Материалдар / Лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Дене шынықтыру сабағына байланысты қысқа мерзімді жоспар.Денеқыздыру мен қалпына келу техникаларының басты құрамдарының ағзаға тигізетін әсерін түсіндіру және олардың орындалуын көрсету
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2019
3255
22 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары № 7


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1-бөлім: Жеңіл атлетика арқылы қозғалыс әрекеттері

Мектеп: № 17

Күні: 17.09.2018

Мұғалімніңаты-жөні:Х Мадиханов

Сынып: 3 А


Сабақ тақырыбы

Лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері

Оқу мақсаттары

3.1.2.2 Дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну.

Сабақ мақсаттары

Дене жаттығуларын орындағандадене даму қозғалыстарын орындау керек екендігін біледі және түсінеді.

Бағалау критерийлері

  • Дене жаттығуларын орындағандадене даму қозғалыстарын орындау керек екендігін біледі;

  • Дене жаттығуларын орындағандадене даму қозғалыстарын орындау керек екендігін түсінеді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • жеңіл атлетикаға байланысты физикалық қасиеттер туралы түсініктерін көрсетеді және талқылайды

Пәнгетән лексика мен терминология:

Мыналардықамтиды:

  • қауіпсіздікережесі

  • қозғалысдағдылары

  • жүгіру, секіру, лақтыру

  • дайындық, келесіжұмыс

  • ереже, тәуекел, қауіпсіздік

  • шыдамдылық

Диалогпенжазуүшінпайдалысөздерментіркестер:

Талқылау үшін сұрақтар

  • Сіздің қандай іс-әрекетіңіз оң нәтижеге әсер етті?

  • Физикалық белсенділік біздің жұмысқа қабілеттілігімізге қалай әсер етеді?

Құндылықтарды

дарыту




  • оқушының төзімділік, жылдамдық, күш, ептілік және икемділік сияқты қозғалыс дағдыларын дамытады;

  • ұлтжандық, құрмет, командада жұмыс;

  • оқушыларды өмір бойы салауатты өмір салтын ұстануға бағыттай отырып, алынған дағдыларды қолдануға ынталандырады;

Пәнаралық

байланыстар

Биология, физика пәндеріменбайланыстырылады. (Лақтырудағы ушу троекториясы, секірудегісерпілісмеханизміжәнежүгірудіңжылдамдығынөлшеудітүсінеді).

АКТ қолдану

дағдылары

Лақтыру фазалары, секірудегісерпілісмеханизміжәнетехникасынүйретунегіздері,жүгірудіңтехникасыныңәдіс-тәсілдерін АКТ немесе телефон интернетарқылыкөрсету.

Бастапқы білім


Оқушылар алдыңғы сыныптарда, сондай-ақ сабақтан тыс қызметте іс- шаралар кезінде жүгіру, секіру, лақтыру дағдысы бойынша түсінігі бар.

Сабақты ңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин



І.Сапқа тұрғызу. Сергіту сәті. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. "Бастаймыз" деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен...қолмен... өкшемен... иықпен...құлақпен...тіземен....иекпен.... арқамен.

Мұғалім айтады: «Біз пәндерді кіріктіруді, қозғалу дағдыларын, дене қасиеттерін қауіпсіздік ережесін сақтау мен сабақ тақырыбы бойынша айту арқылы дамытуды жалғастырамыз»

Мұғалім Сіздер үшін денсаулықты сақтау нені білдіреді деп сұрақ қояды.

Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбымен, күтілетін нәтижелермен және сабақ мақсаттарымен таныстырады.

Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба?

Орташа қалыпта жүгіру, алаңның оң жағынан сол жағына қарай .

1. Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.

2. Жеңіл жүгіріске көшу .

3. Аяқты артқа, қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру.

4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру, екі қол белде

5. Жылдамдыққа жүгіру

6. Қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру.

Ж.Д.Ж. орнында

ІІ. Мұғалім сабақтағы қауіпсіздік техникасын еске салады. «Тек бір минут» стратегиясын өткізеді

Оқушылар бір-бірін бағалайды

Оқушылар тамырдың ырғағын санайды.

Үлкен, бос кеңістік, ойын алаңы, пішіндерді белгілеуге арнаған бор, жалаушалар, ысқырық. Жолдарды салуға арналған ленталар.


