Материалдар / Мезолит пен неолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мезолит пен неолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Материал туралы қысқаша түсінік
Алғашқы қауымдағы адамдардың өмірге бейімделуі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2019
4493
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар.

Пәні: Қазақстан тарихы


Мектеп: №9 Арайлы ауылы

Күні: 19.09.2019


Мұғалімнің аты-жөні: Капышова Э.Т.


Сынып: 5


Сыныптағы оқушылар саны: 20

Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы:


Мезолит пен неолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.4.1.1 – ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар:

  • Ежелгі адамдардың кәсібін сипаттай алады;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мезолит пен неолит дәуіріндегі адамдардың мекендеген жерлерін картадан көрсетіп, салыстыра алады;

Кейбір оқушылар:

  • Табиғаттағы өзгерістердің ежелгі адамдардың кәсібіне қалай әсер еткенін талдап, дәлелдей алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану

Тарихи концепт

Түсіну,дәлелдеу,салыстыру

Бағалау критерийлері:

-Қазақстан территориясындағы ежелгі адамдардың кәсіптерін сипаттайды;

- Мезолит дәуірлерінде орын алған адам өміріндегі басты өзгерістерді анықтайды;

  • Ежелгі адамдардың мекендеген жерін картадан көрсетеді;

  • Мезолит пен неолит дәуіріндегі өзгерістерді салыстырады;

- Табиғаттағы өзгерістердің ежелгі адамдардың кәсібіне қалай әсер еткенін талдап, дәлелдейді

Тілдік мақсат:

Пәндік лексика мен терминология:

мезолит

микролит

мамонт

мұздықтар

орақ

пышақ

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Мәтінді оқиды.Мұз басу кезіндегі ежелгі адамдардың кәсібінің ерекшеліктеріне талдау жасайды (оқылым, тыңдалым дағдысы дамыту)

SWOT талдау арқылы жазылым, айтылым дағдысын дамыту.

Жаңа сөздермен жұмыс жасау.

Құндылықтарға баулу:

- Патриотизм

- Еліне деген сүйіспеншілік

- Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

Пәнаралық байланыс:


Жаратылыстану, дүниежүзі тарихы

АКТ қолдану

Бейнебаян көрсету.

Алдыңғы білім:


Алдыңғы тақырып «Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты ?».



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлаған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

2 минут











3 мин



















5минут





























«Галерия әдісі»

5 минут



































Сабақтың ортасы

10 минут



























































































10мин































































5минут



































































Сабақтың соңы

5 мин




Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру және үйге берілген тапсырманы «Ыстық картоп» ширату жаттығуы арқылы пысықтау.

- Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жатаын қандай олжалар тапты?

- Қаратау жотасын мекендеген ежелгі адамдардың өмірі қандай болды?

- Тас дәуіріне жататын тұрақтарды атап беріңдер?



Мақсаты: Оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын дамыту.

Балаларды топқа бөлу:

«Атом. молекула» әдісі арқылы. Үш топқа бөлу


Миға шабуыл. Мезолит дәуірінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Оқушыларға: «Мезолит дәуірі» туралы бейнеролик көрсету.






Мұғалім:

Бейнеролик бойынша мәлімет береді.









1-ТАПСЫРМА:Топтық жұмыс :

«Алғашқы адамдардың кәсібі» : «Галерия әдісі».

Еңбек құралдар

Табиғат тірілуі

Мұз басу









ДЕСКРИПТОРЛАР:

-Алғашқы адамдардың кәсібінің атауын атады;

-Орталасқан жерін анықтады;

-Мұз басу кезеңінің белгілерін сипаттады;

-Мұздың еруі мен тіршіліктің жандану ерекшілігін айқындады;

-Еңбек құралдарың дамуының адам өміріне қандай өзгеріс енгізгенін айқындады;

Қалыптастырушы бағалау: «+, -, ?»



2-ТАПСЫРМА.Топтық жұмыс.

1 топ тапсырмасы:Семантикалық карта «Мұз басу» кезеңі.




мұз басу

мамонт

отты қолдану

аң терісі

Бұдан 100 мың жыл бұрын


+




жойылған аңдар


+



киім




+

ең басты жаңалық



+





2 топ тапсырмасы: Мезолит дәуіріндегі өзгерістер қандай болды? «Ассоциация»

12-5 мың жылдық

Мезолит

М

м





























Ме

м

Қайық

Шідерті




микролит





3 топ тапсырмасы: «КЛАСТЕР»

Еңбек құралдар



е

ее



У





садақ, жебе

пышақ, орақ

бумеранг,гарпун

ДЕСКРИПТОРЛАР:

- алғашқы адамдардық кәсібін айқындайды

- салт –дәстүрін сипатайды.

- мезолит дәуірінің ерекшелігің айқындайды

- еңбек құралдарының түрлерін сипатайды.

- алғашқы адамдардың шаруашылығындағы өгерістерін сипаттайды, қортындылайды.


Қалыптастырушы багалау: лайк, дизлайк арқылы






3- ТАПСЫРМА: Әр оқушыға беріледі «Тарихи диктант».

1.Жер бетінде бұдан 100 мың жыл бұрын ... ... ... орын алды.(мұз басу)

2.Олар ...,...,...,... сияқты аңдарың жүні мен терісін өңдеп,жылы киім тікті.(аю,мамонт,бұғы,жолбарыс)

3.Мамонт сүйектерін ... салуға пайдаланды.(баспана)

4.Аң терілермен баспананы қаптап,оны ... жылытты.(от)

5.Палеолиттен дәуірінің орнына ...басады.(мезолит)

6.Еріген мұздықтардан ...,... пайда болды.(өзен,көлдер)

7.Мөлшері жағынан шағын тас құралдар-... деп аталады.(микролит)

8.Сонымен қатар аң аулау үшін ... ... ... ойлап тапты.(садақ пен жебе)



ДЕСКРИПТОРЛАР:

-Мұз басу дәуірінің белгілерін анықтайды

-Жаңа еңбек құралдарындағы өзгерісті табады.

-Алғашқы адамдардың кәсібіндегі өзгерістерді аңықтайды.





Қалыптастырушы бағалау: « Қол шапалақ» әдісі арқылы















4 ТАПСЫРМА:Жұптық жұмыс . «Идеялар себеті» әдісі»



Мезолит дәуірі туралы берілген ұғымдарды бірінші себепке салады,ал керек емес ұғымдарды екінші себепке салады.




ДЕСКРИПТОР:

- Мезолит кезеңіндегі еңбек құралдарын таниды;

- Мезолит дәуіріндегі еңбек құралдардың айырмашылығын атайды;

-Мезолит дәуіріндегі еңбек құралдардың маңызын түсінеді.



578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!