«Мен адалдықты жақсы көремін!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 17-САБАҚ 1- сыныпта: «Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы»

Тақырып бойынша 31 материал табылды

«Мен адалдықты жақсы көремін!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 17-САБАҚ 1- сыныпта: «Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Мен адалдықты жақсы көремін!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 17-САБАҚ 1- сыныпта: «Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы»
Материалдың қысқаша нұсқасы



Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Мен адалдықты жақсы көремін!»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

17-САБАҚ

1- сыныпта: «Біріктіруге болмайтын өнімдердің комбинациясы»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға адалдық құндылығының маңызын түсіндіру. Балалардың сыни ойлауын, қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту. Адалдыққа, шыншылдыққа және жауапкершілікке баулу.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: балаларға біріктіруге болмайтын өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін үйрету.

Дәйексөз

«Талап бар жерде, тәртіп бар»

Құндылық

Заң және тәртіп

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

Шаттық шеңбері:Оқушылар шеңбер құрып тұрады, бір-біріне жақсы тілек айтып, сабаққа жағымды көңіл күймен кіріседі.

Мысал:

"Мен адал дос болғаныңды қалаймын".

"Адал болсақ, бәрі жақсы болады".

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

7 САБАҚ. «БІРІКТІРУГЕ БОЛМАЙТЫН ӨНІМДЕРДІҢ КОМБИНАЦИЯСЫ»


Сабақ барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру (2 мин).

2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы - Сәлеметсіздер ме, балалар!

- Сіздер ойнағанды ұнатасыздар ма? (балалардың жауабы)

- Елестетіп көріңіздерші, ересектер үй шаруасымен айналысады, ал сіз ойнағыңыз келеді. Сіз не істейсіз? (балалардың жауабы)

- Ойнаңыз, бірақ тым шектен шықпаңыз! Үй сенімді болғанымен, мынаны ұмытпау керек.

Алға жайып тұз-дәмiн, Келтiредi үй сәнiн.

Тоңазытқыш, пеш, су құбырын көре ме,

Бұл жасырған қай бөлме? (Ас үй)

- Азық-түлік үйдің қай бөлмесінде тұрады?

3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Ас үй балалар үшін өте қауіпті орын.

Ас үй ойын ойнайтын орын емес. Ол жерде біз тамақ дайындаймыз. Сіз кездейсоқ ыстық заттарға қол тигізіп, күйіп қалуыңыз мүмкін. Өзіңізге ыстық сорпа, не шай төгіп алуыңыз мүмкін. Ас үйде жүгіруге болмайды. Жүгіріп жүріп пердеге тиіп кетсеңіз, ал ол жанып тұрған отқа тиіп, ас үйден өрт шығуы мүмкін. Сонымен ас үйде балалар қандай қауіп қатерге ұшырауы мүмкін?

1. Пештегі қазандар.

2. Үйдегі химиялық заттар балаларға қауіп төндіреді.

3. Ас құралдары: пышақтар, қайшылар және басқа да кесетін заттар.

4. Электр аспаптары, әсіресе араластырғыштар, кофе тартқыштар, ет тартқыштар.

4. Тақырыпқа кіріспе. Әңгіме

Егер қатты қыздырылған табаға май құйсаңыз, оның жанып кетуі мүмкін екенін білдіңіздер бе? Бұл өртке әкеледі.

Сіз тамақтың дайын болғанын тексергіңіз келсе, сізге не болуы мүмкін екенін білесіз бе? Мысалы, пештегі торт, қазандағы ыстық сорпа немесе қайнап тұрған шәйнек.

- Сіз балалар үшін қауіпті және ешбір жағдайда оларға қол тигізбейтін тағамдарды білесіз бе?

