Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы: Сынып: 6 | Мұғалімнің аты-жөні: Мектебі: |
Сабақтың тақырыбы: | Халық географиясы |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары «оқу бағдарламасына сәйкес» | 6.2.7.2 Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру. |
Сабақтың мақсаты | Барлығы:Халық тығыздығын анықтайды, кескін картамен жұмыс жасайды | Басым бөлігі:Халықтың белгілі бір аумақта қоныстану деңгейін және аумақ өлшемін анықтай алады және мәліметтерді графикалық сызбаға түсіреді | Кейбірі:Дүниежүзі халқының тығыздығы картасын дүниежүзінің физикалық картасымен салыстыра отырып, басты ерекшеліктерін түсіндіре алады |
Бағалау критерийі | Халық тығыздығын және аумақ өлшемін анықтайды.Халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға береді және сипаттайды.Халық тығыздығының орналасуына әсер ететін факторларды анықтайды.Дүниежүзі халықының тығыздығы картасын дүниежүзінің физикалық картасымен салыстыра отырып, кескін картаға түсіреді. |
Тілдік мақсат | Оқылым-айтылым: Мәтінді оқи отырып халық тығыздығына әсер ететін факторларды зерделеп, айтып шығады.Тыңдалым-жазылым: Ойларын ортаға салады, бір-бірінің пікірін тыңдайды. Халық тығыздығын картадан кескін картаға түсіреді.Пән бойынша сөздер мен терминдер: Демография, қоныстану тығыздығы, демографиялық саясат. |
Құндылыққа баулу | Өзін-өзіне және айналадығы адамдарға құрмет: Оқушы топтық жұмыста – ұйымшылдыққа, жауапкершілікпен қарау және топтағыларға қолдау көрсету. Тапсырмаларды нақты және өз уақытында орындауға тырысады. Алған білімдерін өмірде пайдалануға үйренеді.Ұлттық құндылықтар: Өзге ұлттардың мәдениетін құрметтеу, оқушылардың бойында патриоттық сезімі, ұлттық сана – сезімі, ұлттық рухты болуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Математика – қоныстану тығыздығын есептейді. |
Алдыңғы білім | Дүниежүзіндегі нәсілдердің таралу аймақтарын біледі. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған сабақ түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу. Ынтымақтастық атмосферасын құру:Оқушылар хормен Қазақстанның жарқын болашағы біздің қолымызда. Бүгінгі күн барлықтарымызға сәтті болсынАлға, Алға Қазақстан сөзін айтады.Топтастыру: Суреттегі нәсілдер арқылы топтастыру
1 – топ «Моңғолоидтық»2-топ «Экваторлық»3-топ «Еуропалық»(Әр топ өз топ атауының мағынасы туралы айтып өтеді. )
Үй тапсырмасын «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұраймын.Халықтар географиясы нені зерттейді?Халықтар географиясы басқа қандай ғылым салаларымен тығыз байланысты?Атластағы халықтың орналасу тығыздығы картасынан халық тығыздығы орналасқан аймақтарды көрсетіңіз.Демография қандай ғылым? |
|
Сабақтың ортасы 25 минут | 1-тапсырма:«Еркін талқылау» әдісі бойынша оқулықта берілген мәтінмен танысып, топта өз ойын талқылау.Халықтың тығыздығы және орналасуына әсер ететін факторларды анықтайды.Көп жауап берген оқушыларды смайликтермен бағаланады.
2-тапсырма:
«Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықта берілген сандық мәліметтерді талдайдығы, нәтижесін графикалық сызбаға түсіреді
Өзара топтық бағалау: «Бас бармақтар» арқылы топтар жұмыстарын өзара бағалайды. |
- |
| 3-тапсырма«Қарлы кесек» әдісі бойынша Қазақстан аумағының кеңдігімен және халық санының аздығымен дүниежүзінің халқының тығыздығын байланыстыру және халқы тығыз орналасқан мемлекеттермен салыстыру
|
|
Сабақтың соңы 5 минут
Бағалау |
"Рефлексия"Бүгінгі сабақты қалай түсінгенін «Желкенді кеме» әдісі бойынша бағалаймын
Бағалау.Топтық өзара бағалау1Басбармақ2Екі жұлдыз, бір тілек3 Бағдаршам Үйге тапсырма: Халық тығыздығының көрсеткішіне баға беру |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауАқпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
Жоғары деңгейлі оқушылар үшін балама тапсырмалар .1) Есте сақтауы өте қиын, тез ұмытатын, зейіні шоғырланбаған оқушыларға"Еркін талқылау» әдісінде "Қазақстандағы халық тығыз қоныстанған аймақтарды табады, картадан көрсете алады. 2) Топта белсене араласып, өз қабілетіне қарай берілген жұмыстарды орындай алатын қабілетті орта оқушыларға"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі кезінде мынадай тапсырмалар сандық мәліметтерді талдайды,нәтижесін графикалық сызбаға түсіреді. 3) Интелектуалдық қабілеттілігі, кретивтілігі, әлеуметтік компоненттілігі,психомоторлық қабілеттілігі жоғары оқушыларға "Қарлы кесек» әдісі кезінде мынадай тапсырмалар беріледі. карталарды және қосымша деректерді пайдаланып дүниежүзіндегі халық тығыз қоныстанған аймақтарды тауып және Қазақстанмен салыстырады.
| Критерий бойынша бағалау оқушылардың алдын- ала белгіленген критерийлер мен дискрипторлармен бағаланады. Критерий бағалаудың тиімділігі оқушының құзырттілігін (бір нәрсені жасай алу қабілеті) қалыптастыру үшін қолданылады. 1 Бас бармақтар арқылы бағалау барысында Барлығын түсіндім- Дүниежүзіндегі және Қазақстандағы халық тығыз қоныстанған аймақтарды тауып, салыстыра алады, кескін картаға түсіре алады.Енді түсініп келемін- Халық тығыздығының орналасуын орта деңгейде орындай алады. Түсінбедім- Мәтін бойынша толық мәлімет ала алмаған жағдайда. 2"Екі жұлдыз, бір тілек"Жұлдыз- Тақырыпта мәлімет толық қамтылса Тілек-тапсырмада толықтырулар қажет жағдайда беріледі.
3"Бағдаршам"
Қызыл түс- өте жоғары деңгейде орындалған жағдайда
Жасыл түс- Толық қамтылмаған жағдайда
Сары түсі - Ешқандай мәлімет айта алмаған жағдайда қойылады
|
Оқушыларға жағымды орта әзірлеу, сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру,техникалық қауіпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау. АКТ тиімділігін қолдануға жағдай жасау.техника қауіпсіздігін ескеру.
|
Сабақ бойынша рефлексияСабақтың мақсаттары, немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма ? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|
|