Материалдар / Ер қанаты– ат
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ер қанаты– ат

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі пән мұғалімдеріне әдістемелік көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Наурыз 2021
385
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
2 - бөлім: Көшпенділер мәдениеті

Мектеп:
Қызылорда облысы
Шиелі аудандық кешкі жалпы
орта білім беретін мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Әшімова
Гүлзира Бейсенбайқызы

Сынып: 7

Қатысқандар:

Сабақтыңтақырыбы
Осы сабақта
қолжеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
Сабақтың мақсаты

Бағалау критерийі

Құндылықтарға
Баулу
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы

2 минут

Қатыспаған
дар: 0

Ер қанаты– ат
7Т/А6Сөйлеу мәдениетін дамыту: Коммуникативтік жағдаятқа
сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді
және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып,
диалогке қатысу, пікірталаста тез
және дұрыс шешім қабылдай білу.
Сөйлеу мәдениетіне сәйкес көркем бейнелеуіш, эмоционалдықэкспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты
тіркестерді еркін қолдануға баулу, диалогке қатыстыра отырып,
пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білуге үйрету.
 Пікірталаста эмоционалдық-экспрессивті сөздерді, мақалмәтелдерді, тұрақты тіркестерді еркін қолдана алады.
 Сөйлеу мәдениетін сақтап, пікірталаста тез және дұрыс
шешім қабылдай алады.
«Мәңгілік ел» идеясы негізінде тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығын қалыптастыру.
Тарих, әдебиет
Атты әскер. Жылқы жануары, оның пайдасы жайлы біледі
Сабақбарысы
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Кім көп табады?» әдісі арқылы берілген сөздерден
фразеологизмдерді табады.
ҚБ.
Қызығушылықты ояту.
Ширату жаттығулар.
«Қара жорға» биі
Біздің ел ертеден-ақ жылқы
баққан ,
Қолға алғаш үйретіп, ноқта

таққан.
Жүйріктерін ішінде таңдап мініп,
Сын сағатта ерлері жауға шапқан.
(Т. Оразхан)
Қазақ үшін жылқы ең қасиетті, ең қадірлі мал.

Ресурстар

«Кім көп
табады?»
әдісі үй
тапсырмасын
сұрау.

Көшпенділерді жылқы малынсыз елестету еш мүмкін
емес. Қазақ жылқы малын төрт түліктің төресі дейді.
Жеті қазынаның бірі - жүйрік ат - деп айта отырып
оқушыларға сұрақтар қоямын.
«Миға шабуыл» әдісі
1. Біз неліктен жылқы ең қасиетті мал деп айттық?
2. Көшпенділерді жылқы малынсыз елестету неге
мүмкін емес.
3. Қазақ неліктен жылқыны төрт түліктің төресі
деді?
4. Ер қанаты – ат дегенді қалай түсінесің?
Оқушыларға жылқы жайында айтып кетемін де, ой
қозғау сұрақтарын қою миға шабуыл жасау арқылы
бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашамыз.
Топтарға біріктіру.
Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әр
қиындыларда Қарақасқа, Байшұбар, Тайбурыл, Құлагер,
деген сөздер болу керек.
Қиындылард
Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді.
ы құрастыру
арқылы
топтың атын
шығады.
(Тұлпарлард
ың атымен)
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану кезеңі.
Тыңдалым алды тапсырмасы.
Топпен жұмыс. «SWOT-талдау» әдісі Жылқының күшті жақтары, әлсіз жақтары,
мүмкіндіктері мен қауіптері туралы айтады.
Дескриптор:
Жылқы малының түрлі қырларын біледі.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады.
Тыңдалымтапсырмасы.Жылқы жануары туралы бейне көрініс көрсетемін.
С.
Пікірталас. «Неге?..Неге?...Неге?» әдісі «Жүйрік аттың тағдыры – қаһарман батырдың
тағдыры және халықтың тағдыры». Неге?
(Батырлар жыры үзінділерінен фразеологизмдер, мақал-мәтелдер, көркемдегіш тәсілдерді
пайдалана отырып пікірталасқа түседі.)
Дескриптор:
Оқушыларға өз көзқарасын білдіреді.
Өз ойын жеткізу дағдыларын дамытуға ықпал
етеді.
ҚБ. Құнды пікірлер мадақталады.
Сергіту сәті.
«Ғажайып қоржын» ойыны.
Қоржынға түрлі заттар салып (мысалы; қамшы, жүген, үзенгі,т.б) заттарды әр топтан
1оқушы алып сипаттайды.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.
Өз топтарының атауы болып тұрған тұлпар мен оның иесі туралы шағын эссе жазу. (90100 сөз)
(Топтар өз эсселерін топта талқылайды және жеңімпазды сынып алдында оқимыз.)

Дескриптор:
Тақырыпты ашады-1балл
Тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдерді орынды қолданады-2балл
Емле заңдылықтарын сақтайды-1балл
ҚБ. Критерий бойынша бағаланды.
Бейне көрініс көріп,топтық жұмыс «SWOT-талдау» әдісі арқылы
жүргізіледі.

Сергіту сәті.

YouTube
Бейне көрініс
Интербелсенді тақтадан
«Ғажайып қоржын» әдісі

Эссе жазу арқылы өз көзқарастарын білдіріп, оқыған ақпараттары
бойынша ой қорытады.
Сабақтың соңы
Кері байланыс. Рефлексия
«Табыс сатысы» әдісінде кәдімгі сатының суреті беріледі.
1-ші баспалдағы Мен......білемін,
2-ші баспалдағы Мен ......түсінемін,
3-ші баспалдағы Мен................жасайаламын.
Үй тапсырмасы
«Сәйкестендіру» әдісі иесінен адасқан тұлпарлардың ретін көрсетіп келу.
«Табыс сатысы» әдісімен кері байланыс жасау
Интербелсенді тақтадан үй тапсырамсы көрсетіледі.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
Бағалау – Сіз оқушылардың Денсаулық және
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз материалды игеру деңгейін
қауіпсіздік
басқаларға қарағанда қабілетті
қалай тексеруді жоспарлап
техникасын
оқушыларға қандай
отырсыз?
сақтау
тапсырмалар бересіз?
Пәнаралық
байланыс
1.Топтық, жұптық жұмыстар
Топқа бөлу, тұлпарлар аты
Тарих, әдебиет
арқылы оқушыларға өзара қолдау, жазылған қиындыларды
пәндері. Оқуды
көмек көрсету арқылы жүзеге
құрастыру арқылы топтың атын жақсарту үшін
асады.
шығару. Интербелсенді тақтадан АКТ
2.Барлық оқушыларға мәтін, бейне берілген дұрыс жауаптарымен
қолданылады,
көрініс бойынша тапсырмалар
өзін – өзі бағалау.
сұрақтар көрсету
беріледі.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
үшін
3.Ер қанаты – ат, жеті қазынанның арқылы бағалау.
интербелсенді
бірі, жылқының жақсы
Құнды пікірлермен мадақтау.
тақта қолданамын.
қырларынан және пайдасы туралы Өзара бағалау.
ақпараттар біліп танысады.
Кері байланыс («Табыс сатысы»
әдісі)

Сабақ бойынша рефлексия
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
Сабақ мақсаттары немесе оқу
пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
мақсаттары шынайы, қолжетімді санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме? Егер оқушылар
оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!