Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
| Мектеп: №43 о/м
|
Күні: 5.06.17ж
| Мұғалімнің аты-жөні:Көсембаева С.М. |
Сынып:7 | Қатысқандар: 22 Қатыспағандар:3 |
Сабақ | Қазақ әдебиеті |
Сабақтың тақырыбы | М. Жұмабаев «Батыр Баян» |
Оқу мақсаттары | Б/С 1 Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды, автор берген портреттік мінездемені салыстырады, тарихи және көркемдік құндылықтарды бағалайды |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тарихи және көркемдік құндылықтарды анықтайды |
| Кейбір оқушылар орындай алады:Тарихи және көркемдік құндылықтарды сараптап, өмірмен байланыстыра бағалайды |
Бағалау критерийлері
| Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады |
| Тарихи және көркемдік құндылықтарды бағалайды |
Тілдік мақсат
| Пәнге қатысты терминдер: кейікер, портрет, мінездеме, автор |
| Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер Жүз жолбарыс, жүзбөрі, лап қойды, ойран салды, сұм өмір, қайтпас болат,т.б. |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Шығармада ар-намыс мәселесі қалай көрініс табады? |
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар ұрпақ тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | География, тарих
|
Алдыңғы оқу | «Батыр Баян» поэмасы туралы білетіндіктерімен байланыстыру.
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы
5 минут | Ұйымдастыру кезеңі1.Қима суреттер арқылы топқа бөліп аламын. Ой шақыру2. Бейне таспадан «Батыр Баян» киносынан үзінді көрсетіледі | Қима суреттер,
АКТWWW.youtube.com. |
Ортасы
8 минут
5 минут
7 минут
5 минут
10 минут | тапсырма. Т.Ж.Кейіпкерлердің іс-әрекетін анықтаңыз.
Тақырыпқа байланысты сөздерКелтірілген сөздердің қайсысы жатады?
Сөздер банкісі Біздің тақырып ? ? ? ? ? ? ?
тапсырма.Ж. Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беріңіз. Кім? Зат есім 1 сөз. Қандай? Сын есім 2 сөз.Не істеді? Етістік 3 сөз. Сөз тіркесі 4 сөз.Синоним. Кім? Батыр Баян Қандай? Қайратты, намысқой.Тұтқындады, ызаланды, өлтірдіБаян Абылайдың қанатты батырыКім? Жаужүрек,ержүрек, батыр.
тапсырма. Ж. Автор берген портреттік мінездемені талдаңыз
4-тапсырма . Ж. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автордың портреттік мінездемесін салыстырыңыз.
5-тапсырма.Т.Ж. Шығармадағы тарихи және көркемдік құндылықтарды анықтап, бағалаңыз, өмірмен байланыстырыңыздар
Дескриптор: іс-әрекеттерін табадымінездеме бередіавтор мінездемесін талдайдыіс-әрекеттері мен мінездемені салыстырадықұндылықтарды анықтайды, бағалайды
| «Сөздер банкісі» әдісі
Маркер, ақ қағаз
Топтар бірін-бірі бағалайды
«5 жолды өлең» стратегиясы
«Екі түрлі күнделік»әдісі
мадақтау сөздер арқылы бағалау
«Қос диаграмма» әдісі
Бас бас бармақ арқылы бағалау
Графикалық Органайзер
Түрлі фишкалар арқылы бағалау |
Соңы
5 минут | Қорытынды: Төмендегі сұрақтар арқылы бекіту.Егер Баянның орнында болғанда не істер едің?Шығармада ар-намыс мәселесі қалай көрініс табады?Шығарманың тәрбиелік мәні не?
Кері байланыс. Нені үйрендім? Неге талпындым?Не қиын болды?Не сәтті өтті?Не қолымнан келеді?Сауалдарға жауап бере отырып , кері байланыс парақтарын толтырады.
Үйге тапсырма: «Баянның іздері мәңгілік - халыққа сәуле боп тарайды» тақырыбында эссе жазу |
Кері байланыс парағы
|
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз ?
| АКТ-мен байланыс |
Барынша қолдау4-Тапсырма. Ж.Кейіпкердің іс -әрекеті мен автор берген портреттік мінездемесі беріледі. Қос диаграммадағы орындарын тауып қойып, ортақ қасиетін салыстырады.
Орташа қолдауКейіпкердің іс –әрекеті беріледі. Автордың берген портретін өздері тауып, салыстырады .
Қолдау аз Тапсырманы өздері орындайды.
|
Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Өте керемет! Сабаққа жақсы атсалысып отырдың!Топпен жасалған жұмыстарды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.Түрлі - түсті фишкалар арқылы бағалау әдісіЖасыл түс- жақсы,жоғары белсенділікСары түс- орташа,орташа белсенділік, жауап толық емесҚызыл түс – нашар, дайын емес, сұрақтарға жауап беруде едәуір қиналады.
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|