Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім/бөлімшесі: Көбею Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Ақсай қаласының № 7 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Газизова Айгуль Ерболатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.1.3 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
- Жыныс бездері және олардың гормондарының ролі туралы түсіндіру - Ұлдар мен қыздардың екінші реттік жыныстық белгілерін сипаттау - Биологиялық және әлеуметтік жыныстық жетілудің айырмашылығын анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- Жыныс бездерінің түрлерін және олардың гормондарының ролін түсіндіреді - Ұлдар мен қыздардың екінші реттік жыныстық белгілерін сипаттайды - Жасөспірімдегі биологиялық және әлеуметтік жетілудің айырмашылығын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: - екінші реттік жыныстық белгілерін талқылап, ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуін түсіндіреді. - биологиялық және әлеуметтік жыныстық жетілудің ұқcacтықтaры мeн aйырмaшылықтaрын ayызшa жәнe жaзбaшa cипaттaй aлaды. Жayaптaрын нeгiздeйдi. Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Тестостерон, андроген, эстрадиол, протестерон, акселерация Талқылауға арналған тармақтар: Биологиялық жетілу ... Әлеуметтік жетілу ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
"Зайырлы қоғам және жоғары руханият" құндылығы бойынша денсаулықты сақтауда биологиялық және әлеуметтік факторларды ескерудің қажеттілігін ұғынады. Топтық жұмыста өз ойымен бөлісу, бәсекеге қабілетті болу, өзгелердің пікірімен санасу құңдылықтары дамытылады. Жеке жұмыста өзін-өзі реттеп, тапсырманы уақытылы орындау, өзгенің пікірімен санасу икемділіктері дамытылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
8 сынып - жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин 1 мин |
Амандасу, оқушыларды түгендеу. Ж. "Миға шабуыл" әдісімен үй тапсырмасын сұрау. 1. Аналық жыныс жүйесінің мүшесін сипаттаңдар. 2. Жатыр дегеніміз не? 3. Аталық бездердің маңызды қасиеттерін ата. 4. Шәует (сперма) дегеніміз не? 5. Аталық, аналық бездердің мөлшері мен салмағын ата. ҚБ: "От шашу" әдісі арқылы бағалау С: Диалог негізінде, оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы, сабақтағы жылдамдық (темп) бойынша саралау Сыныпты сәби қыз, ұл бала және жасөспірім қыз, ұл бала суреттері арқылы төрт топқа бөлу. 1 топ - сәби қыз бала 2 топ - сәби ұл бала 3 топ - жасөспірім қыз бала 4 топ - жасөспірім ұл бала |
Жалпы білім беретін мектептің 9 – сыныбына арналған оқулық / Н.Г. Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» 2019 ж, 218 - 222 бет Үлестірмелі суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 5 мин 7 мин 10 мин |
Тж. “Орнымды тап” әдісі. Мұғалімнің түсіндірмесі. Мәтінмен жұмыс. - Оқушылар оқулықтағы (222-225 бет) мәтінді оқып шығады. Сол бойынша тапсырмалар орындайды. - А3 форматта адамның жастық даму кезеңінің суреті беріледі. - Осы парақтын екінші бетінде сұрақтар (тапсырмалар) жазылады. Тапсырма парағы бөліктерге бөлініп, үстел үстіне сурет жағы қаратылып қойылады. - Екінші А3 форматына сұрақ (тапсырма) жауаптары ұяшықтарға жазылып, тақтаға ілінеді. - Топ басшы үстел үстінен сұрақтарды таңдап алып, топ мүшелерімен бірлесіп жауап береді. Сұрақ жауапқа сәйкес тақтадағы А3 форматына орналастырылады. Нәтижесінде адамның жастық даму кезеңінің суреті жинақталады. Ескерту: тапсырма жазылған парақ пен жауап жазылған парақты беттестіргенде бір-біріне сәйкес келуі керек. Сұрақ парақтары:
Жауап парақтары:
ҚБ: Топтарды қошеметтеу арқылы бағалау С: Оқушыға жеке қолдау көрсету, қарым-қатынас формалары бойынша, сабақтағы жылдамдық (темп) бойынша саралау Тж. "Бөлшектерін қосыңыз" әдісі. Биологиялық және әлеуметтік жыныстық жетілуді салыстырып, айырмашылықтары мен ерекшеліктерін толтырады.
Дескриптор: - биологиялық жыныстық жетілудің айырмашылығын анықтайды - әлеуметтік жыныстық жетілудің айырмашылығын анықтайды - биологиялық және әлеуметтік жыныстық жетілудің ұқсастығын анықтайды ҚБ: Дecкриптoр aрқылы бiрiн-бiрi өзaрa топта бaғaлaйды. C: Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша, сабақтағы жылдамдық (темп) бойынша, нәтиже немесе жауап бойынша саралау Ж. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалыры. "Семантикалық карта" әдісі. Гормондардың орталық жүйке жүйесі және сыртқы белгісі бойынша кестені толтырады.
Дескриптор: - орталық жүйке жүйесі бойынша аталық белгіні ажыратады - орталық жүйке жүйесі бойынша аналық белгіні ажыратады - сыртқы белгісі бойынша аталық белгіні ажыратады - сыртқы белгісі бойынша аналық белгіні ажыратады
ҚБ: Дecкриптoр aрқылы бiрiн-бiрi өзaрa жұптa +,- әдісі арқылы бaғaлaйды C: Жеке нәтижe бoйыншa, оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы, жылдамдық (темп) бойынша, дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау
Мұғaлiм oқy мaқcaтынa cүйeнiп, қoрытындылaйды. |
Жалпы білім беретін мектептің 9 – сыныбына арналған оқулық / Н.Г. Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» 2019 ж, 224 - 225 бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
36 - 40 мин
|
Бекіту сұрақтары 1. Екінші реттік жыныстыұ жетілуді сипаттаңдар. 2. Биологиялық жетілу дегеніміз не? 3. Акселерация дегеніміз не? Себептерін ата. Кері байланыс "ҚҚҚ" әдісі
|
Таратпа кестелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
"Миға шабуыл" әдiciндe диалог негізінде, сабақтағы жылдамдық (темп) бойынша саралау жүзеге асады. Жeтicтiгi төмeн oқyшылaрғa қaжeт жaғдaйдa мұғaлiм қoлдay жacaйды.
“Орнымды
тап” әдісі
бойынша қолдау
көрсету, қарым-қатынас
формалары,
сабақтағы жылдамдық Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |