Материалдар / Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге көмекші құрал ретінде
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Сәуір 2020
722
8 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: Б.Сүлейменов атындағы ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова Г.А

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;

6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу;

Сабақ мақсаттары

Барлығы: -бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

  • мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;

  • бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;

  • бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

-бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

Көпшілігі : - теңдеудің қасиеттерін қолданып, теңдеулерді шеше алады ;

Кейбірі : - мәтін есептерді теңдеу құру арқылы шеше алады ;

Бағалау

критерийлері

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

  • мәндес теңдеудің анықтамасын біледі;

  • бір айнымалысы бар теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;

  • бір айнымалысы бар теңдеудің қасиеттерін біледі;

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • теңдеу;

  • теңдеудің түбірі;

  • теңдеудің сол жағы;

  • теңдеудің оң жағы;

  • тепе-тең түрлендіру;

  • сызықты теңдеу;

  • сызықты теңдеудің коэффициенттері;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз.

  • теңдеудің түбірі деп ...;

  • теңдеуді шешу дегеніміз - ...;

  • сызықты теңдеу деп ...;

  • егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...;

  • егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...;

  • «х ... болсын»;

  • ... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз;

  • ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз;

теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз.

Құндылықтарға баулу

Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана

Пәнаралық байланыстар

информатика , география

Бастапқы білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру. Амандасу.

Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, психологиялық ахуал тудыру.

Орнымыздан тұрып:

Басымызды төмен түсіреміз.

-көз алдарыңызға нені елестеттіңдер?

-бүгінгі сабақта мен қалай жауап беремін деген ойдасыздар!

Басымызды шамалы көтереміз.

-бізге қандай тапсырма дайындады деген ойдасыздар!

Басымызды жоғары көтереміз.

Менде бәрі жақсы! Бүгінгі сабақта өз білімімді жоғары деңгейде көрсете аламын деген үміттесіздер!

Сондықтан бүгінгі сабақта бәріңе жетістіктер тілеймін.

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

Дескриптор: білім aлушы:

- жақшаларды ашады;

-ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- берілген теңдеуді ??=? түріне келтіреді;


- теңдеудің түбірін табады.

«Доп лақтыру» әдісі арқылы ереже сұрау

С-1: Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды?

С-2: Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

С-3: Теңдеудің қандай қасиеттері бар?

С-4: Бір айнымалысы бар теңдеуді шешу алгоритмін атаңдар

С-5: ах+b=0 түріндегі теңдеуді шешудің неше жағдайы бар?

Слайд










доп


Сабақтың ортасы

«Сәйкесін тап» сәйкестендіру тесті


х+3=7 -6

х-5 =3 3

х+7 =1 9

7x=21 4

36 : x=4 8

Дескриптор: білім aлушы:

-теңдеулерді ауызша шешеді


-теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіреді.


Жеке жұмыс : «Күн шуағы» ойыны .

Оқушылар алдын ала берілген кеспе қағаздар бойынша жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады. Дайын болған оқушылар күннің шуағын тақтаға жабыстырады. Әрбір күннің шуағында бір теңдеу.

1)3х+2=3,5х-2 2)2х-2,2=4х+4,8 3)4х-5,6=3х-2,7

4)7х-3=х+9 5)-12-2х=х-3 6)-50-17х=-15х-14

7)12х-14 =13х 8)2х+17=22+3x 9)18+3x=x+14

Дескриптор: білім aлушы:

- х айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жа-

ғына , бос мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтайды;

-ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- берілген теңдеуді ??=? түріне келтіреді;

- теңдеудің түбірін табады.

Смайлик арқылы бағалау:

Жалпы сыныптық жұмыс : Б. 6(х+5)=-18 ; Т. 3х-15=х+3 ;

Р. 2(х+3)=х+13 ; Е. 7-3х=х+11 ;

Й. 3(х-2)=х+4; К. 5(х-1)=4х+3 ;

Ә. 10+8х=3х-5;

- 8

- 3

5

9

- 1

7

- 1

8









Кестедегі өрнектердің мәндерінің астына сол өрнектің тұсындағы әріпті жазсаңдар, Астана қаласы символының атын білесіңдер.

Ауызша мадақтау, қолпаштау

Жұптық жұмыс :

«Есепті аяқта!» - оқушылардың тез есептеу қабілеттерін, шапшандықтарын дамыту.

1)

2)

Дескриптор: білім aлушы:

- х айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына , бос

мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтауда таңбаларын қояды;

-ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- берілген теңдеуді ??=? түріне келтіреді;

- теңдеудің түбірін табады

Кері байланыс: Жұптар бір-бірмен талдап, сұрақтар қою арқылы кері байланыс жасайды.

плакат






кеспелер





кеспелер, плакат





















электронды оқулық

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау. Оқушыларға BILIM LAND жұмыс парағын беремін

  1. Алманың салмағы алмұрттың салмағынан 36 грамм артық. Алмұрт пен алманың салмағын






Дескриптор: білім aлушы:

-мәтін есептің шарты бойынша теңдеу құрады ;

-теңдеуді шешеді

-жауабын негіздейді

2. Теңдеуді шеш.

a) 3 ? + 1 = 2 1 − ? + 6

b) 33? − 8 3? − 2 = −7? − 5(12 − 3?)

c) 7 − 3 2? + 1 = 10

Дескриптор: білім aлушы:

- жақшаларды ашады;

- х айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына , бос

мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтайды;

-ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- берілген теңдеуді ??=? түріне келтіреді;

- теңдеудің түбірін табады.


Үй тапсырмасы : № 793 13 бет

Рефлексия

«Алма ағашы» стратегиясы

Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.

жұмыс парағы



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!