Сабақтың ортасы

25 мин.


(Ж, К, Т, ҚБ) «Секіруден кейін секіру» ойыны.

Ойыншылар екі тең командаға бөлініп, екі ойыншыдан колоннада тұрады. Екі команда біріне - бірі параллель 2 м. қашықта орналасады. Ойыншылардың барлық жұбы қысқа секіргішті 50-60 см. Қашықтықта еденнен жоғары көтеріп

ұстайды. Әр жұптың арақашықтығы 1 м. Жетекшінің белгісі бойынша әр жұп секіргіштерін жерге қойып, бірі колоннаның оң жағымен, екіншісі сол жағымен колоннаның екінші жақ шетіне дейін жүгіріп жетеді. Ал, кері қарай колонна бойындағы ойыншылардын секіргіштерініңбәрінен секіріп өтеді. Орындарына жеткен соң жердегі секіргіштерін алып 50-60 см. Биіктікте көтеріп тартып ұстап

тұрады. Қайтып келген ойыншылар секіргіштерін көтерген бойда, екінші жұп ойынды осы түрде жалғастырады. Қай команда бірінші бітірсе, сол жеңеді.

Ережесі.

1.Екінші жұп ойынды алдыңғы жұп секіргішін көтерген кезде жалғастырады.

2. Ойыншылар колоннаның екі жағынан жүгіреді.

3. Секіргіштен екі ойыншы қатар немесе бірінен кейін бірі секіруге болады.

4. Секіргішті жерге қоюға болмайды, оларды 50-60 см. Биіктікте көтеріп тұруы тиіс. Қателескендері үшін айып ұпайлар есептеледі.


Дескриптор:

  • түрлі секіру жаттығуларын біледі;

  • секіргіштерін биік ұстауды түсінеді;

  • қозғалмалы ойында секіруді пайдаланады.

ҚБ: бірін-бірі бағалау, бақылау.

Үлкен, бос кеңістік, ойын алаңы, ысқырық.

«Балаларға арналған қозғалмалы ойындар» сілтемесі:


Сабақтың соңы

5 мин.


Сабақты қорытындылау.

  • Оқушыларды сапқа тұрғызып, тыныс алу жаттығулары арқылы бастапқы қалыпқа ағзаны келтіру;

  • Қол жеткен нәтижелер туралы ойлау өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру;

  • Өткен тақырып бойынша мұғалім мен оқушының талдау іс-әрекеті;

  • Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді;

  • Оқушылар өз жұмыстарын «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Рефлексия:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Құрал-жабдықтарды жинау.

Кері байланыс үшін парақ




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


  • Үлгере алмайтын, қалып қоятын оқушылар мықты және дарынды балалардың сонынан қайталап береді

  • Кеңістікте қозғалыс сөздік қорларын кеңейту үшін жаттығып жатқан қабілетті оқушыларға қиынырақ сұрақтар қойылады.

  • Қозғалыс ойын және эстафета ойын ойнаған кезде мықты дарынды оқушылар өз креативтік ойларын және қимыл қозғалыстарын көрсете алады «Көңілді кенгуру »

  • Мұғалімніңсырттанжүріпбайқауы

  • Оқушыларментақырыпбойыншаәңгімелесу

  • Керек кезінде оқушылар тоқтай ала ма?

  • Оқушылар ойын ойнаған кезде ерекше қимыл қозғалыстарын көрсете ала ма?

  • Бақылау, тыңдау, сұрақтар

  • Оқушылардың қалай жүргендерін бақылау

  • Оқушылар өз-өздерін бағалау, орындаған тапсырманы талқылайды

  • Сұрақ жауап арқылы топтағы және жеке қарым-қатынас сапасын анықтау

Әр оқу тоқсанының басында бекітілген қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру;

Сабақ барысында жайлы жағдай туғызу;

Өзгелердің пікірін сыйлай отырып, олармен жұмыс жүргізу

Қауіпсіздік ережелерін мұқтят сақтау

Тақырыпқа сай әрекет ету мен киінуді қатаң талап ету;

Әр оқушының жүріс-тұрысын жіті назарда ұстау.

Өзгелермен жұмыс, пікірді құрметтеу.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/меңгеру мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз; Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойылған.







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!