зақ мерзімді жоспар
бөлімі: Ежелгі Үндістан: Буддизмнің
гүлдену мен индуизмнің
триумфі
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тулжанова
А.
Күні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар
саны
|
Қатыспаған оқушылар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Император Ашока буддизмді
қабылдаса да, неліктен индуизм басым болып қала
берді
|
Сабақ
негізделген
оқу
мақсаттары:
|
5.1.2.3. қоғамның
әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын
қолдану;
5.2.1.3. ежелгі қоғамның
дамуына діндердің ықпалын
сипаттау
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін: ежелгі үндістанда касталық
жүйенің құрылымын біледі, индуизм мен буддизмнің айырмашылықтарын
түсіндіре алады.
Басым бөлігі
үшін: « буддизммен индуизмнің
ерекшеліктерін салыстыра отырып, Сиддһардһаның ілімінің,әлемдік дін
деңгейіне көтерілу себебін
талдайды
Кейбіреулері
үшін: будда дінінің ежелгі үнді
қоғамының дамуына тигізген ықпалына баға
береді.
|
Бағалау
критерийі
|
Касталық жүйе ұғымын
түсіндіреді.Индуизм мен буддизмнің айырмашылығын салыстыра алады.
Венн диаграммасы арқылы индуизммен буддизм діндерінің
ерекшеліктерін, ұқсастықтарын
дәлеледейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты
терминология: касталық жүйе, брахмандар, вайши, кшатрий, шудра,
индуизм, буддизм,Сиддхарһа,
нирвана
Оқылым дағдысы:
оқушы мәтінмен жұмыс жасайды
Айтылым дағдысы:
оқып айтады.
Жазылым дағдысы: терминдерді
дәптерге жазады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,
бейбітшілік келісім,тарихтың мәдениет, пен тілдің
біртұтастығы
|
Пәнаралық
байл/с
|
География,
дінтану
|
Алдыңғы
бөлім
|
Ежелгі Үндістан туралы
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Уақыт
қою
-
мин
|
1.Ұйымдастыру
А)топқа
бөлу
1-
топ-Сурия
2-топ-
Веруна
3-топ-
Агни
2.Бағалау бетшелерін
тарату.
Сұрақ қою арқылы
жаңа сабақтың тақырыбын ашты
-Осы құдай аттары
қай елде кездеседі?
-Үндістанда қандай
діндер бар?
-Ал, бүгінгі тақырыбымыз не
туралы деп ойлайсыңдар?
|
Сурет арқылы(Күн, Аспан,
От)
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
Топтық
жұмыс:
1-тапсырма
мәтінмен жұмыс 15мин
1топ.
Индуизм
2.буддизм
3. әлеуметтік
каста
Бір сөйлеммен
түйіндеу. (әдіс)
Қ.Б. «Ақылды
смайлик»
Дескрипторлар
|
+
|
-
|
Тақырыптың
мазмұны
|
|
|
Сұрақтың дұрыс
қойылуы
|
|
|
Түйін сөйлемнің
нақтылығы
|
|
|
2 тапсырма жұптық
жұмыс. Венн диаграммасы
бойынша индуиизм мен
буддизмнің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстыру. 5
минут
Буддизм
Индуизм
Дескрипторлар
|
+
|
-
|
Пайда болған
уақыты
|
|
|
Ерекшелігі
|
|
|
Таралу
аймағы
|
|
|
1-2 ұқсастығын табу
. Әр дескрептор бойынша 1
балл
Кесте толтыру
жеке жұмыс 5 мин
|
1
|
2
|
3
|
4
|
Әлеуметтік
топтар
|
|
|
|
|
Міндеттері
|
|
|
|
|
жаратылысы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қ.Б. бірін бірі
бағалайды.
|
Оқулық,дәптер,
смайликтер
Бір сөйлеммен
түйіндеу. (әдіс)
Оқушылар тақырып
бойынша
Білімдерін
түйіндейтін бір сөйлем
жазады.
(кім,не,қашан,неліктен,қалай, қай жерде
т.б)
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
«Блум түймедағы
»әдісі
А. Индуизм діні
қашан және қайда пайда
болы?
В. Брахман
құдайдың жамбасынан жаратылғандар
кімдер?
С. Император
Ашока буддизм дінін қабылдаса да, неліктен индуизм діні басым
болды?
Деңгей
|
Дескриптор
|
+
|
-
|
А
|
Блум түймедағы бойынша
қарапайым және нақты сұрақтар құрастыра
алады
|
|
|
В
|
Мәтін бойынша шығармашылық
сұрақтар құрастыра алады.
|
|
|
С
|
Мәтін бойынша дәлелдер келтіре
алады
|
|
|
|
Оқулық,
смайликтер.
І -тапсырма: «Блум
түймедағы» әдісін пайдалану:
1) Қарапайым
сұрақ:
2) Анықтайтын
сұрақ:
3) Бағалау
сұрағы:
4) Шығармашылық
сұрақ:
5) Кіріктірілген
сұрақ:
6) Практикалық
сұрақ:
|
Бағалау
|
Топ басшылары
бағалау парақшасын
тапсырады.
|
|
Кері
байланыс
|
«Бес саусақ» әдісі
бойынша бағалау
|
А4 қағазы,
маркерлер
«Бес саусақ» тәсілі
Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін
сабақта ең құнды мәселе қандай
болды.?
Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта
қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза
жасадым?
Ортан терек-ойлану. Мен бүгін
қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған
ұнады ма? Неліктен?
Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен
сабақта өзімді қалайша сезіндім?
|
Саралау
Оқушыларға қарым-қатынас
дағдыларының қалыптасуына мүмкіндік беру үшін топтық,
жұптық тапсырмалар беру.
Деректерді өзі табу үшін оқулықпен жұмыс
жүргізуде
|
Бағалау
Бағалау критерийлері бар бағалау парақшаларын
шығару.
Дескрипторлары арқылы
бағаланады.
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Қорытынды
бағалау
|
|