Материалдар / Дүниетану 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Дүниетану 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану 4 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2021
249
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: дүниетану


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6-тарау Қоршаған ортаны қорғау

Мектеп:



Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:


Мерзімі:

Сынып: 4

Сабақтың тақырыбы

Глобус және карта

Оқу мақсаттары

4.2.1.2 глобус пен карталардың қолдану аясын, олардан негізгі нысандарды көрсете білу

Сабақ мақсаттары

глобус пен картаның қолдану аясын білу,глобус пен картадан негізгі нысандарды табу;


глобус пен жартышарлар картасын салыстыру барысында талдау нәтижесін түсіну


картаның ерекшелігі мен маңыздылығын дәлелдейді, түрлерін таба білу.

Бағалау критерийлері

Глобус пен картаның қолдану аясын түсінеді.

Картадан нысандарды көрсетеді.


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология

Глобус, карта, құрлық, мұхит

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Глобус-Жердің дәл үлгісі. Мұхит- Жер бетіндегі ойыстарға жиналған табиғи суайдыны.

Құрлық- жан- жағын мұхиттар мен теңіздер қоршап жатқан орасан зор ауқымды жер бөлігі.

Талқылау сұрақтары

-Глобус дегеніміз не?

- Мұхиттың неше түрі бар?

- Құрлық дегеніміз не?

Ойлау дағды деңгейлері

білу, түсіну, қолдану, талдау

Құндылықтарды дарыту

қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік өз туған жерінің орналаласуын, көлемін білу, көрсету кезінде;

- құрмет; ( жұппен жұмыс жасау кезінде бір-бірінің ойын тыңдай білуге деген құрмет)

- ынтымақтастық; ұжыммен жұмыс жасаған уақытта бірлікте, ынтымақтастықта болу.

Ашықтық құндылығы бірін –бірі бағалау кезінде

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану- география, карта, глобус, мұхит ұғымдарымен таныстыру кезінде

Көркем еңбек- глобус пен картадан түстерді табу барысында

Әдебиеттік оқу- жер туралы шағын әңгіме жазу кезінде

Акт қолдану


Алдыңғы меңгерілген білім

Жергілікті жерді бағдарлау


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақта жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар


Сабақтың басы


3 мин

Ширату жаттығуы

Сабақтың барысы өткен сабақты қайталауға арналады.

(Ұ) Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі.

«Стоп кадр!» Мұғалім допты қасындағы оқушыға бере отырып, стоп деген кезде сол оқушыға сұрақ қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді.

Берілетін сұрақтар:

1. Экология қандай мағынаны береді?

1.Экологиялық проблема деген не?

2. Экологиялық проблемаларды ата.

3. Табиғатты қалай сақтаймыз?

ҚБ: Жарайсыңдар! Өте жақсы жауап бердіңіздер!




Доп,

суреттер

Сабақтың ортасы




5 минут
























15 минут
















































5 мин





















































10 мин







(ҰЖ ) Глобус және картамен жұмыс

(жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында)

Ашық сұрақ:

  • Глобус пен карта бізге не үшін қажет?

Объект 3

Ынталандыру: Жарайсыңдар, балалар!

(МТ)Жер туралы ғылымды картасыз түсіндіру мүмкін емес. Карта- адамның ұшқыр ойынан пайда болған туындылардың бірі. Шартты белгілермен жазықтыққа түсірілген бейнесі. Глобус-жердің дәл үлгісі. Жер шары бірнеше есе кішірейтіліп алынады. Географиялық нысандардың барлығы бейнеленеді.


(Ұ)«Құрылымдалған зерттеу» әдісі арқылы оқушылар карта мен глобусқа зерттеу жұмысын жүргізеді.

  • Глобус пен картаны бақылайды

Зерттеуді жоспарлау:

Зерттеуге арналған сұрақтар:

  1. Глобус пен картаның ұқсастығы мен айырмашылығы неде?

  2. Нысандар қалай бейнеленген?

  3. Глобус пен картадағы түстер нені білдіреді?

  4. Жер шарында неше мұхит бар?

  5. Картадан құрлықтарды тап.

Дереккөздер жинау: оқушылар карта мен глобусты зерттей отырып мәліметтер жинайды.

Нәтиже. (ОТ)

Кестеге түсіреді. Сызба түрінде көрсетеді.

Жер бедері

Карта

Глобус

Айырмашылығы

Жазық

Нысандар анық көрсетіледі

Шар тәрізді

Жер беті егжей-тегжейлі түсірілмейді

Ұқсастығы

Жер беті кішірейтіліп көрсетіледі.

Барлық нысандар шартты белгілермен беріледі.


Түстер

Көк

Сары-қоңыр

Ақ

Құрлықтар


+


Сулар

+



Мұз, қар



+


Объект 4




Объект 5


КБ: «Жетістік баспалдағы» арқылы бағалау

(Ө) Дәптермен жұмыс


ҚБ.«Сәйкестендір» әдісі бойынша әр құрлықты тиісті суретпен байланыстырады. Оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында жасалады.


Суреттер

Атаулар






Оңтүстік Америка






Африка

Евразия

Антарктида

Солтүстік Америка

Австралия


Ынталандыру: «Басбармақ» әдісі. Жарайсыңдар, құрлықтарды дұрыс таптың!


Дескриптор:

  • Құрлықтарды атауымен сәйкестендіреді.


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!