Материалдар / ІІ топ металдары және олардың қосылыстары №8 зертханалық тәжірибе «Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ІІ топ металдары және олардың қосылыстары №8 зертханалық тәжірибе «Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі»

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге дайын қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Наурыз 2020
3527
6 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ашық сабақ

Тақырыбы: ІІ топ металдары және олардың қосылыстары №8 зертханалық тәжірибе «Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі»





12 Желтоқсан



«№ 220 орта мектебі» КММ

9 «в» сынып

Нурталап Канатов




Оқу ісінің меңгерушісі: А. Абдижалелов


Сабақ:

Мектеп: «№220 негізгі мектебі» КММ

Күні: 12/12/19

Мұғалімнің аты-жөні: Канатов Нурталап

Сынып: 9 в

Қатысқандар саны: 27

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

ІІ топ металдары және олардың қосылыстары №8 зертханалық тәжірибе «Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі»

Сабақ негізделген оқу мақсаты

9.2.1.3. І және ІІ топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру

9.2.1.4. Кальций мен оның қосылыстарының негіздік қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

а)І және ІІ топ металдарын біледі.

ә) І және ІІ топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстырады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазады.

Кейбір оқушылар істей алады:

Кальцийдің қосылыстарын қолдану аясына схема құрастыра алады.

Бағалау критерийлері

1. І және ІІ топ металдарының химиялық қасиетін ажыратады

2. Кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттері мен қолданылуын анықтайды

Пәнаралық байланыс

Биология (Адам ағзасындағы макро және микро элементтер).

Құндылықтармен байланыс

1. Оқушыларды топтық жұмыс жасау барысында реакция теңдеулерін құрастыруда ынтымақтықпен, шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу.

2. Оқушылар жұптық жұмыс аясында кальцийдің оксиді мен гидроксидінің қасиеттерін ынтымақтастықта, бір-біріне құрмет көрсете отырып сипаттауды үйренеді.


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Кальций және оның қосылыстарының формулаларын айтады.

Кальций қосылыстарының қолданылу аясын сипаттай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Әктас, әк суы, мәрмәр, гипс, ғаныш, кальций.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Неліктен кальций табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі?

Кальций оксидінің сумен реакциясы неліктен әкті сөндіру деп аталады?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен кальций металы ІІ топ элементіне жататынын айта аласыз ба?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Кальций элементінің физикалық және химиялық қасиеттеріне мән беру.

Кальций қосылыстары қайда қолданылады?

Кальций элементі химиялық реакцияларда ... қасиет көрсетеді.

Алдыңғы білім

ІІ топ элементтерінің периодтық жүйедегі орнын, химиялық таңбасын, кальцийдің адам организмінде кездесетінін, кальцийдің метал екенін біледі.










Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы


5 минут











1 мин




3 мин








1 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару).


II. Үй тапсырмасын сұрау («Келісемін, келіспеймін» әдісі).

1. І топты сілтілік металдар тобы деп атайды.

2. Натрий металын керосинде сақтайды.

3. Алюминий қанатты металл.

4. ІІІ топ элементтерінің R(OH)2 типті гидроксид сәйкес келеді.

5. Алюминий амфотерлі элементке жатпайды.

Қ.Б. Оқушыларды мадақтау арқылы бағалау.


III. Тақырыпты ашу (асық көрсетіледі).

- Балалар, біздің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар?

- Қандай химиялық элементке?

Оқушыларға жаңа тақырып, оқу мақсаты таныстырылады.

Бағалау критерийлері ұсынылады.













Қағаз қиындылары


Ортасы


31 минут

14

мин
































10 мин



7 мин

IV. Ұжымдық жұмыс («Ақпараттар алаңы» әдісі арқылы жүзеге асырылады)


1. Оқушыларға таныстырылым арқылы ақпарат алмасады

2. Сұрақтар бойынша:

Неліктен кальций табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі?

Кальций неліктен химиялық реакцияларда тотықсыздандырғыш қасиет көрсетеді?

3. Химиялық қасиеті: жай және күрделі заттармен.



Жұптық жұмыс «Қызықты тәжірибе»

Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі

Тәжірибе

Не білдім?

Реакция теңдеуі

1-жұп. Кальцийдің тұз қышқылымен

реакциясы



2-жұп. Кальций оксидінің сумен әрекеттесуі



3-жұп Карбидтің сумен әрекеттесуі.



4 – жұп Кальций корбанытынң күкірт қышқылымен әрекеттесуі




Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (Қосымша №1)

ҚБ: Дескриптор арқылы оқушының жұмысына жазбаша кері байланыс беріледі.


Семантикалық карта



Алынуы

Физ.қасиеті

Хим.қасиеті

Қолданылуы

2Са+О2 → СаО






Кальций ақ түсті жеңіл метал





Са+2Н2О → Са(ОН)2+H2





Ғаныш (гипс)





СаCl2 балқымасының электролизі
























Үлестірме материалдары
















Реактивтер,

зертхана

құралдары, нұсқау парағы



Смайлик, стикер

Дескриптор

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!