Пән: әдебиеттік оқу
| Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: Күні: |
Сабақтың тақырыбы | Cүп –сүйкімді лағым. Еліктің лағы (әңгіме) М.Қалдыбаев |
Оқу мақсаты | 2.1.1.1 - шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру2.2.2.1 - мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Тақырыпты меңгереді.Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Көптеген оқушылар: Тақырыптың мазмұнын айтып бере алады.Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Бағалау критерийлері | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік мақсат | Жануарлар әлемі |
Құндылықтарды дарыту | Біздің Отанымыз барОл –Тәуелсіз Қазақстан |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Біледі ,түсінеді және қолданады,жинақтайды,бағалайды |
Пәнаралық байланыс | Өзін өзі тану,қазақ тілі |
Әдіс тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Ресурстар | Оқулық,суреттер,автордың жеке портреті,үлестірме парақшалар,АКТ,смайлик |
Алдыңғы білім | Жанураларды өз ойларымен суреттейді |
Сабақ барысы |
Сабақтың басы
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруСәттілік біздер тілейікМен саған сен мағанКүндей күліп жүрейікКүннің нұрын төгейік
Топтарға бөлу,бағалау парақшаларымен таныстыру
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
«Ой - шақыру.»әдісі
-Жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?— Орманда мекендейтін қандай жануарларды білесіңдер?— Балалар, мына суретке қарайықшы нені көріп тұрсыңдар?— Лақ— Ол ненің лағы?— Ол еліктің лағы.— Қайда мекендейді?— Орманда мекендейді?
Қызығушылық ояту «Кім жылдам?» ойыныОлай болса жаңылтпаш айтып жарысайық.Жалпыға бірдей тапсырма 1 мин ішінде жаттап айтуы керек.
|
Сабақтың ортасы
| Видео ролик көрсетуЕліктің лағы жайлы немесе еліктер туралы
ОқылымЕліктің лағы— Ендеше балалар бүгінгі сабақта өтетін тақырып: Мамытбек Қалдыбаев жазған «Еліктің лағы»А) Автордың өмірбаяны. М.Қалдыбаевтың өмірі және шығармашылығымен таныстыру.Қазақтың көрнекті жазушысы. Балаларға арналған көптеген шығармалары бар. Оның ішінде «Үлек», «Уәде» т. б. шығармалар бар.«Еліктің лағы» мұғалімнің оқуы.
Ә) Оқушыларды тізбектей оқыту
Б) Сөздік жұмысШоқы — тік, биік төбеНысаны — көздеп ататын жерҚарауыл – күзет
Қолдану Мәтінмен жұмыс. Ойын: «Кім мықты?» әр топ қарсы топқа сұрақ қояды.
1 топ – мәтіннен аңшының сыртқы бейнесі сипатталған тұсын тауып оқы.2 топ – мәтінге сүйеніп аңшының көңіл күйін айт.3 топ – аңшы елікті неліктен атпады?
|
Сергіту сәті | Қазақстан қорықтары жайлы видео көрсетуге болады
|
Сабақтың соңы
| Жинақтау Шығармашылық тапсырма1 топқа 3 тапсырма «Суретте» ойыны2 топқа 4 тапсырма «Ойлан,тап!» ойыны3 топқа 5 тапсырма « Мен сыншымын» ойыны
Жазылым Дәптермен жұмыс.6 тапсырма
ДескрипторМәтінді түсініп оқи алады 2. Мәтін мазмұны бойынша өз пікірін айта алады 3. Жазу жұмысында қажетті сөздерді қолдана алады 4. Жетекші сұрақтарға жауап бере алады
Қорытынды Жануарларды қорғау, аялау, сүю керек. Өйткені олар біздің кіші достарымыз.«Мақалдар айту»«Сиырдың сүті -...........»«Нар жолында..............»«............ бота тату»Сабақтың қорытындысы: әр топтың балдарын шығару немесе әр балаға балл қою.Бағалау. Мадақтау.Үйге тапсырма «Еліктің лағы» мазмұнын айту, аңшының суретін салу.
|
Саралау 1.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді2.Мәтіндегі кейіпкерлерге мінездеме береді, сипаттайды3.Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырып , дәлелдер келтіреді | Бағалау-кері байланыс,өзін өзі бағалау кестесі
| Оқушылардың гигиеналық талаптарға сай отыруы Сергіту сәтінде музыкалық ырғаққа қосылады Топтық жұмыста ережеге бағынады Ынтымақтастық қағидасын ұстанады |
Рефлексия
|