Күні:20.02.1014 | Пәні: Әдебиет | Класы: 8 А |
Тақырыбы: | М.Әуезов «Қараш- Қараш» оқиғасы. Повестегі кейіпкерлер әлемі. |
Мақсаты
| «Қараш-Қараш оқиғасы» хикаятының мазмұнына, кейіпкерлерінің іс-әрекетіне талдау жасай отырып, Бақтығұлдың прототипі Рысқұлдың өмірдегі шынайы бейнесін таныту, жазушының тіл шеберлігіне талдау жасату,хикаят мазмұны арқылы адамгершілікке, бауырмалдыққа, ұлтжандылыққа, адалдыққа, намысшылдыққа, қайсарлыққа тәрбиелеу,оқушы ойын белгілі бір мәліметтер арқылы дәлелдеуін, кейіпкердің іс-әрекеттеріне сай баға бере білуін, өз ойын ашық жеткізе білуін дамыту |
Күтілетін нәтиже | Ақын өмірі туралы білгендерін ортаға сала алады, ақпаратты өз бетінше меңгере алады, кластастарына түсінікті тілмен ақпаратты жеткізе біледі, ақын шығармаларының тәрбиелік мәнін түсіне біледі, сыни ойлай білуге үйренеді, ақпараттық – коммуникациялық технологияны тиімді қолдана біледі. |
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) |
|
Сабақ кезеңдері: | Сабақ барысы | Бағалау | ресурстар |
Кіріспе
| 1. Оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін смайликтермен білдіру, сабаққа дайындықтарын бақылау2. Оқушыларды адам бойындағы қасиеттер (ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек) арқылы топқа бөліп отырғызамын
Абай атамыз айтқандай қазақ баласының бойында «ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек» болуы-өмір сүрүдің басты заңдылығы болса, осы үш қасиет шәкірт бойында болу міндетті. Ыстық қайратНұрлы ақылЖылы жүрек3.М.Әуезов туралы тақтадан видеоролик көрсету.4. Үй тапсырмасы: Әдебиетшілер, зерттеушілер, тарихшылар шығарма бойынша талдау жұмыстары.
| Үш шапалақ
Үш шапалақ
2жұлдыз,1тілек | Смайликтер
Топ атаулары
Постер қорғау |
Тұсаукесер | 1Жаңа сабақ. М.Әуезов «Қараш – Қараш» оқиғасыБалалар, бүгінгі сабақты бастамас бұрын повесті еске түсіріп, талдау жасайық.Тектіғұлдың өліміТүнгі жортуылСоққыЖарасбайдан пана іздеген БақтығұлБолыстық маңындағы таласСатқындықҚашқын БақтығұлҚанды кек
Тақтадан «Асуда атылған оқ» киносынан үзінді көріп, талдау.Өздерің фильмнен үзіндіден байқағандай, оқиға Бақтығұлдың кек алып, Жарасбайды өлтіруімен аяқталып отыр. Осында Бақтығұл Сәлмен мен Сәттен пана таба алмай жүріп, неге Жарасбайдан пана сұрады?Билер сотында Бақтығұлдың Жарасбай туралы ештеңе айтпауын қалай түсінесіңдер? Бақтығұлға баға бер.
Неліктен Бақтығұл Сәлменді емес, Жарасбай болысты өлтірді? |
Үш шапалақ
2жұлдыз,1 тілек
Үш шапалақ |
Интерактивті тақта
оқулық (әдебиет 8 класс ) А3, маркер, стикер
|
Негізгі бөлім | Енді осы шығарманың оқиғалар желісіне сүйене отырып, кейіпкерлердің іс-әрекетіне, мінез-құлқына талдау жасайық. Ол үшін «Тұжырым кестесін» толтырамыз. «Тұжырым кестесіне» шығармадағы басты кейіпкерлерді алып отырмын.1-топ: Бақтығұл2-топ: Жарасбай болыс3-топ: Сәлмен байОқулықпен жұмыс: Шығармаға композициялық талдау
Оқиғаның басталуы -Оқиғаның дамуы -Оқиғаның шиеленісуі -Оқиғаның шарықтау шегі -Шешімі –
Шығарманың басты кейіпкердің бейнесін ашуБақтығұл – еркіндікті аңсаған намысшыл қазақБақтығұл – кек алушы күрескерБақтығұл – Сәлмен мен Жарасбайдың құрбаныБақтығұл – қорғансыз сорлы
3.Сергіту сәтіІзденушілік жұмыс. Венн диаграммасы.
|
2жұлдыз,1 тілек
Үш шапалақ
Үш шапалақ
Үш шапалақ
|
А3, маркер, стикер
А4, маркер, стикер
А4, маркер, стикер
Сызат флештренингі
А3, маркер, стикер
|
Қорытынды | Енді, балалар, кішкен ойға беріліп, «Егер автор орнында мен болсам, шығарманы қалай аяқтар едім?» деген сауалға жауап іздеп көрейік.Бағалау. Көшбасшы бағалауы | Үш шапалақ | Автор орындығы |
Қосымша оқу Үйге тапсырма | Тұрар Рысқұлов туралы іздену, Ш.Мұртазаның «Қызыл Жебе» романын оқу. 1.Хикаяттың ішінен көнерген сөздерді дәптерге жазып келу.2.Бақтығұл мен Жарасбай бейнесін салыстырып ашу, арасындағы қарым-қатынасты талдау.
|
Рефлексия
| ББҮ стратегиясы
|
Не сәтті өтті?Нені дамыта аласыз? |
|
Не сәтсіз өтті?Нені өзгерткіңіз келеді? |
|