Материалдар / Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы ( ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы ( ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың барлығы: Ми бөлімдерін біледі. Оқушылардың көбісі: Ми бөлімдерінің қызметі мен құрылысын түсіндіреді. Оқушылардың кейбіреулері: Медицина саласындағы мидың орнын зерттейді. Ми және оның бөлімдерін қайда орналасқанын айта алады. Ми бөлімдерінің қызметін,құрлысын салыстырады,суреттен көрсетеді. Ми бөлімдері мен үлкен ми сыңарларының ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттайды. Сын тұрғысынан ойлауға,білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білуге,ғылыми-зерттеуге дағдыландыру. Сопақша, көпір, мишық, үлкен ми сыңарлары, иірімдер, сайшалар. Қарым-қатынас жасауға,жауапкершілікке,өмір бойы оқуға баулу. Гигиена,медицина.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Желтоқсан 2019
1992
10 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.3 С

Ж.Жабаев атындағы №4 мектеп гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Хамидуллина А.М.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағанда:

Сабақтың тақырыбы

Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы

( ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

Орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрлысы мен қызметтерін салыстыру.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: Ми бөлімдерін біледі.

Оқушылардың көбісі: Ми бөлімдерінің қызметі мен құрылысын түсіндіреді.

Оқушылардың кейбіреулері: Медицина саласындағы мидың орнын зерттейді.

Бағалау критерийлері


Ми және оның бөлімдерін қайда орналасқанын айта алады.

Ми бөлімдерінің қызметін,құрлысын салыстырады,суреттен көрсетеді.

Ми бөлімдері мен үлкен ми сыңарларының ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттайды.

Дағдылар

Сын тұрғысынан ойлауға,білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білуге,ғылыми-зерттеуге дағдыландыру.

Тілдік мақсаттар

Сопақша, көпір, мишық, үлкен ми сыңарлары, иірімдер, сайшалар.

Құндылықтарға баулу

Қарым-қатынас жасауға,жауапкершілікке,өмір бойы оқуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Гигиена,медицина.

Алдыңғы білім

7.1 7.3

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

Ведио

(сергіту сәті)

1минут

Мақсаты: Ми бөлімдері туралы алдыңғы білімдерін өзектендіру.



Білу.

5 минут




























Ұ йымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. «Қол шапалақтап» сабаққа жұмылдыру. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Ми бөлімдерінің атаулары арқылы оқушыларды топқа бөліп отырғызу.

Үй тапсырмасын сұрау. «Кім шапшаң?» (Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қою).

1.Жүйке жасушасы дегеніміз не?

2.Жүйке жасушасын қандай зат түзеді?

3.Жүйке жасушасының негізгі қызметі?

4.Аксон дегеніміз не ?Оның қызметі?

5.Дендрит дегеніміз не?Оның қызметі?

6.Рецепторлар дегеніміз не? Оның қызметі?

7.Орталық бөлім немесе орталық жүйке жүйесіне басты мүшелер не? ( Ми, жұлын)

8. Жұлын қай жерде орналасқан? (Омыртқаның жұлын-ми өзегінде)

9. Жұлында қанша сигмент бар? ( 31 сигмент)

10. Ішінде, ортасында, бүкіл жұлын бойында не өтеді?

( Жұлын өзегі)

11. Жұлын қандай қызмет атқарады? ( Өткізгіштік, рефлекстік)

12. Рефлекстік қызмет дегеніміз не? Мысал келтір.

( Тізе рефлексі )





1-ші топ- Аралық ми

2-ші топ- Ортанғы ми

3-ші топ- Артқы ми

4-ші топ- Сопақша ми

( Әр партаға жазып қою)
























Ведио

2 минут

Түсіну.

7 минут

( мәтінді оқу)

бөліп беру



Постер құру

3+5 минут

(1-ші -2- ші, 2-ші- 3- ші, 3-ші- 4-ші, 4-ші- 1-ші топты бағалайды )



Сабақтың ортасы

Мақсаты:

Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері туралы білімдерін қалыптастыру







Талдау

5 минут













































































































































Сабақтың соңы

Жинақтау.

Ми бөлімдері бойынша білімдерін жинақтау және жүйелеу

5 минут



























Қорытынды

5 минут

























































2 минут

Мұғалім сабақ тақырыбын айтады: «Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы ( ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.»

Топпен жұмыс. Мәтінді оқып, түсіну.

1-ші топ- Аралық ми – 140-141 бет

2-ші топ- Ортанғы ми- 141-142 бет

3-ші топ- Артқы ми – 142 бет

4-ші топ- Сопақша ми- 138-139 бет

Жұппен жұмыс. ( бірін-бірі тексереді)

1-ші топ. Ми діңінің қызметтері. Кестені толтырады.

Ми діңінің бөлімдері

Атқаратын іс-әрекеті

Сопақша ми

Көпір

Орталық ми

Аралық ми


Дескрипторлар:

1. Сопақша ми діңін біліп, атқаратын іс-әрекетіне дұрыс жауап жазады.

2. Көпірдің атқаратын іс-әрекетіне дұрыс жауап жазады.

3. Орталық ми діңін біліп, атқаратын іс-әрекетіне дұрыс жауап жазады.

4. Аралық ми діңін біліп, атқаратын іс-әрекетіне дұрыс жауап жазады.


2- ші топ. «Құпия сандар» бойынша ми бөліктерінің атауларын жазу.

1.

2.

3.

4.

Дескрипторлар:

1. 1 санымен берілген мүшенің атауын жазады

2. 2 санымен берілген мүшенің атауын жазады

3. 3 санымен берілген мүшенің атауын жазады

4. 4 санымен берілген мүшенің атауын жазады




3- ші топ. Аралық ми жеке жүйке орталықтары. Кестені толтырады.


Жүйке орталықтары

Маңызды үдерістері

Шөлдеу


Ашығу


Ауыру


Агрессивтілік


Қорқыныш


Рақаттану


Қанағаттанбау



Дескрипторлар:

1.Шөлдеу жүйке орталығына үдерістің дұрыс жауабын жазады.

2. Ашығу жүйке орталығына үдерістің дұрыс жауабын жазады.


4- ші топ. Ми қыртысының аймақтарын жазу.


1-

2-

Дескрипторлар:

1. 1 санымен берілген мүшенің атауын жазады

2. 2 санымен берілген мүшенің атауын жазады


Жеке жұмыс. «Сөйлемнен не түсіп қалған?»

1-ші топ.

1. ……. ми сыңарлары – мидың ең үлкен және …………. тұрғыдан ең …….. бөлімі.

2.Адамда ……..ми сыңарлары өте жақсы жетілген және ….сүйек сауытының бөлімінде орналасқан.

3…….. ми сыңарларының беті …. заттан – ………… түзілген.

4. ……….. жалпы ауданы 2200-2500 см2, қалыңдығы 2,5-3 мм, оны 14-18 млрд ……. денесі құрайды.

2-ші топ.

1.Қыртыс астында зат орналасқан, оның …….. қабатында ………. ядролар түзіледі.

2.Ми сыңарының әрқайсысы …… жүлгелермен ………, төбе, ……., самай бөліктеріне бөлінген.

3.Ең …….. жүлге – …….. бөлігін ……. бөлігінен ажырататын …… жүлге және ……… бөлігін шектейтін ………. жүлге.

4.Үлкен ми сыңарларында ……….. – сезімтал аймақтар орналасқан. ……… бөлігінде ……….. аймағы, ал ….. сезу және

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!