Материалдар / Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ:Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы. Бұл сабақ 7 сыныпқа арналған ортағасырлық тақырып, 7 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қараша 2022
503
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



ҰМЖ тарауы:

Мектеп: Кішішыған орта мектебі

Мұғалім: Бимурзанова Кулгайша Бейсембековна

Күні: 11.09.2020ж

Пәні : Қазақстан тарихы Сабақ №

Сыныбы: 7«Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы

Зерттеу сұрағы

Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?

Оқу мақсаттары

7.3.1.2-Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау.

7.3.1.1-Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру

Сабақ мақсаттары







Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Қарақұм мен Ордабасындағы құрылтайларды салыстырады.

Кейбір оқушылар: Қарақұм мен Ордабасындағы құрылтайларының тарихи маңызын зерттеушілердің тұжырымдамасы негізінде жинақтайды.

Ойлау деңгейі

түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды.

Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандарының рөліне баға береді.

Тілдік мақсат

Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылу мәтінін оқиды ( оқылым)

Халық батырларының тарихи роліне баға береді (айтылым)

Мәтінге байланысты Т кестесін орындайды (жазылым)

STEEPLE-талдау тәсілін орындайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Халық жасағы, «Алаш», Қарақұм құрылтайы, Ордабасы құрылтайы, Сардар

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер, талқылауға арналған сұрақтар:

1.Қазақ халқының «жорық жырауы» деген кімдер және олардың қызметі?

2.1726ж қазақ жасақтарының жоңғарларға қарсы күресу үшін бас қосқан жері?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Неліктен...... Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?

Сарыарқа, Ұлытау неліктен.... қазақ елі үшін киелі саналды?

Қазақстан картасында «Қалмаққырылған» атауын еліміздің барлық аймағынан кездестіруге болады. Бұның себебі неде...?

Тарихи концепт

маңыздылық

Пәнаралық байланыс

География (Саралаудың «Дереккөздер» тәсілін пайдаланып, Қазақстан аумағында Қалмаққырылған атауымен кездесетінін жерлерді картадан көрсетеді).

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары-тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын насихаттау.

Алдыңғы оқу

Жоңғар шапқыншылығы жайлы түсініктері бар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жылдамдатпа сұрақтар»

1.Жонғар хандығы қай жерде орналасқан?

2. Қазақтар мен жоңғарлар не үшін соғысты?

3.Жоңғар хандығының қазақ еліне жасаған қандай шабуылдарын білеміз?

4.Қазақ еліне қайғы-қасірет әкелген оқиға қалай аталады және салдары қандай?

Қазақстан тарихы

7 сынып оқулығы

Қазақстан картасы XVII-XVIII -ғасырлар


Сабақтың ортасы



Қысқаша тақырыпқа түсіндірме жұмысы жүргізіледі.

1.Оқулық бойынша оқушылар тақырыппен танысады, сипаттама береді.

«Сұрақтар бойынша талдау» жүргізіледі.

Кім? Неге? Неліктен? Қашан? Қалай? Қандай? сұрақтары бойынша ізденеді.


Кім?

Қазақ жеріне кімдер көз салды?.


Неге?

Неге қазақ жеріне шабуыл жасау қажет болды?

Не үшін?

Құрылтайларды өткізу не үшін қажет болды?

Қалай?

Жоңғар шапқыншылығы кезіндегі Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайы қалай болды?

Қандай?

Қазақ батырлары мен хандарының Қарақұм мен Ордабасы құрылтайында халықты жоңғар басқыншыларына ұйымдастырудағы рөлі қандай?

Неліктен?

Сарыарқа, Ұлытау неліктен.... қазақ елі үшін киелі саналды?

Себебі неде?

Қазақстан картасында «Қалмаққырылған» атауын еліміздің барлық аймағынан кездестіруге болады. Бұның себебі неде...?(картада көрсету) Қалмаққырылған-Павлодар облысында, Батыс Қазақстанда Ақтөбе маңында

Дескриптор:

1

Кім? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1

2

Неге? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1

3

Не үшін? сұрағына 2 мысал келтіреді

1

4

Қалай? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1

5

Қандай? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1

6

Неліктен? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1

7

Себебі неде? сұрағына 2 мысал келтіреді.

1


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек».


2.Т-кестесі стратегиясын орындау.


Қарақұм жиыны

Ордабасы жиыны



«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі.

Қойылатын сұрақтар:

1.Жиында қандай мәселелер қаралды?

2.Қандай шешімдер қабылданды?

3.Тарихи маңызы қандай болды?

Дескриптор:

Қарақұм жиыны жайлы 3 мәліметті анықтайды.

Ордабасы жиыны жайлы 3 мәліметті анықтайды.


ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек».


Тапсырманы жылдам орындап болған оқушыларға Саралаудың «Қарқын» тәсілін пайдаланып, мәтінде берілген зерттеушілердің тұжырымдамасының мәнін ашады.

Ресей зерттеушісі Я.П.Гавердовскийдің тұжырымдамасының мәнін ашады.

Ағылшын ғалымы Д.Флэтчердің тұжырымдамасының мәнін ашады.

Ресей зерттеушісі Ф.Назаровтың тұжырымдамасының мәнін ашады.

3.STEEРLE талдауы

S-әлеуметтік

T-технологиялық

E-экономикалық

E-қоршаған орта

Р-саяси

L-құқықтық

E-этникалық факторлар

STEEРLE-әдісін орындау арқылы тақырыптың әлеуметтік, технологиялық, экономикалық, қоршаған орта, саяси, құқықтық және этникалық факторларға мысалдар келтіреді. «Тапсырма» тәсілін қолданамын. Деңгейі жоғары оқушылар технологиялық, қоршаған орта, этникалық факторларға, деңгейі орташа оқушылар құқықтық, әлеуметтік, деңгейі төмен оқушылар саяси, экономикалық факторларға жауап береді.

Дескриптор:


1

Әлеуметтік факторға дәлел келтіреді.

1

2

Технологиялық факторға дәлел келтіреді.

1

3

Экономикалық факторға дәлел келтіреді.

1

4

Қоршаған орта факторына дәлел келтіреді.

1

5

Саяси факторға дәлел келтіреді.

1

6

Құқықтық факторға мысал келтіреді.

1

7

Этникалық факторлар

1


ҚБ. «Қолмен белгі»


Сабақтың соңы





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!