Пəн: Музыка
|
М.Бегенов
мектебі
|
Пəн: Музыка
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Сырымова Ж
|
Сынып: 4
|
Қатысқандар саны: 15
|
Бөлім
|
3-бөлім. Мәдени
мұра
|
11-сабақ
|
Атадан қалған жауһар
жыр
|
Осы сабақта
қол
жеткізілетін
оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
4.1.1.1 – музыкалық
көркемдеуіш құралдардың көмегімен əуеннің
жанрын,
көркемдік образдарын анықтау жəне
салыстыру;
4.1.3.1
– Музыкалық көркемдеуіш
құралдардың көмегімен шығарманы орындау және
импровизациялау;
4.1.3.3 – ауызша жəне жазбаша жұмыстарда негізгі
музыкалық ұғымдарды
қолдану;
4.2.1.1 – Музыкалық шығармашылық
жұмыстарды жасау үшін өз идеясын
ұсыну және түрлі материалдар мен
ресурстар таңдау.
|
Сабақтың мақсаты
|
– эпос, жыр, жырау, терме ұғымдарының мазмұндық мəнін
біледі,
сипаттайды;
– жыршы, жырау, термеші, əнші, күйшілердің
орындаушылық
ерекшеліктерін ажыратады;
– суырыпсалма (ақындық, əншілік) өнерін сипаттайды,
қолдануға тырысады.
Кейбір оқушылар:
– мəдениет, музыкалық мұра ұғымдарын жеткізеді;
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар мақсатқа
жетті:
– мəдениет, музыкалық
мұра ұғымдары туралы
түсінеді;
– жыр, терме жанрын ажырата алады;
– эпос, жыр, жырау, терме ұғымдарының мазмұндық мəнін
біледі;
– жыршы, жырау, термеші, əнші, күйшілердің
орындаушылық
ерекшеліктерін ажыратады;
– суырыпсалма (ақындық, əншілік) өнерін сипаттай
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
вокалдық, аспаптық
бағдарламалық музыканы біледі;
музыкалық ұғымдарды, шығармаларды талдау
барысында қолдана алады;
музыкалық мəдени мұралардың жанрлық
ерекшеліктерін сипаттай алады.
|
Құндылықтар
|
Халық музыкасын
тыңдау арқылымәдени тұлғаларды тәрбиелеу
|
Пəнаралық
байланыстар
|
Тарих,. Əдебиеттік
оқу
|
Бастапқы білім
|
Домбыра асыл
мұра
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-əрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
1.Білу «Алпамыс батыр жыры» үзінді
видеоролик көрсету.
2.
Түсіну. Батырлар жыры туралы
мәлімет. Жырау, жыршы ұғымдарын түсіндіру. Бұхар жырау
Қалқаманұлы
|
Оқулық,
үнтаспа
|
Сабақтың
ортасы
|
3.
Талдау
Берілген сызбаға қарап
анықтама беру,терме, термеші ұғымдарын еске
түсіру
4.
Қолдану Топтық жұмыс «суреттер
сөйлесін»
«Биік тауға жарасар» термесін
орындау.
Биік тауға
жарасар,
Ығынан тиген
панасы,
Терең сайға
жарасар,
Тобылғылы
саласы,
Ер жігітке
жарасар,
Қолына алған
найзасы,
Би жігітке
жарасар,
Халқына тиген
пайдасы.
|
Оқулық,
үнтаспа.
|
Сабақтың
соңы
|
5.Жинақтау
Тест сұрақтары
ия/жоқ
«Алпамыс батыр» жыры эпостық
жырға жатады –ия
Алпамыстың әкесі –
Тоқтарбай-жоқ
Алпамыстың қарындасының аты
Қарлығаш – ия
Алпамыстың тұлпары Тайбуырыл –
жоқ
Алпамыстың туған жері
Маңғыстау - жоқ
6.
Бағалау «Алпамыс батыр»жырының бүгінгі
таңдағы маңызы қандай?
Н. Серікбаева «Алпамыс
батыр»тыңдау.
Рефлекция: «Сабақта өзіңді
бағала»
Сабақ, Сабақта,
Сабақтан
|
Оқулық,
үнтаспа
|
Саралау
–
Оқушыларға қалай көбірек
қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
міндет
қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау
–
Оқушылардың
материалды
меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
|
|