|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Жерде тіршіктің пайда болуы туралы көзқарастарды сипаттайды -Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерінің маңызын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Құндылық:заң мен тәртіп :Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Жаңашылдық – заман талабы» |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сыныпты суреттер арқылы бойынша топтарға бөлу. Өткенді қайталауға арналған сұрақтар: |
Оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді. Өткенді қайталауға арналған сұрақтар: -Гомологиялық және аналогиялық мүшелердің айырмашылығы қандай? -Редументтік мүшелер дегеніміз не? -Атавизмге мысал келтіріңіз? -Биогеогрфия дегеніміз не? -Биохимиялық дәлелдемеге мысал келтіріңіз? |
Бағалау парақшасына жауап берген оқушыларға қанатша таңбасы қойылады. |
Слайд-1,2 |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин
|
«Ой қозғау» мұғaлім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін оқушылаpға сыни тұрғысынан ойлауға бағытталған тақтада сурет көрсетіп, жетелеуші сұрақтар қоюды. -Тіршілік дегеніміз не? - Жер бетінде тіршілк қашан пайда болды? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазылады. 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпқа байланысты жаңа термин сөздер болады. 3-қадам Жазылған термин сөздерге анықтама беру.
Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі. Әр топ өздеріне берілген (түрлендірілген) тапсырмады орындап, жауабын ортада айтады.
ЕҚБ-Көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар (Қағаз бeтінде бaғдаpланудағы, жаңа жолдaн жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтар) тапсыpмaны ауызша талдап береді Жеке жұмыс. Тест тапсырмасы. 1.Тіршілік өздігінен, өлі денелерден пайда болды деген теорияны қолдаған ғалымды анықта.
2. Опариннің ұсынған теориясы мен тұжырымдарын анықта. Дұрыс жауап саны: 2
3.Алғашқы мұхитта ақуызды заттардың абиогенді синтезделуіне қатысты тұжырымдарды анықта. Дұрыс жауап саны: 2
4.Кезеңдерді сипаттамасы бойынша сәйкестендір. Сәйкестендіру саны: 3
|
Оқушылар сабақ мақсаты мен тақырыбын ашу мақсатында суреттерді пайдалана отырып, мұғалімнің жетектеуші сұрақтарына жауап береді. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс.
2-тапсырма Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі 1-топ: Жерде тіршіліктің пайда болу туралы көзқарастар мен теорияларды сипаттаңыз.
2-топ: Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін анықтаңыз Оқушылар тапсырма дескрипторына сәйкес жұмысты орындайды. Оқушылар тапсырманы ауызша орындап, ортада талдайды. |
Тапсырма дескрипторы:
Жалпы балл-2 ҚБ: бірін-бірі бағалау (жауаптар тыңдалып, сол арқылы оқушылар бірін-бірі тексереді) Тапсырма дескрипторы: -Жерде тіршіктің пайда болуы туралы көзқарастарды біледі -Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін ажырата алады. Жалпы балл -2 ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Тапсырма дескрипторы: - Жердегі тірішілктің пайда болу кезеңдерін біледі -Кезеңдердегі табиғаттағы өзгерістерді ажырата алады. Жалпы балл -6 |
Биология 10-сынып ЖМБ Алматы, Мектеп 2019ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: & 26,27 қайталап оқу. |
Стикерлерге бүгінгі сабақта:
деген сұрақтарға жауап жазып, ақ параққа жабыстырады. |
|
Слайд-13 Стикерлер А4 парақ |
||
Қосымша-1
1-топ: Жерде тіршіліктің пайда болу туралы көзқарастар мен теорияларды сипаттаңыз.
