Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ.Рефлес.Рефлекс доғасы 7-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ.Рефлес.Рефлекс доғасы 7-сынып
Материал туралы қысқаша түсінік
Материал биология пәнінің мұғалімдеріне арналған.Ашық сабаққа құрастырылған сабақ жоспары.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім: 7.3С:
Координация және
реттелу.
Мектеп: Ақшұқыр мектеп-лицейі
Күні: 22.02.2020
Мұғалімнің аты – жөні: Жеткізген А.А
Сынып: 7 «Ә»
Қатысқан оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Рефлекс және рефлекс доғасы
Осы сабақ арқылы
жүзеге асырылатын
оқу мақсаттары:
7.1.7.2 Рефлекс және оның қызметімен толық танысу
Қатыспағандар
:
7.1.7.3 «Рефлекторлық доға» ұғымын білу
Барлық оқушылар: Рефлекторлық доға компоненттерін
Бағалау
критерийлері:
Тілдік мақсаттар:
Құндылықтарды
дарыту:
Пәнаралық байланыс:
атайды
Оқушылардың көбі: Өз бетімен күрделі және жай
рефлекторлық доға түрлерін зерттеп, мысал келтіреді
Кейбір оқушылар: Адам өміріндегі рефлекстің маңызын
анықтайды
Жүйке импульсінің өтуінің қысқаша сипаттамасын береді.
Рефлекторлық қимылдың бірнеше мысалдарын келтіреді.
Рефлекторлық доға компонеттеріне толық сипаттама бере алады
Тапсырма орындау барысында оқушылардың назарын
ғылымилыққа аудару(мысалы,пән бойынша оқу
мақсаттарына жету үшін қажетті терминология мен тірек
сөздері бар лексика)
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Нейрон – нейрон - neuron,
аксон – аксон – Axon
дендриттер – дендриды – Dendrites
Сезгіш нейрон/Афферентті нейрон – сенсорный нейрон - Sensory
neuron/ Afferent neuron
Байланыстырушы нейрон – вставочный нейрон - Relay neuron
Қозғалтқыш нейрон/Эфференті нейрон – двигательный нейрон Motor neuron/ Efferent neuron
Ғылыми көзқарастарын қалыптастыру.
Зайырлы қоғам және жоғары руханият
Пәнаралық байланыс жүзеге асады:
Импульстардың берілуі туралы айтылғанда физика пәнімен
байланыстар жасау, нейромедиаторлар туралы айтылғанда химия
пәнімен байланыстар жасау.
Орталық жүйке жүйесінің қызметінің маңызы туралы біледі.
Алдыңғы оқу
Ми бөлімдерінің қызметтерін сипаттай алады.
«Жіңішке және жуан сұрақтар кестесі» стратегиясы
Жіңішке сұрақтар
Ми неше бөліктен тұрады?
Жұлын қайда орналасқан?
Гипофиз дегеніміз не?
Жуан сұрақтар
Мидың бөліктерін ата
Аралық ми қандай қызмет атқарады?
Ортаңғы мидың қызметі қандай?
ОЖЖ-не нелер жатады?
Артқы мидың бөлімдерін ата?
Мишық алғаш рет қайда пайда болған?
Сопақша ми ненің жалғасы?
Сабақтың барысы:
Сабақ
қезеңдері:
Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер
Ресурстар
Сабақтың
басы:
0 – 4 минут
1.Ұйымдастыру кезеңі .
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушыларға видеоролик көрсете отырып, сабақтың
тақырыбымен таныстыру. Сыныпты «Сезімтал
нейрон» және «Қозғалтқыш нейрон» топтарына бөлу.
ІІ. Оқулықпен жұмыс.
Жүйке тiтiркенiстерiнiң қабылдағыштан атқарушы
ағзаға дейiнгi өтетiн барлық жолы-«рефлекс
(рефлекторлық) доғасы» деп аталады.
Оқулық
Оқушылар рефлекторлық доғаның стандартты
сызбасымен танысады: рецептормен, сезімтал
нейронмен, қыстырма/аралық нейронмен, қимыл
нейрон және жауап қайтарушы мүше.
13-17 минут
«Айналмалы бекеттер» стратегиясы
Әр топқа атауы бойынша тапсырмалар беріліп, әр 2
минут сайын топтар арасындағы тапсырмалар
ауыстырылып отырылады. Бұл үрдіс бірнеше рет
қайталанады.Оқушылар берілген уақыт аяқталғаннан
кейін өз жұмыстарын қорғайды
Дескрипторлар:
-Рефлекстік доға компоненттерімен біледі;
-Нейрондардың қызметін талдай алады;
Өте жақсы жауапқа
18-28 минут
Жақсы жауапқа
беріледі;
беріледі;
Оқушылармен жеке жұмыс
Оқушылар интертақтада көрсетілген тапсырмаларды
«Ақиқат, Жалған» әдісі бойынша талдайды.
Bilimland.kz
Өте жақсы жауапқа
Жақсы жауапқа
беріледі;
беріледі;
ІІI. Топ тапсырмалары
І-топ: «Сезімтал нейрон» тақырыбына синквейн
құрастыру
Оқушы берілген тапсырма бойынша өлең құрастырады. Бес
жолды өлең құрастырудың ережесі мынадай:
– бірінші жолда 1 зат есім,
– екінші жолда 2 сын есім,
– үшінші жолда 3 етістік,
– төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем, яғни ойды
түйіндеу,
– бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз
II-топ: «Буриме» стратегиясы
Берілген ұйқастарға өлең жолдарын құрастыру
............береді,
............тебеді
............эфферентті
............бөледі
Дескрипторлар:
-Өлеңді құрастыра алады;
-Тапсырмаларды талапқа сай орындайды;
Өте жақсы жауапқа
Жақсы жауапқа
28-35 минут
беріледі;
беріледі;
Plickers бағдарламасы бойынша оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
Plickers.com
Өте жақсы жауапқа
Жақсы жауапқа
беріледі;
беріледі;
«Бас бармақ» әдісі
Рефлексия
35-37 минут
Сабақтың
соңы
38- 40 минут
VIІ. Үйге тапсырма: ПОПС әдісі бойынша эссе
жазу
Себебі, .................
Дәлелі ..................
Мысалы, ................
Қорытынды ...........
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз