Материалдар / Бөліндінің мәнінде нөлдер болатындай көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу 4- сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бөліндінің мәнінде нөлдер болатындай көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу 4- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
жас мұғалімдерге көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Желтоқсан 2019
2062
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: «Абай» жалпы орта білім беретін мектеп

Сабақ тақырыбы: Бөліндінің мәнінде нөлдер болатындай көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу


Күні

Мұғалімнің есімі Сейдалиева Шолпан


Сынып 4

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты


4.1.2.11-екі таңбалы/үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: өрнектерді оқу мен жазу кезіндегі көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауларын қолдана алады;

Оқушылардың басым бөлігі: амалдарды қолдану кезінде көбейту мен бөлу алгоритмін құрастырады және қолданады;

Кейбір оқушылар: қалдық пен бөлгіш арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

  • өрнектерді оқу мен жазу кезіндегі көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауларын қолдана алады;

  • амалдарды қолдану кезінде көбейту мен бөлу алгоритмін құрастырады және қолданады;

  • қалдық пен бөлгіш арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

Жазбаша тапсырмалар:

Өрнекті жазыңыз.

Есептеулер нәтижелерін өсу/кему бойынша орналастырыңыз.

Есептеу тәсілдерін жазып алыңыз.

Флипчартқа өздеріңіздің есептеу тәсілдерінізді жазыңыз.

Терминология:

көбейту, бөлу, көбейткіш, бөлінгіш, бөлгіш, қалдықпен бөлу,

алгоритм, формула.

Сөз тіркестері:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Санды қосындыға қалай көбейтеміз? Өрнекке ше? Санды өрнекке қалай бөлеміз?

Шынайы өмірде санды қосындыға бөлу білімі қандай жағдайда керек болады? Санды өрнекке көбейту мен бөлу ше?

Алгоритм дегеніміз не?

Көптаңбалы санның біртаңбалы санға көбейту өрнегінде қанша таңба бола алады? Екітаңбалы санға? Үштаңбалы санға?

Екітаңбалы санға бөлу кезінде қандай қалдықтар болуы мүмкін? Үштаңбалы санға?

Екітаңбалы/үштаңбалы санға бөлу кезінде қалдық қандай жағдайда ең кіші болады? Ең үлкен? Қандай жағдайда қалдық болмайды?

Қалдықпен бөлудің дұрыстығын қалайша тексеруге болады?

Қандай жағдайда бөліндіде нөл пайда болады?

Сізкелесісұрақтардыңсебептерінайтааласызба?

Көптаңбалы сандарды көбейту мен бөлу кезінде біз неліктен алгоритм қолданамыз?

Жауап осындай болатын шығар?

Неліктен нөлге аяқталатын сандарды көбейту мен бөлу кезінде нөлдер ескерілмейді?

Неліктен жақшаларды ескеру қажет?

Неліктен қалдықпен бөлуді білу керек?

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

Электронды тапсырмалар.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Қосындыны бір таңбалы санға бөлу ережелері, екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдері, бөліндінің бір разрядында нөл бар болған кезде нөлге аяқталатын көп таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу, көбейтудің кері амалының алгоритмі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Жаңа топ құру

«Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері

Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып,өздерін тағы да табиғат аясында,көк майса шалғында жатып,көк аспан,аппақ бұлттарды көріп,құстардың сайраған әнін,судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады.

Жыл мезгілдері

4 жыл мезгілдерінің суреттері жасырын қойылады, Әр оқушы бір-бірден жасырын қағазды алады. Сурет бойынша топқа бөлінеді.























Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

1 тапсырма

Есепте және осы кітаптың бірінші томының жарық көрген жылын анықта.

650 ∙ 25 – 14 237 =

Жауабы: бірінші томының жарық көрген жылын –











Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.



Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Жазбаша бөлу алгоритмі

2 тапсырма

Есептеуге қара. Екі таңбалы санға бөлу алгоритмін қолданып, есептеуді түсіндір.

Дескрипторы:

Бөліндінің мәнінде нөлдер болатындай көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлуді орындап үйренесің.

3 тапсырма

Есептеулерді жазбаша түрде орында, тексер.

9 684 : 12 =

4 784 : 23 =

94 770 : 45 =

95 883 : 31 =

Жұптық жұмыс

4 тапсырма

Есептеуге қара. Қалай есептелгенін түсіндір.

Есепте

5 тапсырма

Есептеп, дұрыстығын тексер.

45 150 : 14 =

921 570 : 51 =

175 440 : 43 =

986 750 : 50 =

740 160 : 36 =

888 860 : 98 =

813 400 : 28 =

526 350 : 30 =

Математика күнделікті өмірде

5 тапсырма

Композитор Шәмші Қалдаяқов 1930 жылы туған. 1956 жылы «Менің Қазақстаным» әнін жазған. Ол уақыт өте келе Қазақстан Республикасының қазіргі гимніне айналды. Өзінің осы танымал әнін жазған кезде Шәмші Қалдаяқов неше жаста болған? Жауабы: Өзінің осы танымал әнін жазған кезде Шәмші Қалдаяқов ……жаста болған.

Жауапты тексеру

                          Шәмші Қалдаяқов

Теңдеулерді шеш

9 тапсырма



Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.







Белсенді оқу тапсырмалары.







Оқулық

Жұмыс

дәптерлері,

Оқулық




Аяқталуы


Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ой толғаныс кезеңі.

Сен зерттеушісің

10 тапсырма

Ойлан және жауап бер.

Музейге бару үшін оқушылар үш-үштен сапқа тұрды. Айна, Әлия, Арман – алдынан санағанда 7-қатарда, соңынан санағанда 5-қатарда тұрғандарын байқады. Музейге неше оқушы барған?

Жауабы: 

Кері байланыс парағы. «Бағдаршам» әдісі бойынша.




























Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?




Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!