Материалдар / «Буллингтен қорған!» «Зорлық -зомбылықтан қорғану: қорғау әдістерін және көмекке жүгіну ережелерін білу»

«Буллингтен қорған!» «Зорлық -зомбылықтан қорғану: қорғау әдістерін және көмекке жүгіну ережелерін білу»

Материал туралы қысқаша түсінік
• Буллингтен қорғану жолдарын үйрету • Оқушыларға зорлық-зомбылық түрлерін түсіндіру • Қауіпті жағдайларда өзін-өзі қорғау әдістерін үйрету • Көмекке жүгіну жолдарын көрсету және маңызды байланыс нөмірлерін білу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сынып жетекші:



Күні:

14.04.2025

Сынып: 11



Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған!»


«Зорлық -зомбылықтан қорғану: қорғау әдістерін және көмекке жүгіну ережелерін білу»

Мақсаты

Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру

Буллингтің түрлері мен оның әсерлерін талқылау

Буллингтен қорғану жолдарын үйрету


Оқушыларға зорлық-зомбылық түрлерін түсіндіру

Қауіпті жағдайларда өзін-өзі қорғау әдістерін үйрету

Көмекке жүгіну жолдарын көрсету және маңызды байланыс нөмірлерін білу



Құндылықтар

еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

Апта дәйек сөзі

Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

«Адалдық» сөзіне ассоциация құру: оқушылар адалдықты сипаттайтын сөздер айтады (шыншылдық, әділдік, тазалық, т.б.).


Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді




Көңілді әуен








Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

«Буллинг» сөзімен таныстыру (бейнеролик немесе мысалдар арқылы)

Оқушыларға «Буллинг дегеніміз не?» деген сұрақ қою

Негізгі бөлім

1. Буллинг түрлері:

Физикалық (ұрту, итеру, заттарды бүлдіру)

Вербалды (қорлау, келемеждеу, жаман сөз айту)

Кибербуллинг (әлеуметтік желідегі қорқыту, мазақтау)

2. Буллингтің әсері:

Психологиялық (үрей, сенімсіздік, жалғыздық)

Академиялық (оқу үлгерімінің төмендеуі)

Әлеуметтік (достардан алыстау)

3. Буллингтен қорғану жолдары:

Өзіңді сенімді ұстау

Көмек сұрау (ата-ана, мұғалім, достар)

Агрессиясыз жауап беру

Достық атмосфераны қалыптастыру

Топтық жұмыс

Оқушылар топтарға бөлініп, жағдаяттар беріледі

Әр топ буллингке тап болған жағдайда не істеу керектігін талқылап, шешім ұсынады

Жұмыстарын сынып алдында таныстырады





Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.





















Топтар өз тақырыптары бойынша постер дайындайды және қорғайды.






















Оқушылар бірін -бірі бағалайды




Ақ қағаз, фломастерлер

Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру.

«Қауіпсіздік дегеніміз не?» тақырыбында қысқаша пікір алмасу

Қызығушылықты ояту

«Егер сен өзіңді ыңғайсыз немесе қорқынышты жағдайда сезінсең, не істер едің?» деген сұрақ қойып, оқушылардың пікірін тыңдау

Оқушыларға екі түрлі жағдайды сипаттау:

1. Біреу көшеде мазалап, қол тигізуге тырысады



2. Бейтаныс адам әлеуметтік желіде кездесуге шақырады

«Бұл жағдайда не істеу керек?» деген сұрақ төңірегінде талқылау

Негізгі бөлім

1. Зорлық-зомбылық түрлері:

Физикалық (ұрып-соғу, күштеп ұстау)

Психологиялық (қорқыту, қысым көрсету)

Жыныстық (қорлау, рұқсатсыз қол тигізу)

Кибербуллинг (онлайн қорқыту, мазақтау)

2. Қауіпті жағдайда қорғану әдістері:

«Жоқ!» деп сенімді түрде айту

Қауіпті адамнан жылдам кету

Айналада адамдардың көп болған жерге бару

Дауыстап көмек сұрау

Өзін-өзі қорғау әдістерін меңгеру

3. Көмекке жүгіну жолдары:

Ата-аналарға немесе мұғалімдерге айту

Қауіпсіздік қызметіне немесе құқық қорғау органдарына хабарласу

150 (балаларға арналған жедел көмек желісі), 102 (полиция) нөмірлерін есте сақтау

Сенімді ересектерден (туыстар, достар, мұғалімдер) көмек сұрау

Топтық жұмыс

Әр топқа қауіпті жағдайлар сипатталған карточкалар беріледі

Топтар бұл жағдайларда қандай әрекет жасау керектігін талқылап, шешімдерін ұсынады

Қорытынды

«Мен зорлық-зомбылықтан қалай қорғана аламын?» атты шағын жазба жазу


Сабақтың негізгі ойларын бекіту

Үй тапсырмасы

«Қауіпті жағдайларда өзін қалай қорғау керек?» тақырыбында постер немесе инфографика жасау

Отбасымен зорлық-зомбылықтан қорғану туралы сөйлесу



Оқушылар тақырыпты сұрақтарға жауап беру арқылы түсінеді.































Сұрақтарға жауап береді.

Талқылау сұрақтарын талдайды.













Мотивациялық сөздер






















Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.




Жағдайларды талқылау мен шешімдерді ұсыну.


Топтық жұмыстағы белсенділік.


Сабақ соңындағы рефлексия сапасы.

Презентация, еңбек қауіпсіздігі туралы ақпараттық парақшалар.


Қауіпсіздік белгілері мен құралдары (каска, қолғап, қорғаныс көзілдірігі және т.б.).


Ситуациялық тапсырмалар, топтық жұмысқа арналған материалдар.







Бейнематериалдар










Презентация (зорлық-зомбылық түрлері мен олардан қорғану туралы).


Видеоматериалдар (зорлық-зомбылықты болдырмау туралы).


Жағдайлық тапсырмалар

Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.

Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.



















15 Сәуір 2025
429
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі