Материалдар / Эргономика ұғымы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Эргономика ұғымы

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: эргономика ұғымымен танысу, жұмыс үстелінің эргономикасын ойластыру және шешу; Көпшілік оқушылар: эргономика міндеттерін білу, компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және болмайтын әрекеттерді ажырату Кейбір оқушылар: апат болған жағдайға алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін түсіну
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2022
285
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Мектеп: №42 Фурқат атындағы жалпы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абдазимов Равшанбек

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Эргономика ұғымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.4.1.1- эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде және тиімді болу үшін)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: эргономика ұғымымен танысу, жұмыс үстелінің эргономикасын ойластыру және шешу;

Көпшілік оқушылар: эргономика міндеттерін білу, компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және болмайтын әрекеттерді ажырату

Кейбір оқушылар: апат болған жағдайға алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін түсіну

Бағалау критерийі

Эргономика ұғымының анықтамасын біледі және жұмыс орындарын ұйымдастырады

Компьютермен жұмыс жасау барысында орындалатын әрекеттерді жасай алады

Практика жүзінде алғашқы медициналық көмек көрсете біледі

Ойлау дағдыларының

деңгей

Білу, түсіну, қолдану, жинақтау

Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаты: эргономика ұғымы мен жұмыс орнының эргономикасын түсінеді

Лексика мен терминология: эргономика,мен жұмыс орнының эргономикасы үғымдарын қолдана алады.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесі не үшін қажет?

Егер оқыс жағдай болса қандай көмек бересіздер?

Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер?

Құндылықтарға баулу




«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы». Компьютермен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, топтық, жұптық, жеке жұмыс орнын ұйымдастыруда жауапкершілікті сезініп, бірі-біріне көмек беру және өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс


Математика: эргономика ұғымының шыққан жылы мен монитор мен көздің арақашықтық мөлшері

Қазақ тілі: эргономика сөзінің қазақша мағынасы

Алдыңғы білім

Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздік ережелері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы





«Ашық микрофон» әдісі


«Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру). Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі. Гүлдің астындағы сөздер: компьютер, монитор, пернетақта, дыбыс ұлғайтқыш, тышқан, сканер, принтер, құлаққап, флешка, қатқыл диск.

1 топ: «Компьютердің негізгі құрылғылары»

2 топ: «Компьютердің қосымша құрылғылары»

«Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Бір оқушы микрофон ұстап, оқушыларға осы сабаққа байланысты сұрақ қояды, оқушылар жауап береді.

  1. Информатика кабинетінде жұмыс жасау үшін ең бірінші нені білу керек?

  2. Кабинет ережесі не үшін керек?

  3. Кабинетте кімнің нұсқауын орындау керек?т.с.с. сұрақтар қойылады.

ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.

Гүлдер











Микрофон

« Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Сабақтың ортасы






































П рактикалық тапсырмалар







Жаңа сабақты түсіндіру үшін интербелсенді тақтадан «Эргономика міндеттері» тақырыбында бейнеролик көрсетемін. «Үштік» әдісі арқылы оқушылар тақтадағы бейнероликті көріп, топта талқылайды: бірінші оқушы айтады, екінші оқушы тыңдайды, үшінші оқушы түртіп алады, төртінші оқушы түсінбесе сұрақ қояды.

Саралау «Қорытынды» тәсілі бойынша барлық оқушыларға бір бейнеролик көрсетілсе де олардың қорытынды ойлары әртүрлі болады.

ҚБ «Жетістік баспалдағы» (өзін-өзі бағалау) әдісі арқылы бағалау.


І тапсырма: (топтық жұмыс).

Кесте бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендір

Күйген жағдайда


Эргономика (гр. ergon – жұмыс + nomos – заң) деген мағынаны береді.

Эргономика дегеніміз

Жиі-жиі көз, мойын, арқа үшін арнайы жаттығулар жасап отыру қажет

Электр тогымен зақымданған жағдайда

1.Ауырғанды басатын, тыныштандыратын дәрі болу керек.

2.Күйген жерге дәрі жағу керек

3.Күйген жерді біраз уақыт суда ұстап, микроп түспейтіндей етіп, орап қою керек

Компьютерде көп отырып шаршаған жағдайда

1.Компьютерде электр тогын токтан ажырату керек.

2.Электр тогын өткізбейтін қолда бар құралдарды пайдаланып, зақымданған адамды ток әсерінен босату керек.

3.Дәрігерді шақырту керек

Дескриптор

-эргономика ұғымын біледі.

-компьютерде зақымданған жағдайда, алғашқы көмек көрсету жағдайларын біледі.

- компьютер алдында көп отырып жұмыс істеген жағдайда қандай жаттығулар жасап отыру керектігін біледі.

ҚБ «Стикерлер арқылы бағалау» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.

ІІ тапсырма: (жұптық жұмыс).

Суреттегі жағдайлардың неге қауіпті және қандай пайдасы бар екендігін анықтап, кестеге жазыңдар.

Жағдай

Түсінік

Жағдай

Түсінік












Дескриптор

- компьютер алдында тамақтанудың салдарларын түсіндіреді;

- компьютер алдында дұрыс отырмау салдарларын түсіндіреді;

- компьютердің электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарларын түсіндіреді;

- компьютерде дұрыс отырып, уақытылы көз жаттығуларын жасау салдарларын түсіндіреді.

ҚБ «Шапалақ» әдісі арқылы жұптар бір-бірін бағалау.


ІІІ тапсырма: (топтық жұмыс).

Алғашқы медициналық көмек көрсетуге байланысты іс-әрекеттерді төмендегі кестеге толтырыңдар.


Электр тогымен зақымданғанда

Күйген кезде

Талып қалганда

1.

2.

3.


1.

2.

3.


1.

2.

3.


Дескриптор

- Электр тогымен зақымдалған кезде алғашқы көмек көрсетуді біледі.

- Күйген кезде алғашқы көмек көрсету жолдарын біледі.

- Талып қалганда жағдайда алғашқы көмек көрсете алады.

ҚБ «Бес саусак» әдісі арқылы бір-бірін бағалау.


Қорытындылау. «Ыстық орындық» әдісі

Сыныптағы кез-келген оқушы «Ыстық орындыққа» отырады. Ең маңыздысы – өз еркімен шығу. Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру қажет. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі. Осылайша барлық оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы жаңа сабақты қорытындылау бойынша сұрақтарға жауап береді.

  1. Эргономика дегеніміз не?

  2. Эргономика сөзі қай тілден алынған және аудармасы?

  3. Компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері?

  4. Оқыс жағдайда орындалатын іс-әрекеттер?

  5. Компьютерде жұмыс жасау уақыты?

  6. Көзге арналған жаттығулар?

ҚБ «Мадақтау арқылы бағалау» әдісі.


Оқулық: , «Арман-ПВ» баспасы, 2018ж.

бейнеролик

h ttps://www.youtube.com/watch?v=cjdbUFFhT78















Бағалау «Жетістік баспалдағы»







Үлестірме қағаздар





























Үлестірме қағаздар


















































578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!