Материалдар / Ашық сабақ "Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері, олардың құрылысы және қызметі." 8- сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері, олардың құрылысы және қызметі." 8- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл ашық сабақтың тақырыбы "Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері, олардың құрылысы және қызметі". Материал биология пәнінің мұғалімдері үшін қажет. Ашық сабақта ағылшын тілі кіріктірілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Ақпан 2018
683
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сынып/ мерзімі
8
Күні:
Мұғалім: Сейтқалиева Гүлмира Шакиқызы

Сабақ/тақырыбы
Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері, олардың құрылысы және қызметі.
The importance of respiration

Сабақтың мақсаты
1.Тыныс алу жүйесінің маңызын түсіндіру
2.Тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы білім беру
1. Explaining the importance of the respiratory system.
2. Education about the construction and activities of organs of respiration.

Күтілетін нәтиже
Тыныс алу жүйесінің маңызы, тыныс алу мүшелерінің құрылысы мен қызметі туралы ұғымдары қалыптасады. Биологиялық термин сөздерді ағылшын тілінде үйрету

Сабақтың әдісі
Сұрақ-жауап, зерттеушілік әңгіме, миға шабуыл әдісі, түсіндірмелі слайдтар, видео

Уақыты
Сабақ кезең/рі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар

2 мин






3 мин



Ұйымдас
тыру



Үй тапсырмасы

Амандасу, оқушыларды түгелдеу
Good afternoon, children!
Оқушыларды тыныс алу мүшелерінің атаулары бойынша 4 топқа бөлемін

Миға шабуыл әдісі арқылы
үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қоямын.
І.Ашық тест.
1.Гипертония кезінде қан қысымы қандай болады?
А) жоғары ә) төмен б) өзгеріссіз в) қалыпты
2. Гипотания кезінде қан қысымы қандай болады?
А) жоғары ә) төмен б) өзгеріссіз в) қалыпты
3. Үлкен қан айналым шеңберінің маңызы.
А) Көздің жақсы көруін қадағалайды.
Ә) Қоректік заттарды тасымалдайды.
Б) Эритроциттерді түзеді.
В) Оттегін ғана тасымалдайды.
4. Лейкемия ауруы қай қан жасушасымен байланысты?
А) Эритроциттер ә) лейкоциттер б) тромбоциттер в) фагоциттер
ІІ. Жабық тест. Closed test
1.Инструмент для измерения артериального давления
2. Наружный слой сердца
3. Вес сердца взрослого человека
ІII.Альтернативті тест. Alternative test
1.The heart consists of three parts. Yes/No
2. The largest blood vessels in the artery. Yes/ No
3.The thinnest blood vessels – capillaries Yes/No
Оқушылар мұғаліммен амандасып, түгелденеді.

1 топ- Мұрын-Nose
2 топ- Жұтқыншақ - Pharynx
3 топ -Көмекей - Larynx
4 топ- Кеңірдек - Trachea

Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыпты естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.


Топ аттары жазылған
қағаздар



Оқулық, стикерлер

13
мин













Негізгі бөлім
Жаңа сабақ
Әр топқа тапсырмалар таратамын. Мұрын, аңқа, жұтқыншақ, көмекей, кеңірдек, және негізгі бронхылар, олардың құрылысы және қызметі. Өкпедегі және ұлпалардағы газ алмасу тақырыбына зерттеушілік әңгіме жүргіздіремін.

1-топ: Тыныс алудың маңызы.
2-топ: Тыныс алу мүшелерінің құрылысы.
3-топ: Көмей.
4-топ: Кеңірдек, бронхылар

Оқушыларға тақырып бойынша слайд көрсетемін.
Bilimland сайтынан оқушыларға тыныс алу тақырыбына интерактивті тақтадан видео көрсетемін.

Берілген тапсырмалар бойынша дайындалады. Әр топтан бір оқушы келесі топтарға түсіндіру арқылы жаңа сабақты меңгереді. Әр топ өз тақырыптарына сәйкес зерттеушілік әңгіме жүргізеді.


Оқушылар тақырып бойынша слайд көреді.
Оқушылар тақырып бойынша интерактивті тақтадан видео көреді.

Оқулық, слайд






10 мин












Термин сөздермен жұмыс
Мұрын- Nose
Мұрын қуысы – Nasal cavity
Жұтқыншақ – Pharynx
Көмей – Larynx
Кеңірдек – Trachea
Бронхылар – Bronchi
Өкпе – Lungs
Бронхиола- Bronchioles

Термин сөздерді дәптерге жазып алады










5 мин
Талдау
Топ: Суретпен жұмыс. Work with picture

Топ: Сәйкестендіру тесті. Match the words
1. Breathing organsа) іші ауаға толы өкпе көпіршіктері
2. Breathingд) мойынның алдыңғы жағында орналасқан іші қуыс шеміршекті мүше
3. Leukocytesв) мұрын қуысы, жұтқыншақ, көмекей, кеңірдек, өкпе 4. Larynxг) мүшелер мен қоршаған орта арасындағы газ алмасу 5. Alveoliд) көмекейдің жалғасы іші қуыс түтік пішінді шеміршекті мүше
6. Tracheaе) мұрын қуысына енген микробтарды жояды

Топ: Тест шешу The test
1.Бронхылардың ең ұшындағы жіңішке бұтақшалары қалай аталады?
A АльвеолаларB КірпікшелерC Бронхы ағашы D Бронхиола E Өсінділер
2. Көмей VI-VII мойын омыртқалары тұсында қайда өтеді?
A АңқағаB КеңірдеккеC ЖұтқыншаққаD ӨкпегеE Бронхыларға
3. Көмей шеміршектеріндегі сілемейлі қабаттар арсындағы кеңістік қалай аталады?
A БронхыларB АңқаC Дыбыс саңылауыD КеңірдекE Танау тесіктері
4. Мұрын қуысындағы жасушалар бетіндегі нәзік өсінділер қалай аталады?
A ТаңдайB КірпікшелерC Көмей қапшығыD ЖұтқыншақE Сілемейлі қабық
5. Неге байланысты ер адамдардың дауысы әйел адамдардың дауысынан жуан болады?
A Тыныс алуға B Бронхылар құрылысынаC Дыбыс сіңірлерінің ұзындығына D Барлығы дұрыс E Танау тесіктеріне
6. Ауа танау тесіктері арқылы:
A Өңешке барады B Кеңсірікке барадыC Кеңірдекке барадыD Жұтқыншаққа барадыE Өкпеге барады
7. What does trachea connect with?
A Larynx B LungsC Bronchi D PharynxE Alveoli
8. What organ is behind the neck?
A Larynx B LungsC Bronchi D PharynxE Alveoli
9. Мойынның алдыңғы жағындағы ең ірі қалқанша шеміршегінің үлкен үшкір түйіні:
A Дыбыс саңылауыB Бидайық (кадык) деп аталадыC КеңсірікD КеңірдекE Көмекей
10. The organs of respiration include:
A. Colon B. Kidney C. Pancreas D. Gastric E. Trachea
Топ: Эссе жазу. An essay
Оқушылар топтық жұмыс орындайды.


1 мин
Қорытын
ды
Менен сұрақ, сізден жауап “My question, your answer”әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Оқушылар сұрақтарға жауап береді


1 мин
Кері байланыс
Стикердегі диалог “Dialogue on stickers” кері байланыс
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып тақтаға іледі.
Стикер

2 мин
Бағалау
Оқушыларға бағалау парағын таратып, бағалау жүргіземін.
Ауызша мақтау, мадақтау арқылы формативті бағалау.
Сыныптасын және өзін-өзі критериалды бағалап шығады.

Бағалау парақшасы

1 мин
Үйге тапсырма беру
Тыныс алудың маңызы. Тыныс алу мүшелері: ауа тасымалданатын жолдар және өкпе.
2 Homework: retell 39

Күнделікке жазады.
Күнделік































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!