Материалдар / Экономика түсінігі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Экономика түсінігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Экономика және оның қоғамдағы рөлін біледі, экономикалық терминдерді меңгереді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Мамыр 2020
685
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Арнайы пән оқытушысы Абдрахманова А.А.

«Кәсіптік оқудағы көпсалалы колледжі» МКҚК


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Курс:

2

Топтар: 182


Сабақ

тың номері

1.1

Мамандықтарбіліктіліктіліктері:

1114000 – «Пісіру ісі»

Модульдің атауы

Модуль КМ 02 Газ жалынымен дәнекерлеу

Сабақтың тақырыбы:

Экономика және оның қоғамдағы рөлі. Экономика түсінігі. Экономиканы неге оқуымыз керек?

Күні:

«___»_________2020 ж.

Ұзақтығы:

(90 мин)

Сабақтың мақсаты:

Экономика және оның қоғамдағы рөлін біледі, экономикалық терминдерді меңгереді

Күтілетін нәтижелер:

Сабақтық соңында студенттер:

1.Білу.Экономика және оның қоғамдағы рөлін біледі, экономикалық терминдерді меңгереді

1.Түсіну.Экономика және оның қоғамдағы рөлі жайлы түсінеді.

2.Қолдану. Экономика заңдылықтары мен қағидаларын түсіндіре алады.

Сабақтың типі:

жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:

Түсіндірмелі , іздену әдісі, баяндау, ой қозғау стратегиясы.

Пән аралық байланыс:

Дүние жүзі тарихы,қоғам,экономикалық теория

Қажетті жабдықтар мен аспаптар:

Ноутбук, презентация, дәріс, конспект, таратпа тапсырмалар

Әдебиеттер (қосымша көздер)


«Экономика негіздері» Г.Жолдасова, «Нарықтық экономика негіздері» Ж.Т.Ходжаниязова, «Экономикажәне кәсіпкерлік негіздері» К.З.Хамитова

Оқытушы: Абдрахманова А.А.

Сабақты жүргізу кезеңдері

Білу.Түсіну, қолдану

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

  1. Амандасу, түгендеу.

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  1. Бағалау, қорытындылау

II. Өткен тақырыпты қайталау. Жаңа сабақ

III. Жаңа тақырыпты баяндау(35 мин)

Слайд көрсету, жаздыру, қайталату.

Экономика сөзі гректің «oikanomia» сөзінен шыққан.Мағынасы үй шаруашылығымен айналысу дегенді білдіреді.Экономика сөзінің мағынасы өте көп:

1.Өндірістен адамдардың шаруашыл әрекеттеріне байланысты қоғамдық қатынастардың жиынтығы.

2.Жеке аудан,елдің,бірнеше елдің немесе бүкіл әлем щаруашылығы.

3.Экономика шаруашылықтың әр түрлі салаларын оқып үйренетін ғылыми пән.

Экономика адаммен бірге пайда болып,бірге дамып келеді.Көне грек философы Аристотель байлық ұғымын қарастыра келіп, оны ақшалай және заттай деп екіге бөлген.Яғни, адамның қажетін өтеу жайлы ғылымды ол "экономия (грек тіліндегі "ойкос" –шаруашылық және "номос" – заң сөздерінен шыққан) деп атаған.Негізінде "экономика" сөзі екі мағынаға ие:

1. Шаруашылық

2.Әлеумет пен қоғам берілген игілікті тіршілік ету жолында қалай кәдеге жарататынын зерттеп,ізерлеп отыратын ғылым.

Экономикалық категориялар келесі бағыттардан тұрады:

1.Микроэкономика 2.Макроэкономика

3.Мезоэкономика 4.Мегоэкономика

Микроэкономикаға жататындар – кіші шаруашылық мекемелер(фирмалар,шаруашылықтар)

Макроэкономика – экономиканы біртұтас зерттеу(инфляция,жұмыссыздық,экономикалық өсусекілді ірі масштабты экономикалық құбылыстарды зерттейтін бөлім)

Мезоэкономика – ұлттық экономиканың белгілі бір ішкі жүйесін зерттеу

Мегоэкономика – ол жалпы әлемдегіэкономиканы зерттейді.

Дүниеде экономикалық мәселеге кезікпейтін адам жоқ.

Қажеттілік-бұл,біздіңсалауатты өмір сүруімізге жағдай туғызатын барлық өмірлік тілектеріміз.

Ресурстардың шектеулілігі-адамдардың қажеттілігін қанағаттандыратын ресурстарға(табиғи,еңбектік,материалдық,ақшалай және т.б.)сәйкес маңызды экономикалық принцип.

Дүниеде аяқ басқан сайын экономикалық мәселеге кезікпейтін, оны шешугеталап қылмайтын,сөйтіп өзі де байқамастан экономика ғылымының қарапайым қағидаларын үйренуге мәжбүр болмайтын адам жоқ шығар.

Қазіргі кезде бұл ұғым одан әлдеқайда кең мағынада: өндіріс,  тұтас халық шаруашылығы,  жалпы өндірістің әр саласы,  қаражат-ақша

айналысы,  т.б. байланысты айтылады. Біз экономиканы кең көлемде,  қоғамдық өндірістің жүйесі деп түсінеміз.  Экономика ұғымы материалдық игіліктер өндіру,  айырбастау,  бөлу және тұтыну үрдісі кезінде   адамдар  арасында  пайда  болатын  өндірістік қатынастарды сипаттайды. Экономикалық қатынастар өзге қоғамдық қатынастарды айқындайды,  олардың базисіболып табылады.



IV. Жаңа тақырыпты бекіту. (15 мин)



1- тапсырма. Әр ұғымға сай келетін анықтаманы тауып таңдаңыз

Аталымдар Анықтамалар

1.Экономика а) бұл кіші шаруашылық мекемелер

2.Микроэкономика б) бұл шаруашылықтың әр түрлі салаларын оқып үйренетін

ғылым

3.Макроэкономика в) бұл экономиканы біртұтас зерттеу

4.Мэзоэкономика г) ол жалпы әлемдегіэкономиканы зерттейді

5.Мэгоэкономикад)ұлттық экономиканың белгілі бір ішкі жүйесін зерттеу



1

2

3

4

5

б

а

в

д

г


2- Тапсырма. «Кім жылдам?» ойыны ( 15 минут)



1.Анокомэик – экономика

2.Жеқатіткіл – қажеттілік

3.Қырашалушы – шаруашылық

4.Леклекушіті – шектеулілік












1

э

к

с

п

о

р

т

2

м

е

н

ш

і

к












3

м

о

н

о

п

о

л

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!