Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Болашақтың мамандығы | Мектеп:«Есту қабілеті бұзылған (естімейтін) балаларға арналған мектеп-интернат» КММ |
Күні:16.03.2018ж. | Мұғалімнің аты-жөні:Бейсембаева Алмагүл Жанайқызы |
Сынып:6 | Қатысқандар | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | «Ең жақсы мамандық» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру.6.Ж4. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кесте жасау.6.ТБ2. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. |
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады:«Ең жақсы мамандық» мәтіні бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады; мәліметтерді жинақтай отырып, қос диаграмма жасайды; сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырады. |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен мамандық атауларына сөзжұмбақ құрастырады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: «Қазіргі таңда ІТ-технолог мамандығы сұранысқа ие ме?» сұрағына «ПОПС» формуласын толтырады. |
Бағалау критерийі
| «Ең жақсы мамандық» мәтіні бойынша үйренген сөздерін қолданады;Шынайы өмірден мысал келтіре отырып, өз пікірін айтады;Мамандықтарды салыстыра отырып қос диаграмма жасайды;«Ең жақсы мамандық» мәтіндегі сөздер мен сөз тіркестері арқылы сөзжұмбақ құрастырады; «Қазіргі таңда ІТ-технолог мамандығы сұранысқа ие ме?» сұрағына «ПОПС» формуласын толтырады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:Мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады; мәліметтерді жинақтайды, сөйлемдегі сөздердің орын тіртібін сақтай отырып, жай сөйлем түрінде қос диаграммаға салады; сөзжұмбақ құрастырады; «Қазіргі таңда ІТ-технолог мамандығы сұранысқа ие ме?» сұрағына «ПОПС» формуласын толтырады. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Сәйкес, қаржыгер, сұраныс, заңгер, дінтанушы,оқытушы, бағдарламашы, зерттеуші. |
| Диалог құруға арналған тіркестер: |
| Талқылауға арналған сұрақтар:Мамандық дегеніміз не?Қандай мамандық түрлерін білесің?Болашақта қандай мамандық иелеріне сұраныс көбейеді?Ол неге байланысты? |
| Не себепті болашақ мамандықты таңдап алу маңызды деп ойлайсыз? |
| Ишара: |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» атты тармағында:жас жеткіншектерді еңбексүйгіштікке, шыдамдылыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Тарих, информатика |
Алдыңғы оқу | Мамандық не екенін, мамандық таңдау факторларын,отбасы мүшелерінің мамандықтарын, мамандық иелері қай салада жұмыс істейтінін біледі. |
Жоспар |
Сабақтағы жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы. 8 мин
1мин
2мин
2мин
3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
«Жүректен жүрекке» тренингі: оқушылар жүрек қағаздарын бір-біріне беріп, жылы лебіздерін айтады.
Топқа бөлу (қоржыннан мамандықтарға қатысты суреттертерді алып топқа бөлу):1 топ: тeхникaмен бaйлaнысты мaмaндықтар ( жүргізуші, құрылысшы, радиотехник, инженер)2-топ: өнер саласындағы мамандықтар (әнші, суретші, биші, дизайнер)3-топ: гуманитарлық бағыттағы мамандықтар (мұғалім, заңгер, дәрігер, аудармашы, қорғаушы) Ой шақыру. «Ия немес жоқ» әдісі арқылы .Ж. - Мамандық адамға керек пе?-Мұғалім адамдарды емдейді ма?- Мамандық бір-ақ рет және біржола таңдалады ма?-Мамандық таңдау ақшаға байланысты ма?-Отбасы мен достарыңның ақылына сүйеніп мамандық таңдауға болады ма?.-Жақсы білім алу үшін, қымбат оқу орнына түсу керек пе?.-Ақша болса, мамандық қажет емес пе?- ІТ-технолог,сауда менеджерлері,веб-дизайнерлер- ең қажетті мамандықтар ма?- Шопан, жол жөндеу мамандары, аула сыпырушы - ең жақсы мамандықтар ма?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Жеке таратпа қағаздар
|
Сабақтың ортасы. 25 мин10 мин
15 мин
| 1-тапсырма. Ж. Ж.Ж.Т.Ж.INSEPT – cтратегиясы бойынша мәтінді оқу, үйренген сөздерді қолдана отырып өмірмен байланыстырып, «Кофе таяқшалары» әдісімен сұрақтарға жауап береді. Мамандыққа сұранысты кімдер анықтайды?Зерттеушілердің болжамы бойынша,болашақта қандай мамандық иелеріне сұраныс көбейеді?Семей қаласында қандай мамандықтар сұраныста? Неге?Дескриптормәтінді оқыүйренген сөздерді қолдана отырып өмірмен байланыстырып сұраққа жауап бержұппен мәтін мазмұнын талда«Кофе таяқшалары» әдісі арқылы сұраққа жауап бер
ҚБ «Бағдаршам» әдісі
2-тапсырма. ТЖ. Мәтіннен мәліметтерді жинақтап, бұрыннан қолданыста бар мамандықтар мен сұранысқа ие мамандықтарды салыстырып, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем түрінде қос диаграммаға салады.
Мамандық атауларына сөзжұмбақ құрастырады.(оқушылардың көпшілігі орындай алады)
«Қазіргі таңда ІТ-технолог мамандығы сұранысқа ие ме?» сұрағына «ПОПС» формуласын толтырады.( Кейбір оқушылар орындай алады)
Дескриптормәтіннен мәліметтерді жинақтабұрынан қолданыста бар мамандықтар мен қазіргі мамандықтарды салыстырсөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырып қос диаграммаға сал.мамандық атауларымен сөзжұмбақ құрастыр.«Қазіргі таңда ІТ-технолог мамандығы сұранысқа ие ме?» сұрағына «ПОПС» формуласын толтыр.
ҚБ. Топтар бір-бірінің жұмысын «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.
|
INSEPT – cтратегиясы W- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді
Жасыл түс -өте жақсыСары түс - жақсыҚызыл түс - орташа
ПОПС формуласы
|
Сабақтың соңы.7 мин
3 мин
4 мин | 3-тапсырма. «Шыңға шығу» әдісі арқылы өмірдегі ең қажетті мамандықтарды төменнен жоғарыға қарай орналастырады.
Рефлексия «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі арқылы өз көңіл күйлерін,сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын бейнелеген стикерге жазып тапсырады.Чемодан (маған қажет)Еттартқыш (оқуым,толықтыруым керек)Қоқыс жәшігі (маған қажет емес) |
Стикер
|
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
Көпшілігі орындаудға сөзжұмбақ құрастыруға қолдау көрсетіледі. Кейбір оқушылар «ПОПС» формуласы әдісі арқылы мәтін мазмұнын дамыта айтуға жағдай жасалады. | Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында, әр тапсырмалардан соң қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы жүргізеді. «Бағдаршам» арқылы қолдауды қажет етіп отырған оқушылар қызыл түсті көтеріп, көмек қажет екендігін білдіреді. Бұл дер кезінде кері байланыс жасауға, қалыптастырушы бағалауды тиімді жүргізуге мүмкіндік береді.
| Тарих,информатикаСергіту сәтіне арналған жаттығу.«Ең жақсы мамандық» мәтінінің меңгере отырып,оқушыларды еңбексүйгіштікке, шыдамдылыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттарынемесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағалауСабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |