Материалдар / Физика пәнінен 9-класқа өткізілген ашық сабақ "Фотоэффект құбылысы"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Физика пәнінен 9-класқа өткізілген ашық сабақ "Фотоэффект құбылысы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары жас пән мұғалімдеріне көмек құралы ретінде ұсынылды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2021
705
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атом құрылысы.

Атомдық құбылыстар.

Мектеп: №24 ЛМГ

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні: Ахметова С.С.

Сынып: 9

Қатысқандар саны :24

Қатыспағандары:0


Сабақтың тақырыбы:

Фотоэффект құбылысы.Эйнштейн формуласы.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқу жоспарына сілтеме

9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;

9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Фотоэффект кұбылысы туралы білу,

Эйнштейн формуласын түсіну. Фотоэффектінің әртүрлі салаларда қолданылуына мысалдар келтіру.

Көптеген оқушылар істей алады: Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану.

Кейбір оқушылар істей алады: Фотоэффект құбылысының маңыздылығын, кең ауқымдылығын талдау

.

Бағалау критерийлері

  • Фотоэффектіні және оның түрлерін түсінеді.

  • Фотоэффектінің медицинада, өндіріс және техникадақолданылуына мысал келтіре алады

  • Фотоэффект құбылысының маңыздылығын, кең ауқымдылығын талдай алады.

  • Эйнштейн формуласына есептер шығара алады.

Ойлау деңгейлері


Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.

Тілдік мақсаттар


«Фотоэффект», «фотоэлемент», «күн батареясы», «фоторезистор» физикалық терминдерін пайдаланып ауызша түсіндіру.

Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер

  • Электронның жарық әсерінен босап шығуы.............. деп аталады

  • Фотоэффекті құбылысын ......................................ашты

  • Фотоэффект құбылысына негізделеген құрылғы................

  • Күн батареясы...........


Құндылықтарға баулу




Фотоэффект құбылысын зерделей отырып, баламалы энергияға деген қызығушылығын арттыру.«Мәңгілік ел» идеясын қалыптастастыруда өмір бойы білім алуға және «Зайырлы қоғам және жоғары руханият»денсаулық сақтауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Информатика – ғаламтордан материал жинау.

Химия – жарықтың химиялық әсері.

География – дамыған елдердің ғылыми жетістіктеріне сүйену.

Экология – қоршаған ортаға пайдасы.

Биология- адам денсаулығы.

Алдыңғы білім


«Электрон», «жарық»,«сәулелер», «сәулелердің жіктелуі» ұғымын біледі.Энергияның бір түрінен екінші түріне айналуын пайдалана алады.




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

(5 мин)










Өткен тақырыппен байланыстыру

(7 мин)




Жалпы сыныппен жұмыс

«Шаттық шеңбері» әдісі бойынша сабақты бастаймын

Мұғалім және оқушылар бір-біріне күніне сәттілік тілейді.

«Өз орныңды тап» әдісі

Оқушыларды I ,II ,III, IV рим сандары бойынша топқа бөлу,дарынды оқушыларды мұғалім көмегімен топтарға тең бөліп топ басшыларын сайлау.



Ширату жаттығуы

Өткен сабақты қандай деңгейде меңгергендігін білу мақсатында «Сұрақ бізден, жауап сізден» әдісін қолданып, әр топ бір-біріне жабық және ашық сұрақтар қояды.

Мысалы:

  • Күн сәуле шығарады ма?

  • Сәуле энергия бередіме?

  • Күннен жылу тарайды ма?

  • Сәуле әсерінен құбылыс пайда боладыма?

  • Денелер сәулелерді қалай шығарады?

  • Планк гипотезасы қалай оқылады?

  • Шығатын сәуле дене энергиясын өзгерте алады ма?

  • Жылулық сәулелену қандай энергияның есебінен орын алады?



Бағалау: Сұраққа толық жауап берсе - жарайсың!

Сұраққа жартылай жауап берсе – жақсы

Мұғалімнің,оқушылардың көмегін қажет етсе– қайтала деген ауызша бағалау жүргізіледі.























Сабақтың ортасы

(3 мин)





































(6 мин)







































(3мин)










































(11 мин)


Интерпритациялық әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтап алу.

Символдық және фактологиялық ақпарат ұсынылады







Жарықтың кванттардан тұратындығының тамаша дәлелі Г.Герц ашқан және А.Г.Столетовтың тәжірибемен көрсеткен фотоэффекті құбылысының ашылуы болды.Жарықтың әсерінен заттардан электрондардың ыршып шығуы фотоэффекті деп аталады.Фотоэффект теориясын дамытқан эйнштейн болды.Ол жарықтың үздікті екендігінің және жеке порциямен жұтылатындығының дәлелдемесін жасады.







Бағалау:Ұтымды жауап берген топтар жылы сөздер арқалы бағаланады.





1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша

Фотоэффект құбылысы туралы дайындалған слайд оқушылар назарына ұсынылады. Берілген слайдтардан фотоэффект құбылысын және түрлерін жазбаша және ауыша айтып,жазбаша дәптерге түсіреді..







1.Пластина қандай металдан жасалған ?

2.Пластинаға қандай жарық түседі? 3.Пластинаны теріс зарядтасақ нені байқаймыз?

4.Пластинаны оң зарядтасақ не өзгереді?

5.Фотоэффект болу үшін қандай заряд ұшып шықты?

6.Ішкі және сыртқы фотоэффектілерді ажырата білу.



2-тапсырма «Сәйкестендір» әдісі. бойынша фотоэффектінің медицинада, өндіріс және техникада қолданылуына мысал келтіре алады.

(Ұсынылған ресурстардың көмегімен топтасып кестені толтыру.)



Picture 2 Shape1



Фотоэффект құбылысына негізделген құралдар.

Қолданылуы

1Shape2 .калькулятор



2 ......................



3. .....................



4.......................



5......................



6......................

Зауытта



Мектепте



Медицинада



Ғарышта



Техникада



Ғылымда



Дескриптор

1.Фотоэффект құбылысын медицинада,өндірісте, техникада қолданылуының мысалдарын сәйкестендіре алады.





3-тапсырма "Джигсо-әдісі "арқылы есеп шығару

Катодқа сәуле түсірілгенде 500км\сек жылдамдықпен электрон ұшып шығады.Электрондарды шығару жұмысы 3*10-19

Дж болса, бөлшек энергисы қаншаға тең болғаны?











Дескриптор

1.ХБЖ-ға келтіре алады



2.Формуланы біледі.


3.Формуланы пайдаланыа есептей алады.


4-тапсырма PISA

10 – тапсырма. МР3 плеер

3 – сұрақ. МР3 плеер



MP3 бұйымдардың толық сомасына 37,5%-қ пайда да кіреді. Заттың аталмыш пайдасыз бағасы көтерме баға деп аталады. Пайда көтерме баға пайызы ретінде есептеледі. Төмендегі формулалар көтерме баға w мен өткізу бағасының s арасындағы дұрыс ара-қатынасты көрсетеді ме? Әр формула үшін “Иә” немесе “Жоқ” деп қоршаңыз.

Формула


Формула дұрыс па?

s = w + 0.375

Иә / жоқ

w = s – 0.375s

Иә / жоқ

s = 1.375w

Иә / жоқ

w = 0.625s

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!