Материалдар / Логарифмдік теңдеулер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Логарифмдік теңдеулер

Материал туралы қысқаша түсінік
Логарифмдік теңдеулер және теңдеулер жүйесін шешу үшін логарифмнің қасиеттері мен формулаларын пайдалана отырып, өрнектерді түрлендіру барысында қолдану әдістерін пысықтау. Есеп шығаруда кездесетін қателіктерді жою және тиімді жолдармен шығару жолдарын үйренеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2020
418
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Курс:

1

Топ:

13-9-01

13-9-02

13-9-03

13-9-04

23-9-01

23-9-02

23-9-03

Сабақтың номері

24

Мамандық-біліктілік:

Математика

Модульдің атауы:

ЖБП.01

Сабақтың

тақырыбы:

 Логарифмдік теңдеулер

Күні:

«___»_____2020ж

Ұзақтығы:

2 сағат

(90 мин)

Өткізу орны:

Сарыағаш медресе колледжі

Сабақтың

мақсаты:

Тақырып жайлы түснік алады, оны шығаруда пайдаланып логарифмдік теңдеулерді шешуге үйренеді

Логарифмдік теңдеулер және теңдеулер жүйесін шешу үшін логарифмнің қасиеттері мен формулаларын пайдалана отырып, өрнектерді түрлендіру барысында қолдану әдістерін пысықтау. Есеп шығаруда кездесетін қателіктерді жою және тиімді жолдармен шығару жолдарын үйренеді

Бағалау критерийлері:

Топтық бағалауды үйренеді. Қатесіз оқуға, жазуға,есептер шығаруға және сыни тұрғыдан ой қорытындысын жасауға дағдыланады.

Тақырыптың жүйесін жетік түсінеді. Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

Дескриптор:

Тақырып бойынша берілген мақсаттарға жету. Есептер шығара алу

Сабақтың

түрі:

Практикалық, Теориялық

Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық технологиялар:

Электронды оқулық, есептер, слайд, оқу құралдары, стикерлер,

Әдебиеттер:


А.Е.Әбілқасымова, З.Ә. Жұмағұлова, Алгебра және анализ бастамалары: Жалпы білім беретін мектептің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық, Алматы: «Мектеп» 2019ж.

Оқытушы туралы ақпарат:

Ф.И.О.:Купешбоева Гулихон

Тел.: +7775 116 28 83

E-mail:gulikhankupeshbaetva@gmail.com













Сабақтың жоспар-конспектісі



Сабақ барысы

Уақыт (минут)

Оқытушының әрекеті

Білім алушының әрекеті

Оқыту ресурстары мен материалдар

1

2

3

4

5

1 . Ұйымдастыру кезеңі

5

Психологиялық дайындық

Геометриялық фигуралар ү лестіріледі




Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Оқушылар таңдаған фигураларына сай топтарға бөлініп отырады.

Кеспе қағаздар

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

15

  1. Үй тапсырмасын тексеру: №260



А)

Шешуі: ММЖ-ін анықтасақ:

Ә)


Интерактивті тақта

3. Жаңа сабақ

10

Жаңа сабаққа кіріспе

«Постер» қорғау

Жаңа сабақ бойынша алғашқы түсініктерін плакат бетіне түсіріп, ортаға шығып қорғап, бірінің ойын бірі толықтырады, тұжырым жасайды.


Плакат, маркер

4.Жаңа материалды түсіндіру кезеңі

20

«Түртіп алу» стратегиясы

Логарифмнің стандартты белгіленулері мен есептер шығаруға арналған формулаларымен таныстыру

Логарифмдік теңдеулерге арналған формуларды жазып алады, түсініп қабылдайды.



АКТ, Оқулық

5.Жаңа материалды бекіту кезеңі

25

Есептер шығару

1.Теңдеуді шешіңіз:

a) b) c)2 d) e)4

2.Теңдеудің түбірін тап:

a)0.1 b)0.001 c)0.0001 d)1 e) 0.01

3.Есептеңіз:

a)4 b)1 c)5 d)3 e)2


Тақтада, дәптеріне жазады.

6.Үй тапсырмасы

10

Тапсырма беру

275.№279

оқулық

7.Сабақты қорытындылау және рефлексия

5

Оқушыларға стикерлерді толдыруды ұсыну

Ұсынылған стикерлерді толдыру. Оқушылар тілме қағаздардан сабақты қалай түсінгенін, көңіл-күйлерін білдіреді

Стикерлерді толдыруды








Әдіскер: _____________

Кафедра меңгерушісі:______________

Оқытушы: _______________


























Анықтама: Айнымалысы логарифм белгісінің ішінде болатын теңдеуді логарифмдік теңдеу деп атаймыз. Ең қарапайым логарифмдік теңдеуді қарастырайық logax=b. Логарифмдік функция (0,) аралығында өседі (не кемиді) және осы аралықта барлық нақты мәндерді қабылдайды. Түбір туралы теорема бойынша кез келген b үшін берілген теңдеудің түбірі бар және ол тек біреу ғана болатындығы шығады. Санның логарифмінің анықтамасы бойынша aсаны сол шешім екендігі бірден табылады. Логарифмдік теңдеулерді шешудің бірнеше әдістері бар:

1. Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы шығарылатын теңдеулер. 

Мысал - . logx(x3-5x+10)=3 теңдеуін шешейік.
Шешуі: Логарифмнің анықтамасы бойынша x
3-5x+10=x3, онда бұл теңдеудің шешімі  x=2.
Табылған айнымалының мәнін теңдеуге қойып тексереміз:
log
2(23-5*2+10)=log28=log223=3log22=3
Демек, x=3 мәні теңдеуді қанағаттандырады.              
Жауабы: x=2.

2. Потенциалдауды қолдану арқылы логарифмдік теңдеулерді шешу. Жаңа айнымалы енгізу әдісі. Мүшелеп логарифмдеу әдісі. 

3. Жаңа айнымалы енгізу әдісі.

4. Мүшелеп логарифмдеу әдісі.

xlog2x-2=8 теңдеуін шешейік.

Шешуі: 

Берілген теңдеуді былай жазайық: xlog2x*x-2=8 немесе  xlog2x=8x2

Шыққан теңдеуді негізін 2 – ге тең етіп логарифмдейік:

log2x*log2x=log28+log2x2

log22x=3+2log2x

log22x-2log2x-3=0

Демек

1) log2x=3, осыдан x1=8

2) log2x=-1, осыдан x2=1/2 Жауабы: x1=8; x2=1/2.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!