Материалдар / Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші, кернеу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші, кернеу

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2020
874
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Электр және магнетизм

Мектеп: Т.Бигелдинов атындағы №16 жом

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: И.Ганишева

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күші, кернеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.2 – электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану;

8.4.2.3 –ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  1. Шартты белгілерді пайдалана отырып, электр тізбегінің схемасын құрастыру;

  2. Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару;

  3. Шамалары әр түрлі зарядтардың орын ауыстырғандағы кернеуін салыстыру.

Бағалау критерийі

        1. Шартты белгілерді пайдаланады

        2. Электр тізбегінің схемасын құрастырады

        3. Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады

        4. Зарядтардың орын ауыстырғандағы кернеуін салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология.

Ток күші, кернеу, амперметр, вольтметр,

Диалогқа/ жазуға қажетті сөз тіркестері

.............тізбектегі токты сипаттайтын физикалық шама

.............ток жұмысының сол зарядқа қатынасына тең физикалық шама

............... – тізбектегі токты өлшеуге арналған аспап

Вольтметр тізбек бөлігіндегі ............. өлшеуге арналған аспап

Құндылықтарға баулу


Оқушылардың денсаулық сақтауы және өмір қауіпсіздік негізін қалыптастыруға бағыттау. Электр тізбегін құрастыруда қауіпсіздік ережесін үнемі сақтау.

Пәнаралық байланыс

Математика – есептер шығаруда пайдаланады

Сызу – графикалық схемалар сызуда пайдаланады

Алдыңғы білім


Электр тогы. Ток көздері. Заряд

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Қағаз қиындылары арқылы оқушыларды 2 топқа біріктіру.

  1. ТShape2 Shape1 ок күші 2. Кернеу

Ток

күші

Shape3

Кернеу









«Өрмекшінің торы» әдісі арқылы алдыңғы сабақты еске түсіреміз. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жіпті келесі оқушыға беру арқылы өрмекші торын құрады.

  1. Электроскоп қандай аспап?

  2. Нүктелік заряд дегеніміз не?

  3. Кулон заңын тұжырымдаңдар?

  4. Өріс кернеулігі дегеніміз не?

  5. Зарядтарды жинау үшін қандац құрылғы қолданылады?

  6. Конденсатордың сыйымдылығын қалай анықтайды?

  7. Электр тогы дегеніміз не?

  8. Ток көздерінің қандай түрлерін білесіңдер?

  9. Диэлектриктер дегеніміз не?

Дұрыс жауап берген оқушыларды ынталандырып, мадақтап, ауызша бағалаймын

Жаңа тақырыпты жариялау мақсатында «bilimland.kz.» порталын пайдаланып бейнеролик көрсету. Мақсатым: оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдысын қалыптастыру, тақырыпты ашу, өмірден мысалдар келтіру.

Оқулық,оқу құралдары


















Сабақтың ортасы

20 минут















































































Тапсырма – 1. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы

электр тізбегінің шартты белгілерін пайдалана отырып, схема бойынша тізбек құрастыру, ток күші мен кернеуді өлшеу, жауаптарды дәйектеуді тапсыру.


Тізбектегі ток күші неге тең?

Шамның тұтынған кернеуі қандай?


Бағалау. Смайликтер


Тапсырма – 2. «Кластер» әдісі. Бұл әдісте оқушылар топтар арасында тақырыпқа қатысты тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады

Өлшем

бірлігі


Shape4

Белгіленуі

Shape5

Shape6

Ток

күші



Физикалық

мағынасы


Shape7 Shape8

Формуласы


Shape9

Тізбекке

жалғануы






Өлшем

бірлігі


Белгіленуі


Shape10

Кернеу




Формуласы

Тізбекке

жалғануы

Физикалық

мағынасы







Бағалау. «Бас бармақ» әдісімен бағалау





Тапсырма – 3. «Конверт» әдісі Бұл әдістің тиімділігі оқушылар топқа берілген бірнеше деңгейлік есептерді шығарады.

А – деңгейі

  1. Электр шамынан өтетін ток күші 0,2 А. Осы шамнан 30 секундта өтетін электрондардаң санын есептеңіз. Электронның заряды ?? = 1,6 ∙ 10−19 Кл

  2. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 30 кВ болғанда,  1800 Дж жұмыс атқарылды. Өткізгіштің бойынша қанша заряд бар?

В – деңгейі

  1. Егер 10Кл заряд орын ауыстырғанда 2200 Дж жұмыс жасалса, онда реостаттың кернеуі неге тең?

  2. 12нКл заряд электр өрісінде орын ауыстыртындықтан, 3,6 мкДж жұмыс жасайды. Бастапқы және соңғы нүктедегі зарядтың потенциалдар айырымын анықтаңдар.

С – деңгейі

  1. 100 Кл заряд орын ауыстраған кездегі тізбектің бір бөлігінде атқрылған жұмыс тізбектің басқа бөлігіндегі 600 Кл заряд орын ауыстырған кездегі жұмыспен бірдей болды. Қай бөліктің ұштарында кернеу көп және қанша есе көп?

  2. Электр тізбегінің бір нүктесінен екіншісіне 16 мин ішінде 240 Кл заряд тасымалданып, 1200Дж жұмыс жасалған. Тізбектің осы екі нүктесінің арасындағы ток күші мен кернеуді табыңдар.

Критерий

Дескриптор

Ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару;

ток күшінің формуласын қолданып шамнан өткен толық зарядты есептейді;

Шамалары әр түрлі зарядтардың орын ауыстырғандағы кернеуін салыстыру

уақыт пен электр зарядының сан мәндерін пайдаланып, ток күшін есептейді.

электр заряды мен жұмыстың мәндері арқылы кернеуді анықтайды;


Бағалау. «Бағдаршам» әдісімен бағаланады.

Қызыл түс – « ток күші мен кернеудің формуласын түрлендіруде қыйналдым»

Сары түс «ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсіндім, ХБЖ – ға келтіруде аздап қыйналдым»

Жасыл түс - «ток күші мен кернеуді есептеуді және формуласын түрлендіруді түсіндім»



Интербелсенді тақта






Суреттер




электрондық оқулық




















































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!