Сабақ«Менің атым Қожа» повесінің «Құпия» бөлімінен үзінді | Мектеп:Үлгілі орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Актаева Э.Е.
|
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: 0 |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) | әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау(5. Т/Ж2);эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау(5. А/И2);оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу(5. Б/С4) |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік құзіреттілік |
Жаңа білім,эпикалық шығармадағы автор бейнесі |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі. |
Алдыңғы тақырып | Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Сенім арту |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған жаттығулар (төмендежоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 1минут
| Топқа бөлу. минут Оқушыларға билет алуларын сұраймын. Билетте жазылған Қожаның жағымды және жағымсыз обрызына қарай топқа бөлініп отырады. Топқа бөлінген соң Қожаның бейнесін анықтап өтеді.Психологиялық ахуал қалыптастыру: МинутӘрбір адам? Туысым, досым, жұрағат Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат Әрбір ісім? Тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзім? Шындық, бірлік, адалдық
| Кеспе қағаздары.1-топ «Қожа-ақылды»2-топ «Қожа-тентек
|
Ортасы 3 минут
3 минут
2 минут | «СТОП -КАДР» тәсілі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы мен өтілген үзінділер сұралады.Сол арқылы Қожа бейнесін аша отырып, талданылады.(жазушы бейнесі мен Қожа бейнесін) Білу және түсіну 5 минутТоптарға тапсырма: (Үзіндіні оқып, танысу)Түртіп алу стратегиясыПротокол Қаулы Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінің «Құпия кеңес» үзіндісінің мазмұнын толық меңгергендігін анықтау мақсатында, «Қар кесегі» әдісімен сұралады.Оқулықпен жұмыс. «Кім жылдам?» Мәтінен антонимі және синонимі бар сөйлемдерді табады.Күн тәртібінде бір-ақ мәселе –тәртіпті,үлгілі оқушы болу… ... дүниені шулатып, сойқандап жүрген қылмыскер....Досым болсын, қасым болсын, бейбіт қатар өмір сүремін.Үлкенді аға, кішіні іні деп тұрамын.... жақсы-жаман қылықтарымды осы дәптерге жазып отырамын.
«Ой тастау» әдісіҚалай ойлайсыздар, Қожаның әдепті жолға түсуінің себебі неде ? Анасын аяуы , Сәйбек қарт, Оспановтар айтқан естеліктері, Майқанованың педкеңестен шығып бара жатып айтқан сөзі. |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс
«Қар кесегі» Сұрақ-жауап арқылы сұралады
«Кім жылдам?» әдісіОқулықпен жұмыс.Жеке жұмыс.
Жұптық жұмыс
|
Аяқталуы 4 минут
Үйге тапсырма | Синтез«Менің атым Қожа» шығармасына басқа ұлт өкілдеріне жарнама (хабарлама) жасайды
“Сенің адамгершілігің бар бала екендігіңе сенгенмін, Қожа!” деген тақырыпта тентек Қожаға хат жазу.
| Топтық жұмыс |
Кері байланыс 1 минут | «Білім ағашы»Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған «Білім ағашына» жабыстырады. Ағаштың биіктігіне қарай «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.
| Оқушылар сникермен жұмыс жасайды |
Бағалау 1 минут | Оқушылар бас бармақ әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. Смайликтердің көмегімен де бағаланып отырады.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымшакөмек көрсетуді қалайжоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардыңүйренгенін тексерудіқалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |