Материалдар / Ауыл мен қала 6-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ауыл мен қала 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Ауыл мен қала 6.О1. Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру.   6.Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау.    6.ТБ2. Жaзбa жұмыстaрындa сөйлемдегi сөздердiң oрын тәртiбiн сaқтaй oтырып жaй сөйлем құрaстыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қазан 2021
433
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Тогаева Ж.М.

Сынып: 6

Сабақ 15-16

Қатысқандар:


Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ауыл мен қала

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.О1. Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру.

6.Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау.

6.ТБ2. Жaзбa жұмыстaрындa сөйлемдегi сөздердiң oрын тәртiбiн сaқтaй oтырып жaй сөйлем құрaстыру.

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады:

«Ауыл мен қала» мәтіні бойынша негізгі және жанама ақпараттарды анықтап, өмірдегі жағдаяттармен байланыстырады.

«Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды.

Шағын мәтін құрастырғанда сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырып жазады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

«Ауыл мен қала» тақырыбына сын есімді тіркестерді пайдаланып, бес жолды өлең құрайды.

Бағалау критерийі

Оқыған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі ақпараттарды анықтайды.

«Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды.

Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, шағын мәтін құрастырып жазады.

«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады.

Тақырып бойынша өлең құрастырып жазады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі ақпараттарды анықтайды.

«Ауыл мен қала» мәтінінен мәліметтерді жинақтай отырып, постер жасайды.

Сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, шағын мәтін құрастырып жазады.

«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айтады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

жерұйық, кіндік қаны тамған жер, ұшқан ұя, алтын бесік, балалық шақ, табан тірер жер, тұғыр, алтын діңгек.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

туған жер, зәулім ғимарат, тамаша табиғат,көлік кептелісі,алтын бесік, биік таулар, мөлдір су, таза ауа, кең дала, көпір, жасыл кілем, зауыттар.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сенің туған жерің қандай?

Сен ауылда/қалада тұрасың ба?

Ауыл туралы не білесің?

Сен ауылға жиі барасың ба?

Қaндaй елдi мекен «қaлa» деп aтaлaды?

«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» деген тұжырымды қалай түсінесің?

Қaлa шулы мa, әлде ауыл шулы ма? Не себептi?

ишара:

Құндылықтарға баулу

«Мәңгiлiк ел» жaлпыұлттық идеясы, «Зaйырлы қoғaм және жoғaры рухaният».

Жaс жеткiншектердi ауылын, қаласын, туған жерін сүюге және қaзaқстaндық пaтриoтизмге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өлкетану, география, бейнелеу өнері.

Алдыңғы оқу

Ауылдың және қаланың өмірі мен тұрмыс-тіршілігі жайлы біледі.

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

7 мин


2 мин




2 мин










3 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Қалайсың?, Сәлем. Привет. Здравствуй. (Hello, Gudmoning).

Сәтті өтсін сабағымыз

Ашық болсын қабағымыз

Балалар бір-бірімізге күлімдей қарап, сәттілік тілейміз. (сәттілік)

Әр oқушығa қимa қaғaздaры таратылады. «Пазл әдісі» бойынша суреттерді құрау арқылы үш топқа бөлінеді

1-топ: «Ауыл»

2-топ: «Қала»

3-топ: «Туған жерім»

«Әріптер сөйлейді» әдісін қолданып, ребусты шешіп, бүгінгі тақырыппен танысамыз.

  1. Қыста жауады 1ар

  2. Ақ пен қара 2.Ала

  3. Топыраққа су құйсаң? 3. Лай

  4. Бал жинайды 4. Ара

Шешуі: «Қала» сөзі

  1. Ардақты жан 1. Ана

  2. Киіз үй бөлшегі 2. Уық

  3. Ашу (синоним) 3. Ыза

  4. Таза (антоним) 4. Лас

Шешуі: «Ауыл» сөзі

Сонымен, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен? Сабағымыздың тақырыбы: «Ауыл мен қала»

Сабақ мaқсaты мен бaғaлaу критерийiмен тaныстырылaды.





Қима қағаздар


Рисунок 1

Рисунок 2

Рисунок 1


Сабақтың ортасы

25 мин



9 мин









































8 мин



























8 мин

1-тапсырма: ТЖ.

Мәтінді оқы. «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы мәтіннен негізгі және жанама ақпаратты анықтайды.

Әр топ тобыңның тақырыбына сай / Ауыл,қала, туған жер/ суретін сал. Мысалы, «Ауыл» тобы қазақ үйінің суретін салады. Суреттің ішіне мәтін бойынша негізгі ақпаратты жаз.

Сыртына қосымша ақпаратты пайдаланып жаз.

Топтар жетекші сұрақтарға жауап бере отырып, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстырады.

1 топ: «Ауыл»

1.Сен ауылда/қалада тұрасың ба?

2. Сенің туған жерің қандай?

2 топ: «Қала»

3.Ауыл туралы не білесің?

4.Сен ауылға жиі барасың ба?

3 топ: «Туған жер»

5.Қaндaй елдi мекен «қaлa» деп aтaлaды?

6.«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» деген тұжырымды қалай түсінесің?

Дескриптор:

-Мәтінді зерделеп оқы.

- Мәтіннен сурет сала отырып негізіг және жанама ақпаратты анықта.

- Әр топ берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыр.

ҚБ: «Жұбыңды тексер» кестесі - жұптық бағалау.

Аты-жөні:

Негізгі, жанама ақпарат

сұраққа жауап беруі

Өмірдегі жағдаяттармен байланыстыруы

1.





2.





3.





2-тапсырма. ТЖ. ЖЖ.

Әр топ тобыңның тақырыбына сай

/«Ауыл», «Қала», «Туған жер»/ мәтіндегі мәліметтерді жинақта.

1 топ: «Ауыл»

Ауыл мен қаланы салыстыр.

2 топ: «Қала»

Қала мен ауылды салыстыр

3 топ: «Туған жер»

Туған жер мен қаланы салыстыр.

«Венн диаграммасына» толтырып жаз.

«Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айт. \көпшілігі\.

Диалог құруға сөз тіркестері: туған жер,тамаша табиғат,алтын бесік, биік таулар, мөлдір су, таза ауа, кең дала, жасыл кілем.


Дескриптор:

  1. «Ауыл мен қала» мәтінінен негізгі және жанама мәліметтерді өз тобыңның тақырыбына сай жинақта.

  2. Ерекшеліктерін, ортақ белгілерін шеңберлерге толтырып жаз.

  3. «Әркімге өзінің туған жері-жерұйық» тақырыбына диалог құрастырып айт.


ҚБ: «Алақан жазбасы» арқылы топпен бірге бағалау. /Әр топ параққа алақан суретін салады.

3-тапсырма. ЖЖ.Ж.

Сөздердің орын тәртібін сақтап, сын есімді тіркесті қолданып «Менің ауылым» немесе « Менің сүйікті қалам» тақырыбына шағын мәтін жаз.

Сын есімді тіркестер: туған жер,тамаша табиғат,зәулім ғимарат,алтын бесік, биік таулар, көпір,мөлдір су, таза ауа,зауыттар,кең дала, жасыл кілем.

«Синквейн» тәсілі.\кейбірі\

«Ауыл мен қала» тақырыбына 5 жолды өлең жаз.


Дескриптор:

  1. Берілген сын есімді тіркестермен «Менің ауылым» немесе « Менің сүйікті қалам» шағын мәтін құрап жаз.

  2. Сөздердің орын тәртібін сақта.

  3. «Ауыл мен қала» тақырыбына бес жолды өлең жаз.

ҚБ. «Жапондық бағалау» тәсілі – жеке бағалау.

Интербелсенді тақтадағы суреттер





Ватмандар, маркерлер
















Үлестірме қағаздар
































Сабақтың

Соңы 8 мин

«Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады.