|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
||
|
Күні: 27.02.2026 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 1-сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ. Қазақстан азаматының міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын бағалау. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Үй тапсырмасын тексеру |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Мұқағали Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы қазақ халқының таным-түсінігінде киелі болып есептелетін аққу құсы жөнінде. Автор қасиетті аққу құс жайындағы аңыз-әңгімеге жан бітіреді, халқымен қайта табыстырады. Ананың жалғыз ұлына деген махаббаты дәстүрден де, ырымнан да аттатып, қасиетті аққуға оқ атқызады. Басты кейіпкер алдындағы дилемма – наным-сенім мен бала өмірі. Ана бала өмірі жолында аққуды құрбан етті. Бұған тәуіптің «аққумен аластасаң, балаң жазылады» деген сөзі түрткі болады. Бұл поэма арқылы автордың жеткізгісі келген ойы – қазақ халқы қастер тұтқан, киелі деп есептейтін табиғат иелерін ұлттық наным-сенімдер негізінде аялау, қамқорлық таныту. Аққуды атқан, оған қиянат жасаған оңбайды деген шешім шығарады. Поэма үш тараудан тұрады.
1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
|
Ақынның өмірі мен шығармашылы-ғымен танысады. Дескриптор -шығарма мазмұнын талдайды. Дескриптор -эпилогты анықтайды. Дескриптор -шығарма идеясы мен пафосын анықтайды; -ұлттық мүддені түсіндіреді. |
|
Презентация Оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3Қ» Қиын Қызық Қажет Үй тапсырмасы: |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балла аралығында бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 1-сабақ
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
||
|
Күні: 27.02.2026 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 1-сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ. Қазақстан азаматының міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын бағалау. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Үй тапсырмасын тексеру |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Мұқағали Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы қазақ халқының таным-түсінігінде киелі болып есептелетін аққу құсы жөнінде. Автор қасиетті аққу құс жайындағы аңыз-әңгімеге жан бітіреді, халқымен қайта табыстырады. Ананың жалғыз ұлына деген махаббаты дәстүрден де, ырымнан да аттатып, қасиетті аққуға оқ атқызады. Басты кейіпкер алдындағы дилемма – наным-сенім мен бала өмірі. Ана бала өмірі жолында аққуды құрбан етті. Бұған тәуіптің «аққумен аластасаң, балаң жазылады» деген сөзі түрткі болады. Бұл поэма арқылы автордың жеткізгісі келген ойы – қазақ халқы қастер тұтқан, киелі деп есептейтін табиғат иелерін ұлттық наным-сенімдер негізінде аялау, қамқорлық таныту. Аққуды атқан, оған қиянат жасаған оңбайды деген шешім шығарады. Поэма үш тараудан тұрады.
1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
|
Ақынның өмірі мен шығармашылы-ғымен танысады. Дескриптор -шығарма мазмұнын талдайды. Дескриптор -эпилогты анықтайды. Дескриптор -шығарма идеясы мен пафосын анықтайды; -ұлттық мүддені түсіндіреді. |
|
Презентация Оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3Қ» Қиын Қызық Қажет Үй тапсырмасы: |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балла аралығында бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз










