3
бөлім Физикалық
география
3.1.
бөлімше:
Литосфера
|
Мектеп:Теректі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты
–жөні: Омарбекова
|
Сыныбы:
7
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Литосфераның тектоникалық
қозғалыстары.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
7.3.1.3
-Жер қыртысының тектоникалық
қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция,
спрединг
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Жер қыртысының тектоникалық
қозғалыстарын талдай біледі.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
дрейф, коллизия, субдукция,
спрединг сөздерінің мағынасын анықтап, таралу заңдылықтарын
жинақтай алады.
Кейбір оқушылар орындай
алады: Дүниежүзінің тектоникалык
картасын қолдану арқылы Жер қыртысының тектоникалық
қозғалыстарынна баға бере алады.
|
Бағалау
критерийі
|
1.
Жер қыртысының тектоникалық
қозғалыстарын және жер бетіне тигізетін әсерін
түсінеді
3.Литосфералық плиталардың
қозғалысына байланысты болатын жер бедерінің түрлерін
анықтайды
3.Кескін картаға жер
қыртысының ірі аймақтарын сызады,
бейнелейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тақырыпқа қатысты терминдермен
танысып қасиеттерін ажыратып, зерделейді.
Сабақ барысында
кездесетін дрейф, коллизия, субдукция,
спрединг сөз тіркестерін топтық жұмыс
барысында мағынасын ашады.
Айтылым: тақырып бойынша
алынған мәліметері талдап, өз ойын еркін
жеткізеды.
Жазылым: берілген
тапсырмаларды талдап қорытынды
жазады
Тыңдалым: сыныптастарын және
топтық жұмыс кезінде айтылған мәлімттерді, түсіндірмелерді
тыңдайды
Терминдер: дрейф, коллизия,
субдукция, спрединг
Дрейф –
drift.
Cоқтығысу – Коллизия
– Collision
Субдукция - Cubduction
Тарату – Спрединг -
Widens
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық
идеясының құндылықтары: 6 құн.
ЖАЛПЫҒА БІРДЕЙ ЕҢБЕК
ҚОҒАМЫ
Еңбек және шығармашылық,
ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
Жер бетін қорғауға және тиімді
пайдалануға үйрете отырып, жер қыртысының табиғатқа зор пайда
екенін ұғыну арқылы оқушыларды білім алуға
баулу.
|
Ойлау
дағдылары
|
Қолдану. Жоғарғы деңгей
дағдылары
|
Пәнаралық
байланыс
|
Физика, химия пәндерімен
пәнаралық байланыс жасау арқылы жүзеге
асады.
|
Алдыңғы
білім
|
Жердің тектоникалық
құрылысы
|
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(5минут)
5-минут
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу,түгендеу.
2.Көңіл күйлерін көтеру үшін
психологиялық ахуал қалыптастыру.Оқушылар шаттық шеңберін
құрып,бір-біріне жылы тілектерін айтады.
Үй тапсырмасын сұрау:
«Өрмекші
әдісі» оқушылар шеңбер құрып бір
біріне сұрақ қою арқылы алдыңғы оқуды
қорытындылайды
3.
Карточка (қызыл, көк,
жасыл) арқылы топқа бөлу
1-топ
«Литосфера»қызыл
2-топ
«Гидросфера» көк
3-топ
«Биосфера» жасыл
4. Оқушылар суреттер арқылы
сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
-Оқушылар, қалай ойласыңдар
бүгінгі сабақтың тақырыбы неге байланысты деп
ойлайсындар?
- Сабақтың мақсатың
сұрақ-жауап арқылы ашады.
|
Оралған
жіп
Формативті бағалау: бағдаршам
әдісі
Литосфера-ға қатысты
суреттер
|
Сабақтың
ортасы
Түсіну
(18
минут)
|
Т.
1-тапсырма: Оқулықтың 37-39 беттері Жер
қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдау жасау және дрейф,
коллизия, субдукция, спрединг терминдерінің мағынасын
ашу «Кластер» құру әдісі арқылы Әр
топ өз түсіндіреді
1-топ
«Литосфера»қызыл
2-топ
«Гидросфера» көк
3
Жер қыртысының
тектоникалық қозғалыстары
-топ «Биосфера»
жасыл
Критерий:
-Жер қыртысының тектоникалық
қозғалыстарын талдайды ---- -Дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
терминдерінің мағынсын ашады
|
Дескриптор:
-Жер қырытысының тектоникалық
қозғалыстарына талдайды
|
-Дрейф ұғымын біледі,
--------Коллизия ұғымын түснеді, --Субдукция терминінің мағнасын
ашады
-Спрединг таралуын
біледі
|
|
Постер
мен
жұмыс
Интербелсенді тақта, оқулық
атамұра, карталар
Формативті бағалау: 2
жұлдыз
1
тілек
|
(12
минут)
Сабақтың
соңы
|
2. «Саралау»
тапсырмалары: «Жер қыртысының
тектоникалық қозғалыс түрлері» әдісі . Берілген суреттерге қарап,
картамен атластарды пайдалана отырып, Жер қыртысының қозғалыс
түрлерін берілген кестеге толтыру
Қозғалыс
түрлері
|
Таралған
аймақтар
|
Себебі
|
Салдары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критерий:
Жер қыртысының тұрлеррін
ажыратады
|
Дескриптор:
-Таралған аймақтар
біледі
-Себебі
анықтайды
-Салдарын
дәлелдейді
|
|
Интербелсенді тақтамен
жұмыс,
Оқулық
Фомативті
бағалау:
Бас
бармақ
|
Кері
байланыс
Рефлексия
5-минут
|
Әр тапсырма соңынан бағаланып
отырады.
«БББ» кестесін толтыру, арқылы
бүгінгі сабақтың қалай өткендігін анықтау.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Пәнаралық
байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды
қолдану
|
Оқушылардың деңгейіне қарай
орындау алгаритмы яғни тапсырмалар ұйымдастырып, деңгейлерін
анықтадым және уәждеу.
|
Формативті бағалау: бағдаршам,
2 жұлдыз 1 тілек, Бас бармақ.
|
|