Ас үйдегі шкафтарда сақталатын ыдыс-аяқ, өткір заттың барлығы балаға қауіп төндіреді. Ең қауіптісі сірке қышқылы немесе оны «уксус» деп атайды. Бірақ басқа да тұздықтар, сироптар мен пасталардың дәмін татып қарауға болмайды. Тіпті ең қарапайым және біз білетін тағамдар да қауіпті болуы мүмкін, себебі оларды қалай дұрыс тұтыну керектігін білмесеңіз және оларды бір-бірімен біріктіруге болатынын не болмайтынын білмесеңіз, үлкен қиындыққа әкелуі мүмкін.

Тәжірибе

Көптеген адамдар «Ментос» жалбыз қосылған тәтті мен «Кока-Коланы» жақсы көреді.

- Ментосты Кока-Колла бөтелкесіне салынса не болады деп ойлайсыз?

- Егер бұл кәмпиттерді «Кока-Коламен» бірге жесе, не болатынын көрейік.

- Ал біз мұны тәжірибе арқылы білеміз. Қараңызшы, Мен «Кока-Кола» бөтелкесін алып, оны ашып, «Ментос» тәттісін салдым.

- Ой, не болды?

- Иә, кейбір өнімдермен «Кока-Коламен» үйлеспейді және кішкентай жарылыс сияқты химиялық реакцияға түседі. Осы жарылыс сіздің асқазаныңызда болуы мүмкін деп елестетіп көріңіз!

- Иә, «Кока-Кола» біздің ағзамызға зиян тигізуі мүмкін.

-Сіз бен біз «Ментос» кәмпиттерімен «Кока-Кола» ішсек, асқазанымызда не болатынын көрдік. Бұл кәмпиттің пайдасы жоқ екенін де байқадыңыз. Егер сіз «Кока-Коламен» пайдалы өнімді қолдансаңыз не болатынын көрейік. Пайдалы өнім ретінде біз сүтті аламыз.

Сұрақ: сіз қалай ойлайсыз сүт пайдалы өнім бе?

Қараңызшы, не болып жатыр? (Балалардың жауабы). Стаканда бұлтты, қалың тұнба пайда болды, қабыршақтар пайда болды.

Сұрақ: Неге бұлай болғанын білесіз бе? (Балалардың жауабы).

«Кока-Кола» сүтпен араласқанда реакцияға түсіп, ашып кетеді және мұндай жағымсыз тұнба пайда болады. Мұндай сүтті ішуге болмайды.

Сұрақ: Біреулеріңіз мұны не үшін жасадық деп ойладыңыздар ма?

(Балалардың жауабы).

5.Білімді бастапқы игеру және түсінгенін тексеру

«Артығын табу» ойыны

Тақтада зиянды және пайдалы өнімдердің суреттері берілген.

Біз барлық зиянды өнімді тауып, оларды алып тастауымыз керек.

Жарайсыздар, балалар, керемет білімдеріңізді көрсетіп, барлық зиянды өнімді таптыңыздар.

7. Қорытынды. Рефлексия (кез келген түрдегі).



























































6. Сабақты бекіту. Өзіндік жұмыс

«Ас үйде кім тұрады?» ойыны Отқа қойсаң елпілдеп,

Быж-быж етіп тұншығар.

Тақиясы селкілдеп, Танауынан бу шығар.

(Жауабы: шәйнек)

Ас піскенін біліп анық, Дәм көреді іліп алып.

(Ожау, қасық)

Қара сиырым қарап тұр,

Қызыл сиырым жалап тұр.

(Қазан мен от)

Кесе – шыны пиала,

Оларсыз шай құя ма? Қасықсыз тамақ жемейді, Бәрінің атын не дейді?

(Ыдыс-аяқ)

Педагог: Жарайсыңдар! Жұмбақта не туралы айтылғанын айтыңыздаршы

(Ыдыс туралы.)

















Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=msjxTOaX8hQ


Ортасы (20 мин)


Балалар, сіздер дос болу, адалдықтың деген не екенін білесіздер ме? Әрине, білесіздер, дос болмайтын ешбір адам болмайды, иә?! Ендеше осы сыныпта дос бар ма екенін дәлелдейік, ол үшін қазір біз 2 - топқа бөліп, дос туралы пікір таластырамыз және өз күшімізді тексерелік.

