Бөлімнің атауы:
Көне күндерден жеткен
жәдігерлер
|
Мектеп: «№35 жалпы орта білім беретін мектеп»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Какенова Нурай Балгабековна
|
Сынып: 7 Пәні: қазақ әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жиембет жырау «Еңсегей бойлы Ер
Есім»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.Б/С1.Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи
құндылығын бағалау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады: шығармадағы тарихи құндылықтарға қатысты
эпизодтарды анықтайды;
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: анықтаған эпизодтарын байланыстыра отырып жырдың
тарихи құнды мұра екендігін көрсететін пікір
білдіреді;
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: шығарманың тарихи құндылығын қазіргі өмірмен
байланыстыра отырып ой қорытады, бағалайды;
|
Бағалау критерийі
1. Шығармадағы тарихи құндылықтарға қатысты
эпизодтарды анықтайды.
|
|
2.
Анықталған эпизодтар негізінде толғаудың құндылығына баға
береді.
|
-
анықтаған эпизодтарын байланыстыра отырып жырдың
тарихи құнды мұра екендігін көрсететін пікір
білдіреді;
-
шығарманың тарихи құндылығын қазіргі
өмірмен байланыстыра отырып, баға береді;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
шығармадағы тарихи құндылықтарға қатысты
эпизодтарды анықтайды
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
сүйесін, ебесін, демесін,ит түрткі
болу,бүлгенде.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Жиембет жырау толғауларының ерекшелігі
неде?
-
Жиембет жырау толғауларының тақырыптарын
атаңдар.
-
«Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауында Есім хан қалай
бейнеленген?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы атты тармағындағы идеялар Жиембет
жыраудың «Еңсегей бойлы Ер Есім» толғауын оқытуда ішінара іске
асырылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақстан тарихы
|
Алдыңғы оқу
-
мин
|
1. «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі арқылы сабақты
пысықтауға арналған сұрақтарға жауап береді.
2.Қызығушылықты ояту. Есім ханның тарихи
оқиғаларын бейнетаспадан көрсету.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
-
мин
|
Сабақтың мақсаттары мен критерийлерімен
таныстыру
Сыныпты хан аттары жазылған қағаздар арқылы үш
топқа бөлінеді.
|
Есім хан, Тұрсын хан, Бөрі хан
|
Сабақтың ортасы
30
мин
|
Т.
1-тапсырма (10
мин)
«Пазлдарды құрастыру»
Топтарға толғау бөліктері қиылып таратылады.
Оқушылар берілген бөліктерді шығарма желісіне байланысты
құрап, жырдан негізгі эпизодтарды
анықтайды;
1-эпизод
|
2-эпизод
|
3-эпизод
|
|
|
|
2-тапсырма(10
мин)
«Түсіндірме күнделік» бойынша жұмыс
жасайды.Оқушылар эпизодтарды тауып, анықтаған эпизодтарын
байланыстыра отырып жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін
пікір білдіреді.
Шығармадағы эпизодтар
|
Өз
пікірім
|
Ж.
3-тапсырма(5
мин)
«Венн диаграммасы» арқылы толғаудың құндылығын
айтады, шығарманың тарихи құндылығын қазіргі өмірмен байланыстыра
отырып ой қорытады, бағалайды.
С.
4-тапсырма (5
мин)
Эпизодтарды тарихпен байланыстыру үшін
«Дайындалған әңгіме» әдісін қолдану.
|
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Кері байланыс: «Ойды аяқта» әдісі арқылы кері байланысты жүзеге
асырады. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалайды.
ҚБ-ны жүзеге асыру.
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)
|
Тапсырмаларды жүйелі түрде бере отырып,
шығармадағы эпизодтарды табуға, тарихи құндылығын бағалай білуге
бағыт беремін.
«Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы Есім хан мен
тарихтағы Есім ханды салыстыруға бағыттау.
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалауды жүзеге
асырамын..
|
Тарихымызға қатысты болғандықтан Қазақстан тарихы
пәнімен байланысады,АКТ –дан бейнефильмдер
көрсетіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және
неге?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|