Материалдар / Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. 11 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары. 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; - цилиндрдің жазбасын қолдана отырып табанының, бүйір бетінің және толық бетніңі аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Маусым 2022
1594
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айналу денелері және олардың элементтері. ЖМБ

Колледж: «Алматы облысының қызмет көрсету және тамақтандыру саласындағы инновациялық технологиялар колледжі»

Курс: 2

Оқытушының аты – жөні: Жангарашова М.К.

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Күні: «___»_____ 202_ Тобы: ___

Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __ Қатысқандар саны: __

Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___

Сабақ тақырыбы:

Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу;

- цилиндрдің жазбасын қолдана отырып табанының, бүйір бетінің және толық бетніңі аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

Сабақ түрі:

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақ мақсаттары:

Білім алушы:

- Цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу;

- Цилиндрдің жазбасын қолданып аудандарын табу формулаларын есептер шығаруда қолдану және өмірмен, мамандығымен байланыстырып есептер шығару

Бағалау критерийлері:

Білім алушы:

- цилиндр анықтамасын, оның элементтерін біледі;

- Толық бетінің ауданы, бүйір бетінің ауданы және табан ауданы формулаларын ажыратады және табады;

- Цилиндр аудандарының формулаларын есептер шығаруда, өмірмен, мамандығымен байланыстырып есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминалогия:

  • айналу денесі

  • толық бет

  • бүйір бет

  • жасаушы

  • диаметр

  • радиус

  • қиюшы жазықтық

Топтағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • Егер қиюшы жазықтық цилиндрдің болса, онда оның қимасы дөңгелек болады.

  • Егер қиюшы жазықтық цилиндрді осі арқылы өтсе, онда қимасы болады.

  • Цилиндр осіне параллель жазықтықпен қиғандағы қимасы болып шығады.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы – индустрияландыру мен инновациялар негізіндегі экономикалық өсім:

- әлемдік бәсекелестіктің жылдам дамуына ілесе алатындай білімді де тапқыр, дара тұлғаны қалыптастыру;

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара қарым – қатынас жасау, жауапкершілікті сезіну;

- өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдыларын жетілдіру негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

қазақ тілі, өндірістік сабақ

АКТ қолдану даңдылары

Презентация, үлестірмелі материалдар, проектор, компьютер , ұялы телефон, Live Worksheets жұмыс парақтарын қолдану

Бастапқы білім

Айналу денесі, тік төртбұрыш, шеңбер, дөңгелек


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 мин

Сабақты «Алты ойлау қалпағы» әдісін қолдана отырып өтемін.


Ақ қалпақ белгілі немесе қажетті ақпаратқа назар аудару үшін пайдаланылады.

Ұйымдастыру бөлімі: Білім алушылармен амандасу, түгелдеу.

Топқа бөлу: Музыка ойнап тұрады, студенттер фигураны таңдау арқылы топқа бөлініп отырады (тік төртбұрыш және дөңгелек).

«Ой қозғау» кроссворд шешу.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

Сабағымыздың ұстанымы айтып кету:

«Білгісі келген адам білімді өмір бойы іздейді»

А.Иүгінеки









Фигуралар,



Слайд 1









Слайд 3-4


Слайд 5

Сабақ ортасы







5 мин

























5 мин














5 мин






















8 мин


























8 мин






















5 мин



Сары қалпақ айқындылық пен өмірге сеніммен қарауды бейнелейді. Бұл қалпақпен сіз идеяның жағымды жақтарын зерделейсіз және өз назарыңызды, күш-жігеріңізді оның жетістіктері мен жақсылықтарын іздеуге жұмсайсыз.


Мағынаны тану (сабақты түсіндіру)

Айналу денесі дегеніміз- қандай да бір шектелген облыс өзінің шекарасында жатқан осьтен айналуынан шыққан  фигураны айтады.

Осыған дейін сіздер симметриялы ось тақырыбын өткенсіздер симметриялы ось дегеніміз не?

Егер түзу фигураны симметриялы екі бөлікке бөлсе, онда ондай фигура осьтік симметриялы фигура деп аталады, ал түзу сол фигураның симметрия осі деп аталады.

Цилиндр деп тік төртбұрышты оның қабырғаларының бірінен айналдырғанда шығатын фигураны айтады.

Анықтама: Цилиндр деп бір жазықтықта жатпайтын, параллель көшіргенде дәл беттесетін екі дөңгелектен және осы дөңгелектердің сәйкес нүктелерін қосатын барлық кесінділерден құралатын денені атайды

Жасыл қалпақ креативтілікке, мүмкіндіктерге, баламаға және жаңа идеяларға бағытталады.

  • Цилиндрдің негізгі түрлері, элементтері

  • Цилиндрдің қолданылу

Сіздер көріп отырғандарыңыздай цилиндр формасына ұқсас заттар өмірде бар ма?

Архитектурада кездеседі ма?

Табиғатта ше? Мамандығыңызда ?

(жетелеуші сұрақтар арқылы табиғаттағы, архитектурадағы, үй жағдайында кездесетін және мамандығында кездесетін цилиндр формасына ұқсас заттарды, өсімдіктерді, жемістерді атап көрсету )


Ауызша тапсырма:

Жоғарыдағы атап кеткен мысалдардан сүт қалбырын алып, оны жазып қандай фигуралар шыққаның және сол фигуралардың аудандарын атаныздар.

Shape2


Shape3



Shape4



  • 578тг - Сатып алу
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!