Материалдар / Фотоэффект құбылысы. Фотоэффект үшін Эйнштейн теңдеуі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Фотоэффект құбылысы. Фотоэффект үшін Эйнштейн теңдеуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Фотоэффект құбылысы туралы сабақ жоспары. Сабақ жспары - нақты, қажетті әдіс-тәсілдермен толық қамтылған. 9, 11 сыныптарға сабақ беретін мұғалімдерге өте қажет.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қараша 2020
1814
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақтың жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

ҮІІ тарау. Атомның құрылысы.

Атомдық құбылыстар


Мектеп: «Күйкен орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Назарова С

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Фотоэффект құбылысы. Фотоэффект үшін Эйнштейн теңдеуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;

9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Планк формуласының мaғынасын біледі және фотоэффект құбылысын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: Фотоэффект құбылысын сипаттайды, өмірде қолданылуына мысалдар келтіреді, фотоэффектінің қызыл шекарасына арналған есептерді шығарады

Кейбір оқушылар: Эйнштейн формуласын түрлендіреді , есептер шығаруда қолдана алады

Бағалау критерийі

  1. Фотоэффект құбылысын сипаттайды

  2. Эйнштейн теңдеуін түрлендіреді

  3. Фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдана алады

Тілдік мақсаттар


Негізгі сөздер мен терминдер:

Фотоэлемент, фоторезистор, Күн батареясы, қызыл шекара

Құндылықтарға баулу










Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуге баулу

(оқушылардың Қазақстандағы Күн энергетикасының дамуын зерттеуге ықпал ету)

Пәнаралық байланыс

Математика (бөлшек амалдардан белгісіз шаманы табу)

Химия (поликристалды кремний)

Биология (медицина, оптикалық құрал)

Алдыңғы білім


Жарық табиғаты туралы түсінік қалыптасқан, Планк формуласын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

/7 мин/

  1. Ұйымдастыру кезеңі: /3 мин/

Өткен тақырыпты еске түсіру:







Слайд



https://www.youtube.com/watch?v=RmUH4-mqpoQ








Жұмыс түрі: ұжымдық



Белсенді әдіс: «Ашық сұрақ және жабық сұрақтар»



- Квант дегеніміз не?

- Планк қандай гипотеза ұсынған?

- Планк тұрақтысы неге тең?

- Фотон дегеніміз не?

- Көше шамдарының қараңғы түссе жанып, жарықта сөнуін қалай түсіндіре аласыңдар?



(АКТ пайдалана отырып, оқушылардың назарын шоғырландыру үшін видеоролик көрсету )

Видеоролик: фотоэлемент (пікіралмасу) /4 мин/

Кері байланыс: «Шапалақ» әдісі




Сабақтың ортасы

/25 мин/

Оқушыларды ғалымдардың суреті арқылы топқа бөлу:





Ғалымдар фотосы













Интерактивті тақта































Үлестірме қағаздар








































































1-топ: Герц 2-топ: Столетов 3-топ: Эйнштейн









  1. Жаңа сабақ түсіндіру



Оқу дағдыларының деңгейлері: Білу және түсіну

Белсенді әдіс: «Борт журналы»

Жұмыс түрі: топтасу

(Мұғалім топтарға әртүрлі көлемде мәтін таратады, оқушылар берілген мәтін бойынша жұмыс жасайды, дәптерге түртіп алады, топта жаңа сабақты

түсінеді, айтады)

Бағалау критерийі: фотоэффект құбылысын сипатта



1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс

/12 мин/




Дескриптор:

1-топ: Фотоэффект құбылысын, оның қолданылуын түсіндіреді

2-топ: Фотоэффект тәжірибесін, қызыл шекара ұғымын анықтайды

3-топ: Эйнштейн теориясын түсініп, теңдеуін сипаттайды



1-топ: Фото – грек сөзінен аударғанда - жарық, эффект - латын сөзінен аударғанда - әсер деген мағынаны білдіреді.

Фотоэффект деп - түскен жарықтың әсерінен металдардан электрондардың ыршып шығу құбылысын айтады.

Фотоэлемент – жарық энергиясын электр тогы энергиясына түрлендіретін құрал.

Фотоэффект теориясының шығу кезеңі:

Жарық табиғаты жөніндегі 1887 жылы неміс ғалымы Генрих Герцтің кванттық құбылысы;

Қолданылуы:

Күн батареяларында, көше шамдарының жануы (фоторезистор арқылы) , метрополитен турникеттерінің жұмысы, кино сласында динамиктегі дыбыстың шығуы (жарық фотоэлементке түседі), медицинада рентген сәулесінің интенсивтілігін азайтады, адам денсаулығына зиянсыз етіп, бірақ кескіннің жарықтылығын арттырады (электронды оптикалық түрлендіргіш – фотоэффект құбылысына негізделген)






2-топ:

1888-1890 жылдары орыстың көрнекті ғалымы А.Г.Столетов тәжірибе жүзінде зерттейді.

Фотоэффектінің қызыл шекарасы – фотоэффект құбылысының байқалу шегі.




3-топ: 1905 жылғы ағылшын ғалымы А.Эйнштейннің теориясы;

Эйнштейннің пікірінше 1электрон – 1 фотонның әсерінен бөлініп шығады. Бөлініп шыққан электрон белгілі бір жұмыс жасайды. Бұл – шығу жұмысы деп аталады.

Шығу жұмысы – жарықтың әсерінен электронның босап шығуы.

Барлық жұтылған фотон энергиясы hν - электронның шығу жұмысы Аш мен оның қозғалысы, яғни Ек кинетикалық энергиясына айналады




Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі



Оқу дағдыларының деңгейлері: Талдау

Белсенді әдіс: «Көршіңізге айтыңыз»

Жұмыс түрі: жұптық

Бағалау критерийі: Эйнштейн теңдеуін түрлендір



2 - тапсырма:

Белгісіз шаманы тап

/5 мин/


Дескриптор:

- Планк формуласындағы белгісіз шаманы табады

- Жұмысты табуда математикалық амалды тиімді пайдаланады

- барлық шаманы тауып, формуланы дұрыс түрлендіреді




Shape2 Shape1

Shape5 Shape3 Shape4 m

-

(Мұғалім сыныпқа ортақ Эйнштейн теңдеуін береді оқушылар жұппен ойлана отырып, формуланы түрлендіреді)














Кері байланыс: «Смайликтер» әдісі


Оқу дағдыларының деңгейлері: Қолдану

Белсенді әдіс: жеке жұмыс

(Мұғалім оқулықтағы есепке бағыт береді, оқушылар өз қарқынына сәйкес есепті шығарады,жылдам, дұрыс орындаған оқушыға қосымша есеп беріледі )

Бағалау критерийі: Фотоэффект үшін Эйнштейн формуласына есеп шығару














О қулықпен жұмыс


3 - тапсырма:

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!