Пән: Химия | Мұғалімнің аты-жөні: |
Дата: | Класс:8 | Оқушы саны: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Химиялық реакция энергетикасына кіріспе |
Сабақтың тақырыбы | Көмірсутектердің жану өнімдері Жанғыш заттар |
Бастапқы білім | Жану реакциясыСалыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар Ерітінділер мен ерігіштік |
Оқыту мақсаттары | парникті әсердің пайда болу себептері мен салдарын түсіндірукоррозия, жану және тыныс алу процестерін салыстыру
|
Сабақтың мақсаттары | - парникті әсердің пайда болу себептері мен салдарын түсіндіру- коррозия, жану және тыныс алу процестерін салыстыру |
Бағалау критерийлері | парникті әсердің артықшылығы мен кемшілігін көрсетедікоррозия, жану және тыныс алу процестерін салыстырады |
Тілдік мақсаттар
| жағармай, энергия, жану процесі, температура, жылу, энергияэкзотермиялық, эндотермиялық, жылу бөліну, жылу сіңірілу
Температура төмендеді /артты, бұдан, бұл – экзо/эндотермиялық реакция. В экзо/эндотермиялық реакцияларда жылубөлінеді/сақталады |
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Ұлт денсаулығын нығайту
Оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыруТоппен, ұжыммен жұмыс жасау дағдыларын дамыту
Жаһандық азаматтық |
Пәнаралық байланыстар | Пән | Кезең |
| физика | Энергия (сабақ ортасы) |
Дифференциация | Барлық оқушылар:парникті әсердің артықшылығы мен кемшілігін көрсетедікоррозия, жану және тыныс алу процестерін біледі
Кейбір оқушылар:парникті әсерді азайту жолдарын ұсынадыкоррозия, жану және тыныс алу процестерін салыстырады |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Халат киюҚауіпсіздік ережелерін сақтау |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы0-10 минут | Оқушылармен амандасуСыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.
Өткен тақырыпты қайталап, үй тапсырмасын тексеру.Сәйкестендіру:
Сұрақ – жауап:Генератор қандай энергияны қандай энергия түріне түрлендіреді?Энергия жайында философиялық тұрғыдан не айтуға болады?Өсімдіктерде энергияның түрленуі қалай аталады?
Сабақ тақырыбы:Көмірсутектердің жану өнімдері Жанғыш заттар
Сабақ мақсаты: 8.3.1.6 парникті әсердің пайда болу себептері мен салдарын түсіндіру8.3.1.7 коррозия, жану және тыныс алу процестерін салыстыру |
|
Сабақтың ортасы
10-15 минут
10-25 минут
25-35 минут | Топ тапсырмалары (топтық жұмыс 10 минут)
1)Парникті эффект деген не? Ол қандай газдар әсерінен болады?2)Парникті эффектің артықшылығы мен кемшілігі. 3)Парникті эффектінің салдары қандай?Неліктен жылдан жылға көмірқышқыл газының мөлшері өсуде?
Әр топқа өз жұмысын қорғауға 2 минуттен
Парниктік әсер видео көрсету.Сұрақтар:Неліктен жылы жайда өсімдіктер жақсы өседі?Негізгі парникті газдарды ата?
(W) Көмірқышқыл газының мөлшерін қалай тұрақтандыруға немесе азайтуға болатындығын түсіндіріңіз.
Ғаламдық жылыну дегенімі не?Ғаламдық жылыну видео.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау
Тапсырма № 1Қандай газдар парниктік газдар деп аталады?
(b)Адам баласының шаруашылық қызметінің салдары атмосфераның ластануына, ғаламдық жылынуға алып келді. Ғаламдық жылынудың артықшылығы мен кемшілігін салыстырыңыз. Паникті эффектінің артықшылығы мен кемшілігін салыстырыңыз.
Тапсырма №2 Коррозия, тыныс алу және жану процестерін бір – бірімен салыстырңыз. Бір – бірінен ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасында көрсетіңіз.
| 45-47беттерде тәжірибеге сипаттама берілген
Парниктік әсер бойынша теориялық матеиал
Парниктік әсер:
Ғаламдық жылыну: https://twig-bilim.kz/kz/film/global-warming
Тынысалу мен жануды салыстыру: |
Сабақтың соңы35-40 минут
| Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:Үйге тапсырма: 1-есеп. Реакцияның термохимиялық теңдеуі бойынша:2Н2 + О2 = 2 H2O + 570 кДж 80 г сутек оттекпен әрекеттескенде бөлінетін жылу мөлшерін табыңдар.2-есеп. Мына теңдеу арқылы: 2 H2O = 2Н2 + О2 – 570 кДж 36 л суды сутек пен оттекке айыруға жұмсалатын жылу мөлшерін есептеңдер.
|
|
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?Сабақ жоспарынан қандай ауытқуларболды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?
|