Сабақтың басы 7 минут
|
Ұйымдастыру
Ынтымақтастық ортасын
құру.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Бай балалары мен Кендебайды
салыстыру
|
Сабақ мақсатын,
бағалау критерийін анықтайды.
|
Қолдау
«Жарайсың!» деген қолдау сөз арқылы
оқушы білімін қалыптастыру
|
5 сынып
«Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың ортасы
30минут
Сабақтың
соңы
8
мин
|
Оқушылар, бүгінгі сабағымызда
«Керқұла атты Кендебай» ертегісінің құрылымдық сипатын талдаймыз.
Яғни өмір құбылыстарын суреттеудегі адамның ішкі жан дүниесін,
көңіл - күйді бейнелейдегі өзгешеліктерін нақты мысалдар негізңнде
талдайтын боламыз.
Сабақ барысында
қолданылатын әдеби термин
Суреттеу
- әдебиетте әр түрлі
жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам
кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік
тәсіл.
Жазушы кейде шығарма оқиғасын
баяндау барысында оқиғаның болған жерімен, оқиғаға қатысушы
кейіпкерлермен, олардың жеке басына тән өзгешеліктерімен , оларды
қоршаған ортамен таныстырып өтеді. Бұл көбіне суреттеу (сипаттау)
жолымен жүзеге асады.
Салыстыра суреттеу
– екі нәрсені, құбылысты гн ұғым мен сезімді қатар қойып,
ұқсата, салыстыра сипаттау.
1-
тапсырма. Кестеге ертегіден
салыстыра суреттеуге мысал жазыңдар.
Кендебай ай сайын емес,күн сайын өсіпті, алты күнде
күліпті,алпыс күнде жүріпті,алты жылда жігіт
болыпты.
|
Құлан
сағат сайын емес, минут сайын өсіпті. Алты айдың ішінде алты кез ат
болып шығыпты.
|
Сондай күшті болыпты, алысқанын алып ұра
беріпті,күрескенін жыға беріпті,шыңырау құдыққа құлаған атандарды
жалғыз тартып шығара беріпті
|
Құла қуса
жетіп, қашса құтылатын, аузымен құс тістеген ерен жүйрік
болыпты.
|
Қарама – қарсы
суреттеу – екі нәрсені, құбылысты
не ұғым мен сезімді бір-біріне қарам – қайшы қою арқылы
суреттеу.
2-
тапсырма. Кестеге ертегіден
қарама-қарсы суреттеуге мысал жазыңдар.
Бие
құлындаған да жоқ, ешнәрсе болған да жоқ,-деп жауап
береді.
|
Таң
алдында бие бір алтын құйрықты, құндыз жүнді құлын туады. Аспаннан
бір бұлт түйіліп келіп, оны көтеріп ала жөнеледі.
|
Ақыры Кендебай алтын құйрықты құлынды тауып алып,
аман-есен ханның үйіне қайтып келеді.
|
Той
үстінде түк таба алмай, сандалып,мойындары ырғайдай, сирақтары
шидей болып, азып-тозып, ханның екі баласы келеді
|
3-тапсырма. «Алты, жеті, алпыс»
сандарына байланысты шығармадан тіркестерді теріп жазыңдар.
Мысалы:
Алты
|
Жеті
|
Алпыс
|
Алты күнде
күліпті
Алты жылда жігіт
болыпты.
Алты кез
ат
|
Жеті басты
дәу
Жеті рет
соққанда
|
Алпыс күнде
жүріпті
Алпыс
өзен құйылған
|
Үй
жұмысы: оқулықтағы 6- тапсырма. (17
бет)
Бағалау
Екі жұлдыз бір тілек арқылы
жүреді.Бір- бірін бағалайды
|
Кестеге
ертегіден салыстыра суреттеуге мысал тауып жазады
Кестеге
ертегіден қарама-қарсы суреттеуге мысал тауып
жазады
Тіркестерді
табады
|
Дескрипторлар:
|
Оқулық, дәптер, қалам,т.б
|