Мектеп: Жалпы білім беретін Новобогат орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты - жөні: Салауатова Әсел Салауатқызы |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясатыЗерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының «қайта жаңғыруы» деп атайды? |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | 6.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау; |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:Хақназар ханның қазақ хандығының дамуындағы рөлін анықтайды; |
| Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Хақназар ханның сыртқы саясаттағы ұстанған бағыттарын сипаттайды;Хақназар хан тұсындағы қазақ хандығының шегарасын белгілейді; |
Ойлау дағдылары | Білу, Түсіну, Қолдану. |
Бағалау критерийлері | Хақназар ханның сыртқы саясаттағы рөлін анықтайды;Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы саясатына баға береді;Хақназар хан тұсындағы қазақ хандығының шегарасын белгілейді; |
Тілдік құзіреттілік | Оқылым: Мәтінді оқи отырып, оқушыда тақырып туралы түсінік қалыптасады. Тыңдалым: Хақназар хан туралы бейне материал көру арқылы жан-жақты мәлімет алады.Айтылым: Хақназар ханның сыртқы саясатына талдау жасайды. Жазылым: Хақназар хан тұсындағы қазақ хандығының шегарасын кескін картаға белгілейді. Лексика мен терминологияОрда, хан, сұлтан, тайпа, топ, ру, шегара. |
Құндылықтарға баулу | Мәліметтерді таныстырып, ұлттық танымы мол ұрпақ қалыптастыру. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, география, тарих. |
Алдыңғы білім | Қазақ хандарының елдің дамуына қосқан үлесін біледі. |
Сабақтың барысы |
Жоспарланғануақыт | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут
| Ұйымдастыру кезеңі Топтарға бөлу. Тақырыпқа байланысты тұлғалардың суреттерін оқушылар саны бойынша араластырып, таратып беріледі. Оқушылар тұлғалардың кім екенін айтып, осы сурет бойынша 2 топқа бөлінеді. 1 – топ Қасым хан2 – топ Хақназар хан | Тақырыпқа байланысты суреттер
|
Ортасы 10 минут | Білу және түсіну 10 минутТоптарға тапсырма: (Мәтін бөліктерін тарату)Бейнематериал көрсету. «Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісіБерілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін топтан өз еркімен бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін ұсынады. Көшбасшының қалауынша мәтінмен жұмыс жүргізу. ҚБ: Топтардың бірін - бірі бағалауы. | Таратпа ресурстар
|
Аяқталуы 20 минут | Қолдану Топқа арналған тапсырма 1 – тапсырма: Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы саясатына баға беру.«Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі бойынша жұмыс жүреді.Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан)Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).2 - тапсырма: Кескін картамен жұмыс.Жұптасып отырып берілген кескін картаға Хақназар хан тұсындағы қазақ хандығының шегарасын белгілейді. ДескрипторХақназар хан тұсындағы батыстағы шекараны көрсетеді;Хақназар хан тұсындағы шығыстағы шекараны көрсетеді;Хақназар хан тұсындағы солтүстіктегі шекараны көрсетеді;Хақназар хан тұсындағы оңтүстіктегі шекараны көрсетеді;Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы саясатына баға береді.ҚБ: Мұғалім дескриптор арқылы бағалайды.
|
Кескін картаСмайликтер |
Кері байланыс5 минут |
«Менің көңіл-күйім баспалдағы»Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып(немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынғанбаспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар«Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес»,«Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
|
Стикерлер
|