Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Көп атомды спирттер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
Мұғалімнің аты-жөні: Айтымбетова З.Ә. Күні: 23.01.2020ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 11 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Көпатомды спирттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Көпатомды спирттердің формулаларын және олардың қолданылуын білу Көпатомды спирттердің жеке өкілдерінің: этиленгликоль, глицерин және сорбиттің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
Көпатомды спирттердің физикалық қасиетін сипаттап бере алады. Зертханада қауіпсіздік ережесін сақтай отырып глицеринмен жұмыс істей алады, тиісті реакция теңдеулерін жазады. Тақырыпқа байланысты есептерді шығара алады.Өз білімдерін тәжірибеде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ нәтижесі: |
Барлық оқушылар: көпатомды спирттердің химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жаза алады. Көпшілік оқушылар: Глицерин мен мыс (ІІ) гидроксидінің реакциясын жасай алады және теңдеуін жаза алады. Жекелеген оқушылар: Сызбанұсқаларды талдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Көпатомды спирттердің жіктелуін, номенклатура, изомерия, алу жолдарын біледі. Химиялық теңдеулерін есептеулерде қолдана алады. Оттекті органикалық қосылыстарды көмірсутектерден ажырата алады, алған білімдерін өмірде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік құзіреттілік |
жаңашылдықты қолдану, өздігінен тербелу, менің мақсатым, түрлі қабілеттер, қолдау көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбексүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, алшығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Біратомды қаныққан спирттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Тыңдалымалды тапсырма: «Миға
шабуыл»
|
1-топ: Жазушылар 2-топ: Зерттеушілер 3-топ: Суретшілер «Өзі туралы кластер» тренинг, қағаздар, қалам. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім
|
Білу және түсіну Көп атомды спирттер дегеніміз – құрамында көмірсутек радикалымен байланысқан бірнеше гидроксид (-ОН) тобы бар күрделі органикалық заттар R-(OH)n ИЮПАК халықаралық атаулар жүйесі бойынша спирттердің аталуы
5 4 3 2 1 Н3С-СН2-СН2-СН2-СН2-ОН (пентанол-1) Спирттердің изомериясы :
|
Оқулық, мәтіндер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы
|
Қолдану «Химик – эксперт» І-топ: №3 – зертханалық тәжірибе ІІ-топ: Этил спирті молекуласының шарөзекті масштабты модельдерін жасау «Эксперименттік есептер» №1. 1 моль этиленгликольді натриймен әрекеттестіргенде қандай көлем (қ.ж.) сутек бөлінеді? №2. 120 мл этил спиртін (ρ=0,8/г/мл) алу үшін қажет этиленнің массасы? Жинақтау Формуланың ретін тап CnH2n-2 CnH2n+2 CnH2n CnH2n-6 Жұрнақтарды ретте ан ол ен диен ин Қаныққан спирттердің реті С5Н11ОН СН3ОН С3Н7ОН С7Н15ОН С2Н5ОН С4Н9ОН С6Н13ОН СН3ОН С2Н5ОН С3Н7ОН С4Н9ОН С5Н11ОН С6Н13ОН С7Н15ОН |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту
|
|
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау Кері байланыс |
Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |