Материалдар / Бірөлшемді массив
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бірөлшемді массив

Материал туралы қысқаша түсінік
9-сыныпқа жасалған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қаңтар 2021
995
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бірөлшемді массив

Оқыту мақсаты

9.3.3.1 Бірөлшемді массивті қолданып Delphi бағдарламалау тілінде бағдарлама құру.

Сабақ мақсаты

Бір өлшемді массивді қолдану арқылы кіріктірілген бағдарламалау ортасында бағдарламалар жасау.

Бағалау критерийлері

- Массивтің бүтін сандармен толтырылуын бағдарламада жүзеге асырады.

- Массивтің кездейсоқ сандармен толтыруды бағдарламада жүзеге асырады.

- Массив элементтерін шығаруды бағдарламада жүзеге асырады

- Массивтің элементтерінің қосындысын табуды бағдарламада жүзеге асырады

- Берілген шартқа сай массив элементтерін іздеуді бағдарламада жүзеге асырады

Тілдік мақсат

Пәнге арналған арнайы лексика және терминология:

Бір өлшемді массив, массивті жариялау жолдарын түсіндіре алады


Пайдалы сөз тіркестері мен сөйлемдер:

Массив .........болып табылады Массивті ... толтыруға болады

Массив элементі ........ сипатталған

Бағдарлама құру үшін мен … қолдандым.

Құндылықтарды бойға сіңіру

Сыйластық, ынтымақтастық, мақсаттылық

Пәнаралық байланыс

Пәнаралық байланыс массивте қажетті элементті табу, белгілі бір критерийлермен массив элементтерінің санын санау және уақытты басқаруды қадағалау кезінде талқыланады

АКТ қолдану дағдысы

OББ арқылы консольдық қосымшаларды жасау

Алдынғы білім

Оқушылар ОББ – да бағдарламалау негіздерін, жиымдар, тізімдер, бір типті деректер жайлы мағлұматтарды біледі

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспарланған сабақ іс-әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі

- оқушылармен сәлемдесу және сабақта жоқ оқушыларды анықтау;

Білімді өзектілендіру:

Домино ойыны. Топқа жататын элементтерді сәйкестендіру;









Презентация


Қосымша 1


Сабақтың ортасы

5 мин.








15 мин.
































































14 мин.



















Мәселелік жағдай

Бір типті деректердің үлкен көлемін сақтау үшін айнымалыны пайдалану жеткілікті ме? Мысалы: осы айдағы ауа температурасының күнделікті деңгейін белгілеу үшін, қанша айнымалы қажет болуы мүмкін?

Әңгімелесу барысында оқушыларды "массивті пайдалану қажет" деген ойға жетелеу керек.


Массив туралы түсінік. Мүғалімнің түсіндіруі.

Әрбір поездың массив ретінде елестетіп көрейік. Локомотивтің атауы массивтің атауы болып табылады. Суреттегі әрбір пойыз өз вагондарына түрлі нысандарды орналастыра алады.

Массив - бір типтес және жалпы атауы бар деректердің жиынтығы;

Массив элементі - массивке енетін жеке айнымалы болып табылады;

Массив өлшемі - массивтің құрамында енетін элементтердің саны.

Массив элементінің индексі - массивтің элементінің номері;



i

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


A[i]

284

345

91

-34

456

3

45

-456

28

23

  • Массивтің атауы қалай? (массива атауы А).

  • Массив элементтерінің индексін белгілейтін айнымалы атау қандай? (Счетчик i)

  • Массивте неше элемент бар? (10 элемент)


Массивті жариялау мысалы:


a : array [1..50] of real;

b,c : array [1..20] of integer;


Тип сипаттамасы бөлімін қолданып массивтерді жриялау мысалы:

Type

mas1=array[1..50] of real;

mas2=array[1..20] of integer;

Var

a : mas1;

b,c : mas2;

Мұғалім түсіндірмесі (Слайд 4-6)


Массивтің элементтерін енгізу және шығару.


Мұғалімнің түсіндірмесі (Слайд 7)


Жиынды кездейсоқ сандармен толтыру.


Мұғалімнің түсіндірмесі (Слайд 8)


Массив элементтерінің қосындысын табу.


Мұғалімнің түсіндірмесі (Слайд 9)


Массивтің кейбір элементтерінің мәндерін өзгерту. (Массивтің элементтеріне қатынау)

Мұғалімнің түсіндірмесі (Слайд 10-11)


Берілген шартты қанағаттандыратын элементтердің санын анықтау

Мұғалімнің түсіндірмесі (Слайд 12-13)


Берілген сипаттағы элементтердің индексін анықтау

Оқытушының түсіндірмесі (Слайд 14-15)


Топтық жұмыс.

Сыныпты 3 топқа бөлу. Тапсырмаларды тарату.

1-тапсырма.


Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Балл

Оқушы

Бір өлшемді массивтерді қолданып бағдарламалау тілінде бағдарламаны жасайды

1

жиым кездейсоқ сандармен толтырылған

- бастапқы массивді экранға шығарады

- экранға элементтер қосындысын шығарады (Всего 8 баллов)


3



2


3

Баллдар саны

8


2 - тапсырма

0-100 диапазонындағы кездейсоқ сандармен массивті толтырыңыз және экранға тақ сандардан тұратын


Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Балл

Оқушы

Бір өлшемді массивтерді қолданып бағдарламалау тілінде бағдарламаны жасайды

1

жиым кездейсоқ сандармен толтырылған

- бастапқы массивді экранға шығарады

- экранға тақ сандардан тұратын элементтер санын шығарады (Всего 8 баллов)


578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!