|
№ |
Тіршіліктің пайда болуы туралы көзқарастар |
Ұсынған ғалымдар |
Тоериясы (бар болса) |
|
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
2-топ: Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін анықтаңыз
|
№ |
Тіршіліктің қалаптасу кезеңдері |
Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін сипаттаңыз |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері 10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері 10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Жерде тіршіктің пайда болуы туралы көзқарастарды сипаттайды -Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерінің маңызын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Құндылық:заң мен тәртіп :Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Жаңашылдық – заман талабы» |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сыныпты суреттер арқылы бойынша топтарға бөлу. Өткенді қайталауға арналған сұрақтар: |
Оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді. Өткенді қайталауға арналған сұрақтар: -Гомологиялық және аналогиялық мүшелердің айырмашылығы қандай? -Редументтік мүшелер дегеніміз не? -Атавизмге мысал келтіріңіз? -Биогеогрфия дегеніміз не? -Биохимиялық дәлелдемеге мысал келтіріңіз? |
Бағалау парақшасына жауап берген оқушыларға қанатша таңбасы қойылады. |
Слайд-1,2 |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин
|
«Ой қозғау» мұғaлім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін оқушылаpға сыни тұрғысынан ойлауға бағытталған тақтада сурет көрсетіп, жетелеуші сұрақтар қоюды. -Тіршілік дегеніміз не? - Жер бетінде тіршілк қашан пайда болды? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазылады. 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпқа байланысты жаңа термин сөздер болады. 3-қадам Жазылған термин сөздерге анықтама беру.
Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі. Әр топ өздеріне берілген (түрлендірілген) тапсырмады орындап, жауабын ортада айтады.
ЕҚБ-Көру-кеңістіктік ақпаратты қайта өңдеудегі қиындықтар (Қағаз бeтінде бaғдаpланудағы, жаңа жолдaн жазу, жазу барысында жазу тәртібін сақтаудағы қиындықтар) тапсыpмaны ауызша талдап береді Жеке жұмыс. Тест тапсырмасы. 1.Тіршілік өздігінен, өлі денелерден пайда болды деген теорияны қолдаған ғалымды анықта.
2. Опариннің ұсынған теориясы мен тұжырымдарын анықта. Дұрыс жауап саны: 2
3.Алғашқы мұхитта ақуызды заттардың абиогенді синтезделуіне қатысты тұжырымдарды анықта. Дұрыс жауап саны: 2
4.Кезеңдерді сипаттамасы бойынша сәйкестендір. Сәйкестендіру саны: 3
|
Оқушылар сабақ мақсаты мен тақырыбын ашу мақсатында суреттерді пайдалана отырып, мұғалімнің жетектеуші сұрақтарына жауап береді. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс.
2-тапсырма Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі 1-топ: Жерде тіршіліктің пайда болу туралы көзқарастар мен теорияларды сипаттаңыз.
2-топ: Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін анықтаңыз Оқушылар тапсырма дескрипторына сәйкес жұмысты орындайды. Оқушылар тапсырманы ауызша орындап, ортада талдайды. |
Тапсырма дескрипторы:
Жалпы балл-2 ҚБ: бірін-бірі бағалау (жауаптар тыңдалып, сол арқылы оқушылар бірін-бірі тексереді) Тапсырма дескрипторы: -Жерде тіршіктің пайда болуы туралы көзқарастарды біледі -Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін ажырата алады. Жалпы балл -2 ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Тапсырма дескрипторы: - Жердегі тірішілктің пайда болу кезеңдерін біледі -Кезеңдердегі табиғаттағы өзгерістерді ажырата алады. Жалпы балл -6 |
Биология 10-сынып ЖМБ Алматы, Мектеп 2019ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: & 26,27 қайталап оқу. |
Стикерлерге бүгінгі сабақта:
деген сұрақтарға жауап жазып, ақ параққа жабыстырады. |
|
Слайд-13 Стикерлер А4 парақ |
||
Қосымша-1
1-топ: Жерде тіршіліктің пайда болу туралы көзқарастар мен теорияларды сипаттаңыз.
|
№ |
Тіршіліктің пайда болуы туралы көзқарастар |
Ұсынған ғалымдар |
Тоериясы (бар болса) |
|
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
2-топ: Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін анықтаңыз
|
№ |
Тіршіліктің қалаптасу кезеңдері |
Тіршіліктің қалаптасу кезеңдерін сипаттаңыз |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
|
5 |
|
|
шағым қалдыра аласыз













