экстенсивті әдіспен жүргізілді. 
4. Жер-су арттары орысша аталды. 
5. Республиканың ұлттық ерекшеліктері ескерілмеді. 
6. Тілдік жіне демографиялық ахуал өзгеріске ұшырады. 
7. Тың жерлер үшін егістіктің тиімді жүйесі тың игеру басталғаннан кейін 20 жыл өткенде ғана құрылды. 
Картаға түсіру:Қазақстан облыстарын

Тірек сөздері:мәтінде кездесетін ағылшынша ,орысша

«Тың»-

«Тың игеру»-

«Тыңайған жерлер»-

Экология-

Экстенсивті даму-

Интенсивті даму-

Бюрократия-

Демография-

Эрозия-

Топырақ эрозиясы-

Топтық жұмыс: электронды оқулықтан

1 топ:Тың және тыңайған жерлерді игеру туралы шешім _____________ жылдың көктемінде қабылданды. Орталықтың нұсқауы бойынша Қазақстан КП Орталық Комитетінің бірінші хатшысы болып __________________ сайланды.

Тың игеру жылдары Қызылорда обл.Шиелі ауданы Қызыл ту ұжымшарының звено жетекшісі Ыбырай Жақаев ______________ рекордты өнім алуға қол жеткізді.

1954-1962 жж Қазақстанға сырттан _________ адам келді. Сырттан келушілерге материалдық көмек ретінде әр отбасы басшысына _________________ бір реттік көмек көрсетілді. Тың және тыңайған жерлерді игеру кезінде КСРО бойынша _________ га жер жыртылды.

Тың игеру саясаты КСРО-ның ______________________________ аймақтары мен Қазақстанның ____________________ облысында жүргізілді.

2 топ. Қазақстанда 1954 жылы тамыз айында ____________ жер жыртылды.Қазақстанға 1954 жылдан 1962 жылға дейін тың игеру үшін еуропаның елдер жағынан (Украина,Белоруссия,Молдавия және автономиялық республикалардан)_________

-адам келді,республикадағы демографиялық жағдайға ықпалын тигізді.

_________ жылы республика тұрғындарының жалпы санының 29% қазақтар құрады

Бағалау: «Бес бармақ» әдісі арқылы

Кітаптағы сурет бойынша жұмыс

оқулық




А3 форматы, түрлі – түсті бояу





















Сабақтың соңы


4 минут




Үй тапсырмасы:Кітапта инфографика жасау тапсырмасы тұр ,осы топқа бөлінген бойынша жасап келу керек .тексті оқып мазмұндау

Бағалау.

Рефлексия.
































Просмотрено: 83%

Shape1



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!