1 - Топ.«Татулық»

2 - топ. «Сыйластық»

Сұрақтар:

Адал достық дегенде нені түсінесіңдер?

Сендердің де адал достарың бар ма?

Сенің адалдыққа деген сенімін қандай?


Тапсырма:

Жағдаяттық тапсырмалар:

Әр топқа адалдыққа қатысты жағдаят беріледі, олар оны талқылайды және қалай дұрыс әрекет ету керектігін айтып береді.


Жағдаяттар:


Сыныптағы досың саған өтірік айтып тұр. Сен не істейсің?

Жерден ақша тауып алдың. Қалай әрекет етесің?

Бауырларың үйдегі тәттіні рұқсатсыз жеп қойды. Сенің ойың?

Ойын: "Шыншыл ма, өтірік пе?"

Мұғалім түрлі оқиғаларды оқиды (шын немесе ойдан құрастырылған). Оқушылар қолдарын көтеріп, шындықты анықтайды.


Мысал оқиғалар:

Сұрақтар:

1. Мектептен үйге қарай жүгіріп келе жатқанда, алдыңнан бір үлкен кісі шықты. Сен не істер едің?

Үлкен кісімен амандасып жол беремін.

2. Өзіңнен үлкен кісілер әңгімелесіп отырған кезде сен не істеуің керек?

Үлкендердің әңгімесін бөліп, сөзге араласуға болмайды.

Егер тығыз шаруам болса, «кешіріңдер» деп айтар едім.

3. Көшеде біреу жөн немесе жол сұраса не істер едің?

Асықпай түсіндіріп беремін.

4. Автобуста, қоғамдық орындарда егде адамдарды көрсең не істеген жөн?

Үлкен кісілерге әрдайым орын беру керек.

5. Үлкен кісілермен қалай сөйлесу керек?

Үлкен кісімен «Сіз» деп сөйлесу керек.

6. Әдептілік деген не?

Адамдардың жүріс - тұрысы мен өзара қарым - қатынасының ережелері.


- 7. Ата - ананның теледидардан қарайтын бағдарламасы сенің қарайтын бағдарламаңмен бір уақытта келіп қалды делік, сен оны үзбей қарайсың. Бірақ өкінішке орай екеуі екі арнадан беріледі. Сен қандай шешімге келер едің?


- 8. Құрметті досым! Партада менімен бірге бір бала отырады. Ойнап - ойнап тапсырмасын орындамай, жазбай келеді. Мұғалім сұрағанда қысылады. Сабақты менің дәптерімнен көшіріп алады.


Мен бермесем, «Сен сараңсың»- дейді. Мен не істеуім керек?

9. «Жалғастыр»

«Не істеуге болмайды?».

- Үлкендердің алдынан...... (кесіп өтуге болмайды.)

- Кішкене баланы................(жылатуға болмайды.)

- Құстарды...........................(атуға болмайды.)

- Қыз баланы........................(ренжітуге болмайды.)

- Сабақтан.............................(кешігуге болмайды.)

- Сыныпта.............................(айғайлауға болмайды.)


10. «Не істеу керек?»

- Үлкен кісіні.......................(сыйлау керек.)

- Үлкеннің тілін...................(алу керек..)

- Үлкендерге..........................(сәлем беру керек.)

- Кішілерді..............................(қамқорлау керек.)

- Оқу құралдарын.................. (күтіп ұстау керек.)



Оқушылар тыңдайды













Соңы






Қорытынды:

Рефлексия:

"Сиқырлы микрофон" әдісі арқылы оқушыларға мына сұрақтар қойылады:

Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

Адалдықты қалай көрсетесіңдер?

Адал болу қиын ба?

Бағалау:

Мұғалім ауызша мадақтау сөздер айтады:

"Жарайсыңдар!",

"Өте жақсы түсіндірдіңдер!",

"Шыншыл болуға керемет мысал келтірдіңдер!".






Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.01.2025
324
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі