САБАҚ: сауат ашу
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Адильханова
Г.
|
|
СЫНЫП:1
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім
|
Бізді қоршаған
әлем
|
|
Бөлімше
|
Мен және
табиғат
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Е дыбысы мен
әрпі
|
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын
оқу
мақсаты
|
1.2.9.1. Е әрпін таныту, ажырату және оны дыбыспен
сәйкестендіру
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушы: Е дыбысы мен әрпін
біледі
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Е дыбысын сөз ішінде
дұрыс оқуға жаттығады
|
|
Оқушылардың кейбірі: Е
дыбысы бар сөздерді тауып, буын, сөз құрай алады.
|
|
Ойлау
деңгейлері
|
Білу,
түсіну
Қолдану, жинақтау
|
|
Бағалау критерийлері
|
-
Әріпті таниды, дыбыстай
алады.
-
Сөздерге дыбыстық
талдау жасату арқылы е дыбысының дауысты екенін
байқайды.
-
Е
дыбысы бар
сөздерге мысалдар келтіру арқылы сөздік қорлары
дамиды.
|
|
Тілдік мақсат
|
- Оқу түрлерін
қолданып, оқиғаны болжайды және каллиграфиялық нормаларды
сақтайды.
Немере – внук -
grandson
|
|
Пәндік лексика және
терминдер
|
Әріп,
дыбыс
|
|
Талқылауға берілген
сұрақтар:
|
- Елік,
немере сөздері қандай мағына береді?
- Қыста
киетін аяқ киімді қалай атайды?
- Біз
бір нәрсені есімізге түсірсек не деп
айтамыз?
|
|
Құндылықтар
|
Қоршаған ортаны қорғауға
тәрбиелеу.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика,
дүниетану
|
|
АКТ-
мен байланыс
|
Интербелсенді тақта, (бейне
жазба)
|
|
Бұған
дейін меңгерілген білім
|
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт есебі
45 мин
|
Жоспарланған
тапсырмалар
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Дереккөздер
/Ресурстар/
|
|
Қызығушылы
ғын
ояту
Білу
5
мин
Мағынаны тану
Түсіну
10
мин.
Қолдану
15
мин.
|
Психологиялық дайындық
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
Ой
қозғау.
Жарға
шығып ойнайды,
Ойынға бір тоймайды.
Болса-дағы сақалы,
Секеңдеуді қоймайды. (Ешкі)

е

Ешкі сөзіне дыбыстық талдау
жасайды.
Критерийлер:
1. Суретте не бейнеленгенін айтып, дыбыстық талдау
жасау.
2. Әріп пен дыбысты
сәйкестендіру.
Дискриптор:
1.
Суретте не бейнеленгенін анықтайды.
2. Ешкі
сөзіне дыбыстық талдау жасайды.
3. Әріп
пен дыбысты ажырата отырып,
сәйкестендіреді.

Мен атам мен әжеме кім болам?
Критерийлер:
1.Мәтін тақырыбын
анықтау
2. Автордың ойын болжап
айтау
Дискриптор:
1.мәтіннің тақырыбын
анықтайды;
2. мәтіндегі негізгі
ақпараттарды табады;
3. мәтіннің мазмұнына сүйеніп,
автордың ойын тұспалдайды.
Оқы.
ар ал да та са ла ма
ер ел де те се ле ме
мен сен не ер Есен
емен сенім немере ерте Ерлан
|
Бірлескен оқу,
модельдеу
Белсенді оқу, оқу
әңгімелері әдісі
Бірлескен оқу, АКТ
әдісі
|
Суреттер
Интербелсенді
тақта.
(Бейнежазба)



Сурет,
диск
Екі жұлдыз бір
тілек

Интербелсенді
тақта

|
|
Сергіту сәті
2 мин.
Соңы
7 мин
Жинақтау
|
Критерийлер:
1.Буындап немесе тұтас сөздермен
оқу.
2. Түсініп, дұрыс оқу
Дискриптор:
1.
Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды;
2. Бір
әріптің сөзді өзгертетінін түсінеді


Критерийлер:
-
суреттерді тану және айту
– суреттегілердің алғашқы әріптерінен жауабын
табу.
– шыққан сөзге сөйлем құрау.
Дискриптор:
-суреттерді таниды және атайды;
– суреттегілердің алғашқы әріптерінен жауабын
табады.
– шыққан сөзге сөйлем құрайды.
|
Ой сергітеді,
шаршағандары
басылады
Саралау, белсенді оқу
әдісі
|
Интербелсенді
тақта

|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды
бағалау
|
Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
|
-
Е дыбысы мен әрпін
барлық оқушыларға меңгерте алдым
-
Сөздерден сөйлемдер
құрай алды.
-
Оқушылар өз бетінше,
жұпта, топта ойлана отырып, бір-бірімен алған білімдерін
бөлісті
-
Сабақ барысындағы
тапсырмаларды қызыға отырып орындай
алды
Жетілдіруді қажет ететін екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1. Әлі де кейбір оқушылар өз бетінше
буындап оқи алмады.
2. Сабақты одан әрі қызықты болу үшін
қосымша тапсырмалар орындату керек еді.
1.
Тізбектей оқу барысында
қате оқыған оқушылар болды.
2.Е дыбысына байланысты
әлі де болса кейбір оқушылар мысал келтіре
алмайды.
|
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі
|
сабағыма
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|
1:Топтық оқушыларға тапсырмалар дайындау
.
|
2:Тақырыпқа байланысты ашық, жабық сұрақтар дайындау .
|